Co składa się na dom funkcjonalny?

Strona główna » Co składa się na dom funkcjonalny?

Funkcjonalny, to inaczej użyteczny, praktyczny, pożyteczny, komfortowy, a przede wszystkim – po prostu dobrze spełniający swoją funkcję. W ogłoszeniach nieruchomości, to słowo pojawia się bardzo często przy opisie samego budynku, rozkładu pomieszczeń, usytuowania okien czy drzwi. Jaki zatem dom czy mieszkanie, nazwiemy w pełni funkcjonalnymi?

Otworzyć czy zamknąć? Połączyć czy podzielić?

Dużą rolę w funkcjonalności nieruchomości, odgrywa rozkład pomieszczeń, jaki w niej zastosowano. Coraz większą popularnością cieszą się przestrzenie otwarte, które można zaadaptować w dowolny sposób wedle gustów właściciela. Większy metraż daje o wiele więcej możliwości aranżacji, niż nieruchomość podzielona już na poszczególne pomieszczenia. Co jest jednak bardziej funkcjonalne zależy od tego, co myśli o obu rozwiązaniach jej mieszkaniec.

Otwarty salon z aneksem kuchennym coraz częściej wygrywa z osobną kuchnią, zwłaszcza w nowych inwestycjach deweloperskich, również na terenie Trójmiasta i okolic. Takie rozwiązania można znaleźć na niektórych osiedlach w podmiejskim Baninie, które na przełomie miesięcy, stało się jedną z najbardziej popularnych lokalizacji w bezpośrednim sąsiedztwie Gdańska, Gdyni i Sopotu. Domy Mueller Dream House przy ulicy Sezamkowej, również mają otwartą kuchnię, połączoną z ogromnym salonem i jadalnią, z którego dodatkowo jest wyjście na taras.Wiele osób decydujących się na tego typu rozkład pomieszczeń przyznaje, że jest on bardzo wygodny, a chcąc oddzielić część domu, w której przygotowuje się posiłki, można zastosować ciekawe rozwiązania np. w postaci wygodnego barku czy ściany z luksferów, które jednocześnie będą ciekawym elementem wystroju wnętrza.

funkcjonalny 5

Odbiór szeregowców inwestycji Mueller Dream House, zaplanowany jest na drugi kwartał 2016 r.

Nie dla każdego jednak duży dom będzie lepszym rozwiązaniem niż kompaktowe mieszkanie. Nieduże przestrzenie też mogą być funkcjonalne, a oryginalny pomysł na aranżacje wnętrz, uczyni z niego ciekawe i przytulne lokum. Takie nieruchomości interesują przede wszystkim młode, pracujące osoby, które nie chcą już mieszkać z rodzicami lub wynajmować dłużej pokoju. Wobec tego, kawalerka jest dla nich świetną opcją, gdzie na swojej własnej przestrzeni, mogą poczuć się w końcu „na swoim”. Ciekawe mieszkania jednopokojowe, oferuje Osiedle Sasankowe w Pruszczu Gdańskim. Miasto dzieli od Trójmiasta zaledwie kilka minut jazdy samochodem. Młode osoby mają dostęp do edukacji, pracy i rozrywki, a lokalizacja poza centrum wielkiego miasta, przekłada się znacząco na cenę nieruchomości. Taką kawalerkę w Pruszczu można nabyć już za 118 tys. złotych, oprócz tego – mieszkanie jest dostępne w programie MdM.

Piękny widok i dużo światła

Nie bez przyczyny, na przygotowanie projektu nieruchomości, architekci poświęcają długie godziny. Każdy zawarty w nim element pełni jakąś rolę, a odpowiednio usytuowany i zaprojektowany, będzie nie tylko estetycznie wyglądał, ale i spełniał właściwą sobie funkcję.

Tak jest w przypadku okien, których rola nie powinna kończyć się tylko na dostarczaniu do wnętrza domu naturalnego, dziennego światła. Okna niwelują hałas, przyczyniają się do odpowiedniej cyrkulacji powietrza i utrzymania stałej temperatury. Część z nich, zamontowana po stronie południowej, pomoże też – choć w małym stopniu – dodatkowo ogrzać pomieszczenie promieniami słonecznymi. Możliwości rozmieszczenia okien i dodatkowego oświetlenia powierzchni, są dziś imponujące, a jedynym ograniczeniem jest chyba tylko wyobraźnia właściciela.

funkcjonalny 3

W domach parterowych, szklane wykończenia ścian, czy mocno wysokie okna, potrafią znacznie rozjaśnić wnętrza nawet o bardzo dużej powierzchni. Jeśli w lokalu znajduje się poddasze użytkowe, ciekawym rozwiązaniem jest połączenie okna tradycyjnego i dachowego, czyli zastosowanie okien kolankowych. W ten sposób zostanie zapewnione świetnie oświetlone, z widokiem nie tylko na niebo. Takie okna zastosował deweloper w mieszkaniach Osiedla Marzenie w Baninie. Wszystkie budynki w tej inwestycji, przez odpowiednie usytuowanie na powierzchni działki oraz zastosowanie tychże okien, są doskonale oświetlone, a okna kolankowe w pełni spełniają tu swoje funkcje.

Dodatkowych m2 nigdy za wiele

Jednym z argumentów, które przechylają szalę na korzyść domu, jest jego powierzchnia. Tego typu nieruchomość, zazwyczaj kojarzy się z dużymi pomieszczeniami, dającymi wiele możliwości aranżacji. Dzięki niej przestrzeń użytkowa domu staje się o wiele większa.

Czasami w domu czy mieszkaniu, mimo nawet dużej powierzchni, brakuje miejsca na niepotrzebne aktualnie meble, sprzęty sportowe czy inne przedmioty, które niekoniecznie muszą być elementem wystroju salonu czy przedpokoju. Jeśli oprócz kuchni czy aneksu, pokoi i łazienki, mamy do dyspozycji dodatkowe metry kwadratowe w postaci strychu, piwnicy, pralni czy chociażby antresoli, możemy już cieszyć się z dodatkowych możliwości. Takie udogodnienia są jednym z czynników, które świadczą o funkcjonalności nieruchomości.

funkcjonalny 4

Antresola w mieszkaniu nie tylko doda dodatkowej przestrzeni, ale i stanowić będzie we wnętrzu ciekawy efekt. Można zaaranżować na niej pokój do pracy, kącik zabaw dla dzieci, sypialnię czy schowek. Mieszkania z antresolą oferuje Osiedle Pogodno w Rokitnicy. W propozycjach 2, 3 oraz 4-pokojowych, do dyspozycji jest aż kilkanaście metrów kwadratowych dodatkowej przestrzeni.

Piwnica to kolejny element, który bardzo często się przydaje, ale jest niedocenianym atutem nieruchomości i wbrew pozorom, nie stanowi standardowego elementu wyposażenia w nowoczesnych projektach mieszkaniowych. Na dodatkowych metrach kwadratowych wygodnie jest urządzić pralnię czy spiżarnię. Piwnica to także świetna okazja do aranżacji pomieszczeń, takich jak siłownia, sala bilardowa czy własna winiarnia. W piwnicę wyposażone są domy szeregowe przy ulicy Łąkowej w Baninie. Leśne Zacisze oferuje szeregowce o powierzchni w przedziale od 125 do 140 m2. Taki metraż pozwala na łatwe i funkcjonalne wyposażenie wnętrza racjonalnym kosztem.

Przydomowy ogródek z miejscem na auto

W funkcjonalnych domach, przewidziane jest miejsce na garaż dla naszego auta. Nie wszystkie nowe inwestycje zawierają te dodatkowe, bardzo funkcjonalne metry kwadratowe. Duża część z nich oferuje miejsca parkingowe w pobliżu domu. Taka opcja również jest bardzo komfortowa, bo zawsze jest gdzie zostawić samochód np. po powrocie z pracy. Mimo to, własny garaż, oprócz mieszkania dla samochodu, to opcja, za którą opowie się na pewno większość właścicieli samochodów. Prawie 20-metrowy garaż można znaleźć w ofercie domów na Osiedlu Migdałowym w Pępowie. Domy szeregowe przy ulicy Rejtana, są dostępne w programie Mieszkanie dla Młodych, gdzie 4 pokoje są dostępne już za około 230 tys. złotych.

funkcjonalny 6

Duże znaczenie ma też wielkość działki, która pozwoli cieszyć się własnym tarasem i gotowym do aranżacji ogrodem. Dzieci będą miały dużo miejsca do zabaw na świeżym powietrzu, a naszym czworonożnym przyjaciołom ta przydomowa przestrzeń w zupełności wystarczy, i nie będą prosić o długie spacery. Do domów w zabudowie bliźniaczej, należących do inwestycji Kameralne Banino, przynależy działka o powierzchni 224 m2, stwarzająca ogromne możliwości aranżacyjne. Oprócz ogrodu, przy każdym domu znajduje się również taras wyłożony kostką, na którym z powodzeniem zmieszczą się meble ogrodowe.

A co po sąsiedzku?

Bezpośrednie otoczenie nieruchomości, również bardzo wiąże się z jego funkcjonalnością. Nie bez znaczenia jest położenie sklepów, w których w razie potrzeby można zaopatrzyć się w niezbędne produkty. Kiedy zakupy da się załatwić “za rogiem”, oszczędza się czas na długie podróże, do oddalonych o pół miasta supermarketów. Rodziców małych dzieci, ucieszy zlokalizowane w pobliżu przedszkole czy podstawówka. Starsze potomstwo też doceni niedaleką odległość od szkoły, bez konieczności spędzania poranków w środkach komunikacji miejskiej.

To, czy dom lub mieszkanie położone jest blisko linii komunikacyjnych, też odgrywa istotną, nawet dla wszystkich zmotoryzowanych. Auto też może czasem odmówić posłuszeństwa, a wtedy przystanek oddalony o kilka minut, pomoże skrócić czas spóźnienia do pracy czy szkoły, przynajmniej o kilka cennych minut.

funkcjonalny 7

Idealny dom powinien nie tylko odpowiadać gustom architektonicznym właścicieli i pięknie się prezentować, ale posiadać też elementy funkcjonalne. Nie odgrywają one kluczowej roli, w komfortowym jego użytkowaniu. Znacząco jednak przyczyniają się do oszczędności pieniędzy oraz czasu i warto pomyśleć nad ich zastosowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *