5 kroków by zabezpieczyć mieszkanie przed zimnem

Strona główna » 5 kroków by zabezpieczyć mieszkanie przed zimnem

Wygląda na to, że zima zostanie z nami jeszcze na długo. Zabawne, jak każdego roku niskie temperatury „zaskakują nas” w zimowych miesiącach. W związku z tym, często nie jesteśmy przygotowani na niedogodności związane z pojawiającym się nagle mrozem i śniegiem. Chodzi tu nie tylko o przeszywający nas dreszcz podczas spaceru, ale także o nieprzyjemne uczucie chłodu, które łapie nas nawet w naszych mieszkaniach lub domach. Jak zabezpieczyć mieszkanie podczas zimowych dni, abyśmy czuli się w nim miło i komfortowo?

1. Zajmij się oknami

Siedzisz na kanapie w salonie i widzisz, że Twoja firanka dziwnie się porusza? Nie obawiaj się, to nie duch z zaświatów, który przyszedł w odwiedziny, ale nieszczelne okno. Zimne powietrze dostaje się do mieszkania poprzez szpary w oknach, co w pewnym stopniu wychładza wnętrze. Od razu chcemy uspokoić, nie musisz kupować nowych okien i montować ich w trakcie śnieżycy. Wystarczy zakup samoprzylepnych uszczelek, które zamontujesz szybko i bezproblemowo. Okna uszczelnić można także za pomocą silikonu. Nie wiesz skąd wieje? Przyłóż do okna zapalniczkę lub zapaloną zapałkę i sprawdź, w którym miejscu płomień się rusza.

pexels-photo-266991

2. Zatrzymaj ciepło w domu

Tak jak domownicy wychodzą przez nie z domu, tak i ciepło korzysta z tej samej drogi i opuszcza wnętrza. Mowa oczywiście o drzwiach. Niestety, drzwi często wypuszczają ciepłe powietrze z mieszkań przez szpary. Tak samo do wnętrza dostaje się chłód, zwłaszcza jeśli nasze mieszkanie znajduje się na parterze, blisko wyjścia z klatki schodowej. W szybki sposób można zapobiec nadmiernemu wychłodzeniu, poprzez położenie przy szparze między drzwiami i podłogą specjalną piankę bądź maskotkę chroniącą przed przeciągiem. Wybór w sklepach jest wręcz obłędny. Takiego samego wesołego pluszaka można położyć także przy oknie.

3. Oszukaj grzejnik

Czujesz straszliwy chłód w mieszkaniu i pierwsze co robisz, to maksymalne odkręcenie grzejnika? Wychodzisz do pracy rano i zakręcasz grzejnik? Błąd. Taka forma grzania, nie tylko zrujnuje Cię finansowo, ale na dłuższą metę nie ogrzeje w sposób satysfakcjonujący Twojego wnętrza. Zimą najlepiej sprawdza się nastawienie kaloryfera na optymalną temperaturę np. 20 stopni, i pozostawienie go na całą dobę. Dzięki temu mieszkanie ogrzeje się równomiernie i ciepło zostanie z Tobą na dłużej. Żeby zyskać więcej ciepła, przyklej folię aluminiową na ścianę za grzejnikiem. Nie będzie ono wtedy ogrzewało ściany, tylko odbije się od folii i skieruje się w stronę pomieszczenia.

young woman in woolen plaid warm up hands over electric heater

4. Zasłoń się przed zimnem

Może nie wszyscy są fanami zasłon i firan, ale warto się do nich przekonać chociażby na okres zimowy. Duże, grubsze zasłony zatrzymają zimno dochodzące z okien i utrudnią jego przejście do pokoju. Tak samo mogą uchronić nas rolety. Pamiętaj jednak, aby odsłonić je w piękne i słoneczne dni. Nie dość, że Twoje samopoczucie poprawi się od ładnego widoku, to słońce ogrzeje Twoje wnętrze. Jest jeszcze jedno miejsce, na które warto zamontować specjalne osłonki i pewnie mało kto jest tego świadomy. Tym miejscem są kontakty. Ciepło może uciekać także przez ich dziurki. Plastikowa nakładka może łatwo temu zapobiec, oraz uchroni przed niebezpieczeństwem dzieci lub zwierzęta.

5. Otwórz się na ciepło

Wchodzisz do swojej łazienki i czujesz się jak w saunie? Wykorzystaj to! W łazienkach, często jest cieplej, ze względu na obecność rur, które przenoszą ciepło do wszystkich mieszkań w bloku. Dlatego, po wyjściu z łazienki nie zamykaj drzwi. Otwórz je szeroko, by nagromadzone w małym pomieszczeniu ciepło mogło rozejść się także po reszcie mieszkania. Innym patentem na szybkie dogrzanie mieszkania jest zostawienie otwartego, wyłączonego piekarnika, zaraz po pieczeniu. Gdy wyciągniesz już pyszne ciasto, wyłącz urządzenie i nie zamykaj drzwiczek – poczujesz wtedy jak ogarnia Cię przyjemne ciepło.

pexels-photo-245554

Zima pewnie jeszcze długo nam nie odpuści. Ważne jednak, aby czasem pozwolić jej wejść do naszego wnętrza na chwilę. Bardzo istotne jest, aby mimo chłodu, wietrzyć mieszkanie lub dom. To sprawi, że będziemy zdrowsi i nasze samopoczucie będzie lepsze.


 

Poznaj najlepsze oferty nieruchomości z Trójmiasta i Kaszub. Zapraszamy! Skontaktuj się z nami pod numerem – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl . 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *