Domy jak odbite w lustrze – zabudowa bliźniacza

Strona główna » Wpisy » Domy jak odbite w lustrze – zabudowa bliźniacza

Już nie szeregowiec, bo nie składa się z kilku domów. Jeszcze nie wolnostojący, bo jednak ma z sąsiadem wspólną ścianę. Wszelkie detale i fragmenty architektoniczne, rozkładają się tu symetrycznie, po obu stronach budynku. Nie bez przyczyny ktoś nazwał te domy bliźniakami, które są przecież swoim lustrzanym odbiciem. Tego typu nieruchomości, coraz bardziej zyskują na popularności.

Dla kogo dom w bliźniaku?

Tak zwane bliźniaki, to propozycja m.in. dla wielopokoleniowych rodzin, które chcą mieć w swoim posiadaniu jedną nieruchomość, jednocześnie przy zachowaniu swojej własnej, prywatnej przestrzeni. Na bliźniaki decyduje się związane ze sobą rodzeństwo, które zakłada własne rodziny czy przyjaciele, którzy chcą mieszkać blisko siebie i dzielić razem ogród. Nie jest to jednak reguła, a deweloperzy coraz częściej decydują się na inwestycję w tego typu nieruchomości.

Jedną z takich propozycji, jest zlokalizowane na przedmieściach Gdańska Kameralne Banino. W 2016 r. ma zostać oddany do odbioru już drugi jej etap, w kolejnych miesiącach trzeci. Domy bliźniacze I etapu sprzedały się w błyskawicznym tempie, a ulica Bajeczna w Baninie, wzbogaciła się o pierwszych zadowolonych mieszkańców nowego osiedla.

bliźniaki 3

Trzy etapy Osiedla Kameralnego, stworzą w Baninie elegancką i cichą przestrzeń

Rodziny, które zdecydowały się na bliźniaka zauważają, że mieszkanie w tego rodzaju nieruchomości, zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Nie mieszka się wtedy w odosobnionym domu w oddaleniu od sąsiada, ale ma się przekonanie, że za ścianą jest ktoś, kto w razie potrzeby może pomóc. Tym bardziej, że ten ktoś to często osoba znajoma albo członek rodziny.

O koszt jednej ściany mniej

Plusem domów bliźniaczych jest to, że w przeciwieństwie do osobnych domów wolnostojących, można je postawić na małej i wąskiej działce. Dzięki temu, możliwa jest znaczna redukcja kosztów. Wspólna ściana i połączony dach są jednymi z pierwszych argumentów za tym, że na budowę domów bliźniaczych, wyda się trochę mniej. Ta jedna dzielona z sąsiadem ściana, pomaga utrzymać ciepło, któremu nie sprzyjają złe warunki pogodowe, oddziałujące na elewację bliźniaków z trzech pozostałych stron.

Oszczędności nie kończą się jednak na konstrukcji ze wspólną ścianą. Do zmniejszenia wydatków za użytkowanie domu, mogą przyczynić się wspólne przyłącza wodno-kanalizacyjne czy elektryczne, które planować należy jeszcze na etapie budowy. Po przeprowadzce do bliźniaka, warto pomyśleć też o wspólnym przyłączu telekomunikacyjnym. Telewizja i Internet, jako że znajdują się w jednym budynku, będą mieć odpowiedni zasięg, a przy tym koszta dzielone na pół.

person-woman-apple-hotel-large

Przed podłączeniem internetu czy telewizji, warto porozmawiać z sąsiadem o dzieleniu kosztów

Od takich metod oszczędzenia pieniędzy, niedaleko już do dzielenia się obowiązkami, które muszą być wykonane zarówno po jednej jak i drugiej stronie domu. Mowa tu o koszeniu trawy w te cieplejsze pory roku czy o odśnieżaniu posesji w zimie. Jeśli relacje z sąsiadem są przyjazne, z czasem do puli dzielonych obowiązków, można dołączyć duże wspólne zakupy czy podwożenie dzieci do szkoły. Oprócz czysto ekonomicznych i finansowych względów, oszczędza się także na stresie i nerwach, które mogą nam towarzyszyć podczas dalszych podróży, kiedy nasz dom pozostaje pusty. Sąsiad z bliźniaczego domu, pod naszą nieobecność może doglądać posesji i czuwać nad jego bezpieczeństwem.

Bliźniacze sąsiedztwo

Dobre relacje z sąsiadem mogą być bardzo korzystne i być ułatwieniem w wielu aspektach życia. Jednak dwie rodziny mieszkające w jednym domu, niekoniecznie muszą być ze sobą zżyte, a dwa domy bliźniacze należeć do członków rodziny lub najlepszych przyjaciół. Jeśli trafimy na całkiem obcą osobę, mogą nam towarzyszyć obawy co do nowego sąsiada i przyszłych relacji między nami. Przez konstrukcję domu mamy wrażenie, że jeśli już mieszkamy w bliźniaku, to nie ma innej opcji jak przyjaźń z naszym bliźniaczym znajomym zza ściany.

bliźniaki 1

Mieszkając w bliźniaku, warto zadbać również o własną prywatną przestrzeń.

Domy bliźniacze to nie zapewnienie wspólnego zamieszkania, ale zgodne sąsiedztwo z kimś, kto zdecydował się na dzielenie z nami działki i jednej ściany domu. Warto od samego początku przystosować się do specyfiki tego rodzaju nieruchomości, by uniknąć późniejszych rozczarowań. Chcąc uczynić ze swojego bliźniaka bardziej prywatną nieruchomość, warto zadbać o takie szczegóły w jego konstrukcji i aranżacji, jak odpowiednia izolacja akustyczna, rozkład pomieszczeń czy wyznaczenie we właściwych miejscach stref wypoczynkowych.

Żywopłot na działce będzie tu bardzo dobrym pomysłem, by choć trochę odgrodzić od siebie obie strony bliźniaczego domu. Zewnętrzne strefy wypoczynkowe, na których zazwyczaj znajduje się taras, powinny znajdować się po przeciwległych stronach domu, by zapewnić sobie jak najwyższy komfort i prywatność. Jeśli izolacja akustyczna nie została prawidłowo zamontowana, pozostaje odpowiednio zaaranżować wnętrze domu, a pod wspólną ścianą ustawić meble, które nieco wygłuszą dźwięki pochodzące od strony sąsiada.

Kompromis między ceną a powierzchnią

Alicja-KielochDomy w zabudowie bliźniaczej są w ostatnich latach na rynku nieruchomości coraz bardziej popularne. Poszukujący nieruchomości częściej o nie pytają ze względu na przykład na świetny kompromis między powierzchnią użytkową takich domów, a stosunkowo niedużymi kosztami utrzymania bliźniaka. – o opłacalności zakupu nieruchomości w zabudowie bliźniaczej mówi Alicja Kieloch, Specjalista ds. sprzedaży domówi i działek w Tyszkiewicz Nieruchomości.

Ceny domów w zabudowie bliźniaczej, są niekiedy porównywalne z cenami przestronnych 3-pokojowych mieszkań albo nawet domów wolnostojących. Przestrzeń dostępna w domach Osiedla Kameralnego również pozostawia duże pole do aranżacji, a do tego działki za bliźniakami przy Bajecznej, dają dodatkowe setki metrów kwadratowych powierzchni, którą można zaadaptować w dowolny sposób. Do tego funkcjonalność, elegancki projekt i przyjemna estetyka z zewnątrz, zdecydowanie wyróżnia inwestycję na tle innych.

Oprócz rynku pierwotnego, w bazie ofert Tyszkiewicz Nieruchomości, znajdują się nieruchomości bliźniacze na rynku wtórnym, zarówno w Trójmieście, jego przedmieściach oraz na Kaszubach.

Jeśli rozglądasz się za nieruchomością w zabudowie bliźniaczej, wejdź na www.tyszkiewicz.pl lub zadzwoń – 58 558 53 53. Pomożemy w poszukiwaniach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *