Historia pośrednictwa nieruchomości

Strona główna » Wpisy » Historia pośrednictwa nieruchomości

Wśród wszystkich istniejących w Polsce zawodów, pośrednik w obrocie nieruchomościami należy do jednych z młodszych. Nie jest to przeszkodą ku jego wciąż rosnącej popularności i zainteresowaniu młodych ludzi, coraz częściej podejmujących edukację w tym kierunku.

Sprzedaż Alaski a zawód pośrednika

Nie wszyscy może wiedzą, ale wiele lat temu obszar dzisiejszej Alaski nie był jeszcze tak jak teraz własnością Stanów Zjednoczonych. Kraj przejął Alaskę na mocy transakcji przeprowadzonej pomiędzy nim a Rosją. Co ciekawe, pośredniczył w niej pochodzący z Polski Włodzimierz Krzyżanowski. To właśnie w 1867 roku, kiedy to miała ona miejsce, można doszukiwać się początków zawodu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

pexels-photo-large

Powstanie zawodu pośrednika można datować już na 1867 rok

Alaska była niegdyś jedną z pierwszych rosyjskich kolonii. Przez wiele lat starano się utrzymać ten teren w świetności i zachęcać rodowitych Rosjan do osiedlania się tam. Wymagało to jednak m.in. środków finansowych, zorganizowanej administracji i stworzenia na Alasce ważnego ośrodka gospodarczego. Mimo wielu prób i całej masy pomysłów na aranżację tego obszaru, niewielki potencjał ludnościowy, słabnący handel i inne, dodatkowe czynniki przyczyniły się do decyzji o sprzedaży gruntu. Rosjanie nie chcieli przecież na takiej własności tracić, a czerpać z niej zyski i również niematerialne korzyści.

W kontekście zawodu pośrednika do mniej istotnych należy fakt, iż gdyby nie przeprowadzona wówczas transakcja, dziś mapa świata wyglądałaby pewnie nieco inaczej. Od decyzji o sprzedaży czy kupnie mieszkania czy domu zależy bardzo dużo, a najlepiej wiedzą o tym sami klienci biur nieruchomości.

Pomoc pośrednika potrzebna od zaraz

Co robi pośrednik? Mówiąc najogólniej kojarzy strony transakcji oraz doradza swoim klientom na etapie ustalania szczegółów dotyczących nieruchomości, którą ma się opiekować, a także podczas ewentualnych negocjacji. Kojarzenie i doradztwo obejmuje zakup, sprzedaż, wynajem czy zamianę nieruchomości. Zawód agenta, mimo iż jeszcze jakiś czas temu mało popularny, dziś zyskuje na popularności. Mieszkania, domy, działki czy lokale komercyjne sprzedają się i wynajmują bez przerwy. Pomocny specjalista w transakcji między kupującym a sprzedającym oraz najemcą i wynajmującym, jest zatem na rynku pracy wręcz niezbędny.

Pośrednikowi niestety nadal nie każdy ufa… czemu? Można doszukiwać się poważnych i ogromnych przyczyn takiego stanu rzeczy, jednak na próżno. Społeczeństwo chyba przez wzgląd na niedawne czasy, kiedy każdy musiał być samodzielny i dbać o swoje posiadane dobra uważa, że sprzedażą nieruchomości jako najdroższego z nich, nie może  zająć się osoba „obca” z zewnątrz. Nie jest to wystarczający jednak argument, by obalić gamę korzyści związanych ze współpracą z agentem nieruchomości.

TY21569

Jeszcze przed przystąpieniem do procesu poszukiwań kupca czy wynajmującego warto przekonać się, że pośrednik to osoba godna zaufania

Doświadczony pośrednik zna rynek nieruchomości jak nikt inny. Pomoc przy realizacji transakcji kupna-sprzedaży czy wynajmu to dla niego chleb powszedni. Nawet stawiający pierwsze kroki w pośrednictwie mają pod tym względem przewagę nad klientami, którzy nie znając czasami realiów rynku, planują na własną rękę sprzedaż mieszkanie czy dom. Jeśli pośrednik, z którym chcemy nawiązać współpracę pracuje w cieszącym się zaufaniem i w doświadczonym biurze nieruchomości, nie ma się czego obawiać. Osoba ta będzie doskonale przeszkolona i przygotowana do wykonywania zawodu. Poza tym w razie wątpliwości, zawsze ma w miejscu pracy kogoś, kogo może się bezpośrednio poradzić, by w stu procentach spełnić oczekiwania swoich klientów.

Samodyscyplina i niezbędne umiejętności

Każdy zawód oprócz przygotowania stricte merytorycznego, wymaga odpowiednich cech charakteru i nastawienia. Jakie predyspozycje powinien mieć pośrednik w obrocie nieruchomościami? By odpowiedzieć na te pytanie, warto zastanowić się najpierw nad codziennymi czynnościami, z którymi związane jest wykonywanie tego zawodu. Każdego dnia pośrednik wielokrotnie rozmawia z klientami przez telefon oraz osobiście, dążąc do definicyjnego kojarzenia stron i docelowo przeprowadzenia transakcji. Agent nieruchomości nie uniknie zatem pracy z innymi ludźmi i prowadzenia – chwilami i bardzo trudnych – rozmów z klientami. Osoba zamknięta w sobie czy bardzo nieśmiała raczej nie sprawdzi się w zawodzie bądź będzie miała nieco trudniej odnaleźć się w nowej roli.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na pewno nie każdy mógłby świetnie odnaleźć się w zawodzie agenta nieruchomości

Pośrednik powinien być otwarty, komunikatywny i życzliwy, wzbudzający zaufanie i potrafiący łatwo nawiązywać kontakty. Oprócz cech charakteru niezwykle ważna jest samodyscyplina i umiejętność efektywnego zarządzania własnym czasem. Pośrednik nie pracuje od rana do wieczora za biurkiem, a często “w terenie”, kilkukrotnie wyjeżdżając w ciągu dnia na prezentację czy podpisanie umowy. Stąd ważne – choć nie niezbędne – jest posiadanie własnego auta, które niewątpliwie ułatwi przemieszczanie się z punktu A do punktu B, bycie punktualnym i szybszym w swoich działaniach. Komunikacja miejska może temu czasami po prostu nie sprzyjać tak, jakbyśmy tego oczekiwali. A nie chcemy przecież wypaść na spóźnialskich i nieprofesjonalnych, prawda?

Nieustający kontakt z innymi ludźmi wymusza także posiadanie innych, równie istotnych cech charakteru. Jedną z nich jest odporność na stres, która czasami może być wystawiona na niemałą próbę. Oprócz wymienionych dotychczas predyspozycji, współpraca z bardzo rożnymi klientami wymaga od agenta kreatywności, zaangażowania i dyspozycyjności, którą może im zagwarantować. Nieruchomość jest “towarem rynkowym” o bardzo dużej wartości, dlatego poczucie odpowiedzialności za swoje kroki, pośrednik powinien nabyć już od pierwszego dnia swojej pracy. Podobnie jest choć z chociaż minimalną znajomością podstaw psychologii, które mogą ułatwić kontakty ze sprzedającymi i kupującymi. Bez tego ciężko będzie nawiązać trwałą, opartą na wzajemnym zaufaniu relację z klientem (sprzedającym niekiedy dorobek całego życia), która w zawodzie pośrednika odgrywa sporą rolę.

Praca w nieruchomościach czeka

Oprócz pośrednika istnieją inne zawody, ściśle związane z obsługą nieruchomości. Należą do nich rzeczoznawca majątkowy, zajmujący się m.in. fachową i rzetelną wyceną wartości rynkowej danej nieruchomości, a także zarządca nieruchomości, który prowadzi oraz nadzoruje bieżącą obsługę nieruchomości. Jego działalność obejmuje często również administrowanie, czyli bieżące, różnego rodzaju kontrole oraz przeglądy techniczne nieruchomości.

Jeśli ktoś widzi siebie jako doskonałego agenta nieruchomości w przyszłości, warto próbować sił i starać się o pracę w najlepszych biurach, które przygotują nową osobę do zawodu w błyskawicznym tempie. Pośrednik to takiego tempa powinien się przyzwyczaić, bo łączona praca zdalna z tą w terenie, wymaga bardzo dobrej organizacji czasu. Początki mogą być trudne, jednak w dalszej motywacji do osiągania sukcesów pomogą zadowoleni klienci, którzy dzięki jego pracy sprzedadzą lub znajdą swój wymarzony dom.

Chciałbyś sprawdzić się w roli pośrednika w obrocie nieruchomościami? Masz doświadczenie czy potrzebujesz poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie? Sprawdź Tyszkiewicz Nieruchomości jako godnego polecenia pracodawcę! Wyślij swoje CV na adres hr@tyszkiewicz.pl lub zadzwoń pod numer – 58 558 53 53 i dowiedz się więcej!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *