Domowe sposoby na pozbycie się owadów z mieszkania

Strona główna » Wpisy » Domowe sposoby na pozbycie się owadów z mieszkania

Lato to czas, w którym chętnie otwieramy okna do naszego mieszkania, zapraszając świeże powietrze, promienie słońca i zapach kwiatów. Niestety, poza przyjemnymi gośćmi, nasze mieszkania odwiedzają także osobniki mniej chętnie oczekiwane… owady. Uciążliwe bzyczenie i ugryzienia potrafią uprzykrzyć nawet najmilszy letni wieczór i spędzać sen z powiek podczas nocnego odpoczynku. Jak domowymi sposobami pozbyć się niechcianych gości?

Moskitiera

Zablokowanie owadom drogi do naszego mieszkania moskitierą to jeden z najszybszych i najbardziej skutecznych sposobów na pozbycie się owadów. Większość latających stworzeń oraz pająków dostaje się do naszego wnętrza drogą okienną. Moskitiera świetnie zatrzyma ich zapędy. W sklepach istnieje wiele rodzajów moskitier do zamontowania na okna lub balkon. Moskitiery są bardzo delikatne i cienkie, dlatego nie zablokują nam dostępu powietrza ani światła. To również idealne rozwiązanie dla wszystkich zwolenników snu przy otwartym oknie.

Moskitiera to dobry i tani sposób na muchy i komary

Rośliny

Zapach ludzkiego ciała przyciąga komary, meszki i inne nielubiane przez nas owady. Za to zapach niektórych roślin jest dla nich skutecznym odstraszaczem. Zacznijmy od komarzycy. Jak sama nazwa wskazuje jest to świetna i naturalna broń na komary, która zwykle działa lepiej niż niejeden chemiczny środek. Dodatkowo, grube, zielone liście tej rośliny mogą być piękną ozdobą. Komary oraz gryzące muszki niechętnie spędzają czas również w towarzystwie lawendy, pelargonii, kocimiętki, aksamitki, czy mirtu. Możemy także kupić do naszego mieszkania owadowych „pożeraczy” takich jak rosiczka, kapturnica czy muchołówka. Do przegonienia owadów z mieszkania warto także wykorzystać rośliny takie jak mięta, bazylia i rozmaryn. Postawienie ich na oknie kuchennym lub na balkonie zapewni nam świeże zioła do gotowania, a owadom nieznośny, odstraszający zapach.

Niektóre zioła i rośliny świetnie odstraszają niechciane owady

Olejki i zapachy

Poza nutami zapachowymi roślin, do odstraszenia owadów z mieszkania możemy użyć także olejków, owoców lub przypraw. Które z nich są najbardziej znienawidzone przez owady? Lista jest całkiem spora, a poniżej kilka najbardziej skutecznych opcji.

Cytrusy – głównie cytryny i pomarańcze – ich zapach działa odstraszająco na domowe mrówki i mole, nie lubią go także komary i pająki. Żeby zapach zadziałał, można rozłożyć w kilku miejscach mieszkania skórki, wysmarować ramy okienne i parapety rozkrojonym cytrusem lub użyć olejku eterycznego dostępnego w sklepie.

Okna i parapety wysmarowane sokiem z cytryny skutecznie zablokują wejście owadom

Wanilia – to zapach znienawidzony przez muchy, komary i meszki. Sprawdzi się olejek w niemal każdej dostępnej formie. Można wykorzystać olejek spożywczy, używany do ciast i deserów, lub eteryczny, który wlewamy do kominka. Równie dobrze zadziałają waniliowe świeczki lub kadzidełka. Jeśli poza ochroną mieszkania zależy nam także na braku ugryzień na ciele, możemy wysmarować skórę olejkiem waniliowym, tak samo jak tym z lawendy czy mięty. Istotne jest aby dobrze wymierzyć siłę zapachu, żeby nie przeszkadzał nam i nie powodował złego samopoczucia.

Lawenda – wspomniana wcześniej, przy liście roślin, które odstraszają niechcianych gości. Takie samo działanie ma olejek czy ususzone gałązki porozwieszane w różnych miejscach naszego mieszkania. Ważne, aby zapach był jak najbardziej naturalny, bez chemicznych dodatków. Zapachu lawendy nie cierpią komary, muchy, pluskwy, pająki, meszki, mrówki i mole.

Lawenda to jeden z najlepszych naturalnych środków przeciwko owadom

Mięta – kolejny łatwo dostępny w domowych warunkach zapach, który skutecznie zniechęci niechcianych gości. Olejek miętowy dostaniemy w praktycznie każdym sklepie z produktami ezoterycznymi lub z ziołami, aptece, czy nawet w kwiaciarni i drogerii. Dobrym sposobem na pozbycie się uciążliwych owadów jest wymieszanie olejku miętowego z wodą (30 kropli olejku/ 100 ml wody) i spryskanie parapetów, okien i wszystkich kątów mieszkania. Zapach mięty zapewni nam ograniczone wizyty pająków, much, komarów i meszek.

Jak widzicie istnieje całkiem sporo sposobów na pozbycie się owadów ze swojego mieszkania, które są naturalne, tworzą miły zapach i dobrze wyglądają. Zapomnijcie o okropnych lepach na muchy, lampach porażających prądem czy brzydko pachnących świeczkach i wkładach do kontaktów. Powodzenia!


Szukasz pomocy w kupnie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53, napisz – kontakt@tyszkiewicz.pl lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl Nasi specjaliści w bezpieczny sposób pomogą Ci w każdej sprawie.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *