Dom pasywny – doskonała inwestycja w przyszłość

Strona główna » Wpisy » Dom pasywny – doskonała inwestycja w przyszłość

Obecne czasy zdecydowanie zmieniły pogląd na własne gniazdko. Coraz więcej z nas myśli o zakupie domu w spokojnej i przede wszystkim zielonej okolicy. Chcemy żyć zdrowo, w zgodzie ze środowiskiem, a do tego energooszczędnie. Cenimy nie tylko komfort i przestrzeń, ale również bliskość natury i świeżego powietrza. Na szczęście nie musimy iść na kompromis, aby spełnić te cechy. Odpowiedzią jest dom pasywny w Dąbrówce.

dom_pasywny_tyszkiewicz_nieruchomosci

Przykładowa wizualizacja aranżacji wnętrza

Dom pasywny – definicja

Budownictwo pasywne charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych, a także zastosowaniem rozwiązań technologicznych, których celem jest zminimalizowanie zapotrzebowania na energię. Standardowe zużycie wynosi nawet 120 kWh/m2 rocznie, a w przypadku projektu pasywnego jest ono ośmiokrotnie niższe i wynosi mniej niż 15 kWh/m2/rok. Z tego względu koszt wybudowania domu pasywnego może być wyższy niż standardowego projektu. Niemniej ta nowa idea w podejściu do oszczędzania energii zaowocuje w najbliższej przyszłości podczas codziennej eksploatacji.

dom_pasywny_tyszkiewicz_nieruchomosci

Sprawdź szczegóły oferty

Budownictwo pasywne – charakterystyka

Przede wszystkim zacznijmy od samej nazwy „dom pasywny”, która wskazuje na bierne (czyli bez aktywnych rozwiązań instalacyjnych) wykorzystywanie energii słonecznej. Projekt takiego budynku powinien zostać przemyślany w ten sposób, aby maksymalnie odzyskiwać energię pochodzącą z natury, czyli na przykład światło dzienne. Bardzo ważny jest układ pomieszczeń, których położenie powinno być zdeterminowane osiąganiem pasywnych zysków solarnych, czyli ogrzewaniem dziennych pomieszczeń światłem słonecznym. Salon, pokoje dziennie i kuchnia powinny być zatem zorientowane na południe, gdzie ekspozycja na światło jest najdłuższa. Dodatkowo stosuje się duże trzyszybowe okna, sprzyjające nie tylko jasności wnętrza, ale również gwarantujące pokaźne zyski solarne. Równie ważna jest grubość warstwy izolacyjnej, sięgająca nawet 30 centymetrów, czyli około trzykrotnie więcej niż standardowo. Aby uniknąć strat ciepła, domy pasywne wyposażane są w system nawiewno-wywiewnej instalacji wentylacyjnej, zmniejszający utratę o ok. 70-90%. Warto zadbać także o ekologiczne ogrzewanie domu. W tym celu pomocny może być na przykład kominek na biomasę, który opalamy peletem (granulatem trzcinowym o wysokiej wartości energetycznej).

dom_pasywny_tyszkiewicz_nieruchomosci

Przykładowa wizualizacja aranżacji wnętrza

Projekt domu stodoła

Wiemy już, jakimi parametrami powinien charakteryzować się nowoczesny i ekologiczny projekt domu. Sprawdźmy teraz, jak powinien wyglądać budynek pasywny. Dużą popularnością wśród tego typu obiektów cieszą się projekty typu „stodoła”. Należy do nich również nasza propozycja, czyli dom pasywny w Dąbrówce (pow. sępoleński). Ten nowoczesny dom na wsi to oferta idealna zarówno dla rodziny, jak i pod inwestycję. Zaprojektowany został w myśl pasywnej i ekologicznej koncepcji zabudowy. Co ją wyróżnia? Parterowy budynek z dwuspadowym dachem, dużą powierzchnią przeszklenia i rozkładem w kształcie litery „T”, a do tego zlokalizowany w cichej i malowniczej okolicy. Część mieszkalna skierowana została na południe, a część garażowa w kierunku północnym. Źródłem ogrzewania jest pompa powietrze-woda. W salonie dodatkowo zainstalowano kominek wolnostojący na drewno opałowe. Aby obniżyć straty ciepła, część mieszkalna została wyposażona w wentylację mechaniczną. Dużym atutem tej nieruchomości jest nie tylko pokaźny metraż (pow. 349 m2 + działka 14 657 m2), ale również wbudowany garaż.

dom_pasywny_tyszkiewicz_nieruchomosci

Sprawdź szczegóły oferty

Polecany przez nas dom stodoła z garażem daje ogromne możliwości aranżacji wnętrza. Możesz stworzyć w nim przytulną, komfortową i słoneczną przestrzeń dla całej rodziny. Dzięki zastosowanym nowoczesnym i przyjaznym środowisku rozwiązaniom, ograniczysz straty ciepła i zatrzymasz wytwarzaną energię wewnątrz domu. Zielone otoczenie sprawi, że każdego dnia będziesz miał poczucie bliskości z naturą, które jest tak ważne w dzisiejszych czasach.

Jeśli zainteresowała Cię tematyka budownictwa pasywnego, sprawdź koniecznie szczegóły oferty domu na sprzedaż w Dąbrówce (link) i już dziś umów się na prezentację po tej nietuzinkowej nieruchomości.

Zadzwoń lub napisz | 784 008 353 | kontakt@tyszkiewicz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *