Balkon w mieszkaniu – aranżacja dodatkowej przestrzeni

Strona główna » Wpisy » Balkon w mieszkaniu – aranżacja dodatkowej przestrzeni

Pomimo nieco mniej rygorystycznych zaleceń związanych z wciąż panującą pandemią, większość z nas wciąż martwi się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Zamiast gromadzić się w publicznych miejscach poza domem, częściej wybieramy pozostanie we własnych czterech ścianach. W tym wypadku, ogromnym plusem nieruchomości, w której żyjemy jest miejsce, gdzie możemy odetchnąć świeżym powietrzem. W związku z tym ogromną popularnością w trakcie poszukiwań mieszkania cieszą się propozycje z balkonami. Warto pomyśleć o tym, w jaki sposób zaaranżować tę przestrzeń, by jak najlepiej wykorzystać jej potencjał.


Sprawdź ciekawe opcje mieszkań z balkonami


Aranżacja balkonu warta przemyślenia

Dawniej balkon często traktowany był jako dodatkowe pomieszczenie służące za… składzik. Oczywiście, do tej pory jest to popularna forma przechowywania. Nie da się ukryć, to bardzo wygodna opcja, gdy mamy małe mieszkanie, nie jesteśmy posiadaczami piwnicy, lub po prostu nie chce nam się do niej schodzić. Na balkonach znaleźć można przeróżne rzeczy, począwszy od rowerów, poprzez narzędzia, stare meble i bibeloty, na jedzeniu kończąc. Niestety, w wielu przypadkach rzeczy składowane są luzem, bez zachowania porządku. Zdarza się, że wręcz tracimy kontrolę nad tym, co i ile składujemy w miejscu, które mogłoby służyć za naszą dodatkową strefę relaksu. Niekiedy nie mamy pomysłu na to, jaka aranżacja balkonu byłaby dla nas odpowiednia. A wariantów jest naprawdę wiele!

Warto zastanowić się, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń balkonu

Balkonowy relaks

Powiedzmy sobie szczerze, ile czasu można leżeć na tej samej kanapie w salonie? Zwłaszcza, gdy pogoda jest piękna, a temperatura zachęca do spędzania przyjemnych chwil na zewnątrz. Gdy nie chcemy opuszczać naszego mieszkania, skorzystajmy z opcji relaksu na balkonie. Nawet na małej przestrzeni można stworzyć przytulny i wygodny kącik wypoczynkowy. Wystarczy kilka miękkich poduszek, ułożonych na skrzynkach, mały stoliczek i wiszące lampki lub świeczki, by zapewnić sobie świetne miejsce do czytania książek, zjedzenia śniadania, czy wypicia wieczornej lampki wina na powietrzu. Wspaniałym rozwiązaniem są także brazylijskie krzesła lub hamaki, które w razie potrzeby można zdjąć, by zapewnić sobie więcej przestrzeni na balkonie.

Wybierając meble balkonowe, warto zwrócić uwagę na to, na jak dużą ekspozycję na deszcz i słońce będą wystawione. Jeśli posiadamy balkon zabudowany nie musimy przejmować się tą kwestią aż tak mocno, jednak balkon otwarty wymaga zakupu mebli odpornych na wodę i mocne promienie. Jednym z najbardziej popularnych materiałów jest technorattan, z którego meble bardzo dobrze sprawdzają się na balkonach, tarasach i w ogrodach. Ogromną popularnością cieszą się także wspomniane wcześniej skrzynki oraz palety, które po odpowiednim zabezpieczeniu mogą również służyć nam latami i są dość tanią opcją.

Skrzynki i palety świetnie sprawdzą się w roli mebli balkonowych

Strefa ogrodnika

Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na zakup domu z ogrodem, by hodować tam swoje ulubione rośliny. Pasję do ogrodnictwa możemy śmiało rozwijać na balkonie. Piękna zieleń, kolorowe kwiaty, zapach ziół – to z pewnością przyjemne okoliczności. Bardziej zaawansowani „ogrodnicy” mogą uprawiać na balkonie własne pomidory, truskawki czy owocowe drzewka. Dodatkowo, możemy zorganizować tam bogaty zielnik. Wyobraźcie sobie świeżą bazylię, po którą nie musicie udawać się na targ, albo pachnącą miętę do letniej lemoniady, którą macie na wyciągnięcie ręki. Prawdziwy raj dla wielbicieli aromatycznej kuchni!

Stwórz na balkonie piękny ogród

Podczas organizacji balkonowego ogrodu musimy sprawdzić, jakie rośliny będą najbardziej odpowiednie. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na ekspozycję słoneczną na naszym balkonie. Nie każda roślina lubi duże nasłonecznienie, niektóre mogą również źle znosić silniejsze powiewy wiatru, dla każdej z nich trzeba znaleźć dobrze dobrane pod jej potrzeby miejsce. Pamiętajmy jednak, że nawet mniej zaawansowany wielbiciel roślinności, może mieć piękny ogród na balkonie. Wystarczy wybrać okazy niewymagające dużej pracy i zaangażowania.

Magia przechowywania

Dla tych, którzy mimo wszystko są silnie związani z opcją balkonowego składziku, również istnieją rozwiązania, dzięki którym łatwiej będzie opanować chaos i bałagan na dodatkowej przestrzeni. W tym wypadku aranżacja balkonu powinna obejmować meble z wariantem ułatwiającym przechowywanie. Sklepy oferują szeroką gamę siedzisk z dodatkowymi skrzyniami. Bardzo popularne są także stoliki w formie koszy, do których schować można różnego rodzaju drobiazgi. Idealną koncepcją dla osób, dla których balkon jest najlepszym miejscem do „chomikowania” będą szafy i szafki zaprojektowane na konkretny wymiar. Można zabudować nimi balkon i cieszyć się opcją do gromadzenia słoików, narzędzi i innych rzeczy, których nie używamy na co dzień. Super pomysłem dla rowerzystów będzie zamontowanie na ścianie balkonu haków, na których będą mogli zawiesić swój środek lokomocji, dzięki czemu zaoszczędzą dodatkową przestrzeń w mieszkaniu. W tym wypadku należy wziąć jednak pod uwagę piętro, na którym znajduje się balkon, aby nie narazić się na włamanie i kradzież sprzętu.

Mieszkanie z balkonem to bardzo często poszukiwana forma nieruchomości. Wcale nas to nie dziwi, dzięki tej dodatkowej przestrzeni możemy zapewnić sobie świetne miejsce do relaksu (nie tylko w dobie pandemii), rozwijania pasji oraz przechowywania. Warto zastanowić się, jak zaaranżować to miejsce, aby służyło nam jak najlepiej. 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *