Biuro w domu – 4 kroki do efektywnej pracy zdalnej

Strona główna » Wpisy » Biuro w domu – 4 kroki do efektywnej pracy zdalnej

Kolejna fala pandemii wymusza zachowanie dodatkowej ostrożności. Coraz więcej osób decyduje się ponownie na pracę zdalną. Dla niektórych pozostanie w domu i wykonywanie obowiązków zawodowych we własnych czterech ścianach może być dość uciążliwe. Nie każdy potrafi dobrze zorganizować sobie domowe biuro i działać na 100%. Dziś w czterech krokach podpowiadamy, jak przygotować miejsce do pracy w domu, by była ona jak najbardziej efektywna.

Krok 1. Zorganizuj swoją przestrzeń

Nie wszystkie mieszkania są idealnie przystosowane do pracy w domu. Home office często kojarzy się z leżeniem w ciepłym łóżku z laptopem na kolanach. Brzmi nieźle, jednak na dłuższą metę nie jest to rozwiązanie pobudzające nasze szare komórki do efektywnej pracy. Mimo to, wydzielenie konkretnego pokoju, który możemy przeznaczyć na gabinet do pracy zdalnej, często graniczy z cudem. Bardzo często żyjemy w kawalerkach lub małych mieszkaniach z innymi domownikami. Najistotniejszą kwestią jest wydzielenie swojej przestrzeni do pracy. Bardzo ważne jest to, aby nasze miejsce było wygodne, z dostępem do światła i oddzielone od reszty mieszkania. Do stworzenia swojego mini biura możemy wykorzystać stół, kredens, czy komodę, za którymi można się schować. Świetnie, jeśli jesteśmy w stanie zorganizować sobie dodatkowe biurko przeznaczone wyłącznie do wykonywania zadań zawodowych. Na blacie powinna znaleźć się lampka oraz najważniejsze potrzebne przybory. Ogromnie duże znaczenie ma także krzesło, na którym siedzimy. Powinno być wygodne, utrzymywać nas w prostej pozycji i… nie zachęcać do przysypiania.

Zorganizuj miejsce przeznaczone wyłącznie do pracy

Krok 2. Stwórz harmonogram

Każdy z nas ma w swojej pracy określony rytm. Nie rezygnujmy z niego również w domu. Spróbujmy dzielnie walczyć z przyciąganiem łóżka i zaczynać wykonywanie obowiązków o standardowej porze. Nie przeciągajmy momentu rozpoczęcia w nieskończoność, gdyż skutkować może to koniecznością pracy do późnych godzin. Warto także zwrócić uwagę na przerwy, które należą nam się także podczas pracy z domu. Po każdej godzinie spędzonej przez komputerem warto odsunąć od niego wzrok chociaż na chwilę, wyjść na balkon, czy wykonać kilka przysiadów, aby pobudzić krążenie krwi. Dobrze rozplanować zadania tak, aby kończyć pracę o określonej przez nas porze, nie skracać jej, ani nie przedłużać. W tym wypadku sprawdzić się może przygotowywanie własnego harmonogramu zadań do wykonania na konkretny dzień bądź tydzień.

Stwórz swój własny plan działania w trybie home office

Krok 3. Wyłącz rozpraszacze

Ile razy pracując z domu łapaliście się na ciągłym zerkaniu w ekran telewizora? To jeden z głównych rozpraszaczy naszej uwagi. Nawet nie wiemy kiedy, zamiast wykonywać konkretne zadanie, dajemy się złapać w sidła programu, który czasami nawet nie leży w kręgu naszych zainteresowań. Kolejny pochłaniacz naszej uwagi to media społecznościowe i komunikatory. Umówmy się, że godzinne rozmowy z przyjaciółmi na chacie lub oglądanie zabawnych memów, możemy odłożyć sobie na wieczór, gdy wszystkie zadania biurowe zostaną już wykonane. Co jeszcze może być przeszkodą w efektywnej pracy z domu? Bliskość lodówki. Oczywiście, nie musimy porywać się na drastyczne rozwiązania i zamykać jej na kłódkę. Pomocne może być wcześniejsze przygotowanie przekąsek lub napojów, aby uniknąć maratonów do kuchni i tracenia czasu na rozważania nad wyborem smakołyków, na które akurat mamy chętkę. Dodatkowa rada: mycie okien lub generalne porządki także można odłożyć na wolne dni.

Podczas pracy zdalnej spróbuj odciąć się od wszelkich rozpraszaczy uwagi

Krok 4. Poproś domowników o wsparcie

Mieszkając z innymi osobami, musimy liczyć się z tym, że będą one obecne także w trakcie wykonywania przez nas obowiązków biurowych. Pełne skupienie na pracy może być w tym wypadku utrudnione, zwłaszcza jeśli dzielimy dom z małymi dziećmi, które nie rozumieją do końca naszych potrzeb. Mimo to, spróbujmy porozmawiać z domownikami i poprosić ich o jak najmniejsze odwracanie naszej uwagi rozmowami i hałasem. Oddzielenie spraw domowych od zawodowych jest kluczowe podczas pracy zdalnej. Po wykonaniu wszystkich spraw z harmonogramu, możemy śmiało oddać się wspólnej zabawie.

Spróbuj mądrze podzielić czas na pracę zdalną oraz życie rodzinne

Praca z domu jest czymś, do czego wielu z nas jest zmuszonych ze względu na ochronę zdrowia innych oraz swojego. Mamy nadzieję, że przedstawione kroki ułatwią choć trochę sprawienie jej jak najbardziej efektywną i przyjemną.


Szukasz pomocy w kupnie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53, napisz – kontakt@tyszkiewicz.pl lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl Nasi specjaliści w bezpieczny sposób pomogą Ci w każdej sprawie.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *