Czy warto inwestować w nieruchomości?

Strona główna » Wpisy » Czy warto inwestować w nieruchomości?

Dla wielu inwestorów nieruchomości to obok złota najpewniejsza inwestycja. O ile jednak inwestowanie w złoto możliwe jest nawet przy stosunkowo niewielkim kapitale, o tyle zakup nawet niedużego mieszkania w mniejszej miejscowości to wydatek przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czy warto zatem zdecydować się na taki krok? Czy inwestowanie w nieruchomości to dobry sposób pomnażania majątku?

Specjalnie dla Was, kwestie te w gościnnym wpisie na naszym blogu poruszył
Jakub Górecki – ekonomista i redaktor portalu MySaver o tematyce finansowej.


Sposoby inwestowania w nieruchomości

Wbrew pozorom, w nieruchomości inwestować można na wiele różnych sposobów. Nie zawsze musi być to dom czy mieszkanie pod wynajem. Rynek oferuje dziś wiele innych możliwości, z którymi warto się dokładnie zaznajomić. Może się bowiem okazać, że okażą się one bardziej atrakcyjne w kontekście wysokości stopy zwrotu lub poziomu ryzyka inwestycji. O jakich możliwościach mowa?

Processed with VSCO with hb2 preset

Alternatywnym dla domu czy mieszkania przedmiotem inwestycji może być grunt. Ceny gruntów w Polsce wciąż pozostają na poziomie niższym, aniżeli w krajach Europy Zachodniej, dzięki czemu potencjał wzrostu jest naprawdę znaczący. Zainteresowanie gruntami utrzymuje się na wysokim poziomie i nic nie wskazuje na to, by miało się to w najbliższym czasie zmienić.

Stosunkowo wysoką stopą zwrotu i nieco niższym poziomem ryzyka, aniżeli inwestycja w mieszkania, charakteryzuje się inwestycja w lokale komercyjne – biura i lokale handlowo-usługowe. O ile rentowność mieszkania w nowym budownictwie kształtuje się zwykle na poziomie 4-5 %, o tyle w przypadku lokali komercyjnych jest to nawet kilka punktów procentowych więcej.

pexels-photo-27406

Niezwykle popularne, szczególnie w ostatnich latach, stały się także inwestycje typu condo. Czy zakup apartamentu wakacyjnego lub pokoju hotelowego pozwala na wypracowanie satysfakcjonującego zysku? Nie jest to takie oczywiste. Wprawdzie w pierwszych latach stopa zwrotu jest gwarantowana na poziomie 8-9 %, jednak w kolejnych latach uzależniona jest już od poziomu obłożenia obiektu. Niepokoić mogą bardzo wysokie ceny takich nieruchomości, które bez względu na lokalizację istotnie przekraczają poziom 10 tys. złotych za metr kwadratowy.

Dobrym pomysłem na inwestycję może okazać się natomiast zakup garażu bądź miejsca postojowego. Taka inwestycja nie wymaga zaangażowania dużego kapitału, a pozwala cieszyć się stopą zwrotu wyższą aniżeli na lokacie bankowej. Inwestorzy mogący wygospodarować sporo czasu wolnego, mogą pomyśleć również o tzw. flipach, czyli zakupie nieruchomości, remoncie i odsprzedaży po znacznie wyższej cenie. Takie przedsięwzięcia potwierdzają, że krótkoterminowa inwestycja w nieruchomości jest możliwa i co istotne może być bardzo dochodowa.

painting-black-paint-roller

Od czego zacząć inwestowanie w nieruchomości?

Jakąkolwiek inwestycję dobrze jest zacząć od uporządkowania swojego budżetu, określenia bieżących możliwości finansowych oraz szans na pozyskanie zewnętrznego finansowania, o ile takowe będzie konieczne. Przynajmniej wstępne określenie budżetu, pozwoli na automatyczne ograniczenie liczby dostępnych możliwości i nieruchomości, które stanowić mogą przedmiot zainteresowania inwestora.

Jak inwestować w nieruchomości? Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej, warto zaznajomić się z tematem i specyfiką konkretnego typu nieruchomości, co pozwoli uniknąć wielu nietrafionych decyzji, które mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na stopę zwrotu z inwestycji. Dobrze jest też śledzić komentarze ekspertów oraz branżowe raporty, które pełne są wartościowych informacji dotyczących rynku nieruchomości oraz perspektyw na najbliższe lata.

pexels-photo (17)

Znalezienie rzetelnych i wartościowych informacji nie stanowi dziś najmniejszego problemu. Internet pełen jest szczegółowych opracowań, funkcjonalnych kalkulatorów rentowności czy pełnych cennych porad analiz. Korzystanie z takich narzędzi i materiałów zwróci uwagę na aspekty, które przez początkującego inwestora będą pomijane, jednak z perspektywy powodzenia przedsięwzięcia inwestycyjnego wręcz kluczowe.

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Perspektywy dla polskiego rynku nieruchomości malują się niezwykle optymistycznie, co potwierdzają liczne raporty, analizy oraz dane statystyczne. Rok 2016 zakończył się rekordowym wolumenem transakcji na poziomie 4,5 mld złotych, co pozwoliło uplasować się Polsce na pozycji lidera w regionie Europy Centralnej i Południowej (CSE). Do użytku oddana została rekordowo duża powierzchnia biurowa (ok. 900 tys. m2), dynamiczny rozwój sektora e-commerce napędził popyt na rynku magazynowym (+1,3 mln m2), zaś deweloperzy zamknęli 2016 rok ze sprzedażą wyższą aż o 20 %. Utrzymaniu się tendencji sprzyjają rekordowo niskie stopy procentowe, wciąż bardzo atrakcyjne względem Europy Zachodniej ceny nieruchomości, a także dynamicznie rozwijająca się gospodarka, która przyciąga zagranicznych inwestorów.

pexels-photo (13)

Co istotne, zgodnie z treścią raportu “CEE Real Estate Investment Compass 2017”, opublikowanego przez Colliers International oraz CMS, bieżący rok może okazać się dla Europy Środkowo-Wschodniej jeszcze lepszy aniżeli rekordowy 2016 rok. Inwestycje napędzane są bowiem głównie kapitałem pochodzenia środkowoeuropejskiego oraz azjatyckiego, który szerokim strumieniem zasila wszystkie segmenty rynku komercyjnego.

Tak pozytywne perspektywy pozwalają wnioskować, że inwestycja w nieruchomości to pomysł wart gruntownego przemyślenia.

Autor: Jakub Górecki –  MySaver


 

Myślisz o zainwestowaniu w nieruchomość i nie wiesz od czego zacząć? Skontaktuj się z nami pod numerem – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl . Profesjonalni agenci Tyszkiewicz Nieruchomości z pewnością Ci pomogą.  

9 komentarzy

 • Marysia pisze:

  Wiele inspirujących i cennych porad. Zastanawiam się nad zakupem mieszkania i wyjęciem go. Może w końcu się odważę i zdecyduję.

 • Jakub pisze:

  Ciekawe czy i jak w dłuższej perspektywie na rynek nieruchomości także i tych na wynajem wpłynie rządowy program mieszkanie 500+. Jego wpływ może być szczególnie dotkliwy dla osób kupujących mieszkania pod wynajem finansowane kredytem.

 • Nadia pisze:

  Biorąc pod uwagę naszą gospodarkę myślę, że jest to dobry czas na inwestycją w nieruchomość, czy to działkę czy mieszkanie. Popyt na nowe mieszkania jest duży a tym samym na ich wynajem, więc….ryzykujmy 🙂

 • Sara pisze:

  Moim zdaniem inwestowanie w nieruchomości z czasem będzie coraz bardziej korzystniejsze. Na pewno nie będą to stracone pieniądze 🙂

 • ESTIMUS pisze:

  Każda inwestycja z czasem staje się opłacalna, ale najlepiej jeżeli chcemy dobrze zainwestować w tego typu rzeczy to warto w tym celu skorzystać z porad i usług biegłego rzeczoznawcy majątkowego.

 • Ula pisze:

  Jeśli chcemy zarobić/zyskać to nie ma innego wyjścia jak inewstować, a w obecnych realiach nieruchomości to dobra lokata.

 • Andrzej pisze:

  Coraz mniej korzystna inwestycja ze względu na szybko rosnące ceny. Pierwsza zasada dobrego biznesu – kupujemy jak jest tanio a sprzedajemy jak jest drogo.

 • Tosik pisze:

  Nie wie jak uważacie ale według mnie inwestycja akurat w apartamenty w nadmorskich miejscowościach jest bardzo rentowna i będzie opłacalna przez lata. Ludzie jeździli, jeżdżą i bedą jeździć na wakacje, więc na pewno będzie się to opłacać! Uważam też, że warto inwestować w mało znane miejsca jak np. Rowy, tam tez mamy swój apartament od Apartamentów Lubicz i na prawdę obrót w ciągu roku jest niebywały

 • Rankly pisze:

  Problem z nadmorskimi apartamentami jest taki, że ich obłożenie zależy w sporej mierze od pogody. Nie chciałbym kalkulować zysków z wynajmu na podstawie prognozy pogody na sezon wakacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *