Darowizna nieruchomości – pytania i odpowiedzi

Strona główna » Darowizna nieruchomości – pytania i odpowiedzi

Chciałbyś zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci lub innych bliskich osób? W tym wypadku często wybieraną opcją jest darowizna mieszkania bądź innej nieruchomości. To bardzo powszechna forma przekazania części majątku. Na co warto zwrócić uwagę podczas tego procederu i jak zadbać także o swoje interesy?

Czym jest darowizna nieruchomości i kiedy się z niej korzysta?

Darowizną nazywamy przeniesienie na inną osobę prawa własności określonej rzeczy – w tym wypadku nieruchomości. Jest to forma nieodpłatna dla darczyńcy, w której zobowiązuje się on do przekazania obdarowanemu części swojego majątku. Zazwyczaj darowizna mieszkania lub domu, wykorzystywana jest przez rodziców, dziadków, którzy chcą zabezpieczyć swoich podopiecznych na przyszłość. Poza darowizną, do tego celu można wykorzystać testament, czy umowę o dożywocie. Darowizna nieruchomości jest szczególną formą, a żeby dokonanie jej było bezpieczne i skuteczne, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Darowiznę najczęściej przekazujemy na rzecz dzieci lub wnuków

Co należy zrobić przed przekazaniem nieruchomości?

Zanim przekażemy nieruchomość wybranej osobie warto zwrócić uwagę na trzy ważne kroki. Po pierwsze należy ustalić jej aktualną wartość rynkową. Jeśli wycenimy nieruchomość za nisko, musimy liczyć się z opcją wyniknięcia problemów. W tym wypadku warto skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest rzeczoznawca. Jego udział zapewni spokój i pewnego rodzaju bezpieczeństwo podczas procesu. Kolejna kwestia to przygotowanie dokumentów, których wymaga darowizna. Do procedury przede wszystkim potrzebne będzie ukazanie podstawy nabycia nieruchomości oraz odpisu z Księgi Wieczystej mieszkania lub domu. Gdy w grę wchodzi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub nieruchomość odziedziczona dokumentów będzie nieco więcej. Bardzo ważne jest także ustalenie kwestii podatkowych. Darowizna nieruchomości wymaga opłacenia podatku, jednak w kilku sytuacjach możemy oczekiwać całkowitego zwolnienia. Wszystko zależy od grupy podatkowej, w której znajduje się obdarowany. Fakt otrzymania darowizny należy zgłosić w urzędzie.

Wycena nieruchomości jest istotną kwestią podczas umowy darowizny

Czy darowizna musi zostać potwierdzona notarialnie? Ile to kosztuje?

Przekazanie innym osobom części swojego majątku zazwyczaj nie wymaga większych formalności, jednak w przypadku przekazania prawa własności do nieruchomości, potwierdzenie w postaci aktu notarialnego jest konieczne. Tylko akt notarialny zapewnia ważność darowizny mieszkania, domu czy działki, dlatego podpisuje się ją w obecności notariusza. Niestety wiąże się to z kosztami, do których należy taksa notarialna, czyli wynagrodzenie urzędnika. Jej wysokość uzależniona jest od wartości nieruchomości. Dodatkowo u notariusza będziemy musieli uregulować opłatę za wprowadzenie wpisu do księgi wieczystej nieruchomości, lub kwotę odpowiadającą wysokości podatku, jeśli taki wystąpi. Wtedy podatnik nie musi dodatkowo zgłaszać indywidualnie darowizny do urzędu skarbowego.

Umowa darowizny wymaga formy notarialnej

Jak darczyńca powinien zabezpieczyć swoje interesy?

Bardzo często zdarza się, że osoba obdarowująca wciąż mieszka w nieruchomości, którą chce przekazać, lub chciałaby z niej korzystać w inny sposób. Jak nie wyjść niekorzystnie na procederze darowizny? Warto skorzystać z opcji, jaką jest darowizna z ustaleniem służebności. Służebność to prawo majątkowe, które upoważnia określone osoby do korzystania z mieszkania lub domu na ustalonych warunkach. Zapisane są one w akcie notarialnym. Służebność ma formę dożywotnią i nie jest dziedziczona. Korzystając ze służebności mamy pewność, że nie będziemy zmuszeni do opuszczenia mieszkania, gdy nasz obdarowany umrze, a jego spadkobiercy odziedziczą nieruchomość.


Szukasz pomocy w kupnie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53, napisz – kontakt@tyszkiewicz.pl lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl Nasi specjaliści w bezpieczny sposób pomogą Ci w każdej sprawie.