Inwestycje w nieruchomości

Strona główna » Inwestycje w nieruchomości

Nie bez przyczyny mówi się, że inwestycje w nieruchomości są opcją bardzo opłacalną i decyduje się na nie coraz większa liczba osób z pokaźną sumą oszczędności. Czy to mieszkania, domy, działki czy lokale komercyjne – każde z nich może mieć swoje dalsze przeznaczenie i przynosić spory dochód, pozostając przez cały czas naszą własnością.

Na co wolne środki finansowe?

Istnieje wiele sposobów inwestycji pieniężnych, na które decydują się osoby dysponujące sporymi wolnymi środkami finansowymi. Do najbardziej popularnych należą lokaty bankowe czy udziały na giełdzie, a ostatnimi czasy również zakup nieruchomości, na przykład pod wynajem czy z przeznaczeniem na działalność gospodarczą.

Dla potencjalnego inwestora po wielu latach oszczędzania, jednym z niezwykle ważnych czynników jest bezpieczeństwo i brak ryzyka w lokowaniu swojego cennego kapitału. Inwestycja w dom czy mieszkanie nie naraża go na gwałtowne spadki. “Dobro namacalne” w postaci nieruchomości nie ulega kryzysom gospodarczym, a zmniejszenie jego wartości związane z normalnym zużyciem, jest naturalną koleją rzeczy. Nie trzeba tu martwić się o nasze finanse ulokowane w zarządzającym nimi banku.

Inwestycje na giełdzie czy lokaty mają to do siebie, że wartością dodaną zawsze pozostają pieniądze. W przypadku nieruchomości nie dość, że jesteśmy posiadaczami mieszkania czy domu o niemałej wartości, to przy odpowiednim wykorzystaniu jej potencjału, możemy sporo zyskać.

Najmujący spłacają mieszkanie

Na rynku nieruchomości duża część zawieranych transakcji kupna, w dalszej perspektywie kończy się na wynajmie innym nabytego mieszkania czy domu. Niekiedy klienci już z góry określają, że poszukują mieszkania dwu- lub trzypokojowego nie dla siebie, a właśnie z przeznaczeniem na wynajem. Jeśli nieruchomość nie wymaga remontu, to tym lepiej dla kupującego, który ponosi mniejsze koszta inwestycji.

W większości takie transakcje, w których nabywa się mieszkanie bezpośrednio na wynajem, mają miejsce głównie w miastach studenckich, gdzie popyt na tego rodzaju nieruchomości nigdy nie słabnie. Również w Gdańsku, Gdyni oraz Sopocie, taka tendencja zauważana jest coraz częściej. Położenie Trójmiasta na mapie Polski, nie tylko ze względu na bliskość morza, stanowi opcję idealną dla właścicieli nieruchomości. Lokalizacja daje spore możliwości zysku w sezonie letnim, który po wakacjach również nie słabnie dzięki wielu wyższym uczelniom, przyjezdnym z innych części Polski i rozpoczynającemu się w październiku rokowi akademickiemu.

573694_raw

Na ładnie urządzone i dobrze wyposażone mieszkania, o wiele łatwiej znaleźć najemcę

W Gdańsku takie lokalizacje jak Przymorze, Zaspa, Żabianka czy Oliwa to świetne miejsca na inwestycje w wynajem nieruchomości. Chętnych na mieszkania w tych dzielnicach nie brakuje. A wszystko to dzięki obecności Uniwersytetu i wciąż rozbudowującym się centrom biznesowym Olivia i Alchemia, gdzie z miesiąca na miesiąc powstają nowe miejsca pracy. W Sopocie to niezmiennie centrum cieszy się największą popularnością wśród inwestycji przeznaczonych na wynajem. W Gdyni podobne transakcje, oprócz Śródmieścia, dotyczą takich dzielnic jak Orłowo, Redłowo czy Wielki Kack.

Mieszkań i domów nie wynajmują tylko studenci. Często na taką opcję decydują się młode małżeństwa, które nie mogą pozwolić sobie jeszcze na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, co wymusza na nich konieczność wynajmowania przez co najmniej kilka lat. Grupy docelowe, które mogą wykazać zainteresowanie najmem, są bardzo liczne. Bez względu nawet na wielkość miasta, popularność tej opcji nie słabnie.

Plusem wynajmowania mieszkania, czy to studentom czy młodym małżeństwom jest niewątpliwie stały miesięczny dochód, gwarantowany podpisaną obustronnie umową. Mimo iż ceny mieszkań spędzają niekiedy sen z powiek ich potencjalnym nabywcom, trzeba przyznać, że poniesione jednorazowo koszta potrafią zwrócić się bez ogromnego wysiłku ze strony kupującego. Często duża część osób decyduje się nawet na zakup mieszkania na kredyt, który potem pośrednio spłacają wynajmujący. Wtedy perspektywa spłacania należności przez najbliższe kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, nie wydaje się w ogóle uciążliwa.

Lokale komercyjne a plany na własny biznes

Ci, którzy czują w sobie nutkę przedsiębiorcy, mogą przeznaczyć długoletnie oszczędności na zakup lokalu komercyjnego. Niekiedy już podczas prezentacji, można znaleźć w danym lokalu takie atuty, które podsuną koncepcję na jego odpowiednie wykorzystanie, zgodne z umiejętnościami i zainteresowaniami poszukującego. Jednak nawet nie mając jeszcze gotowego biznesplanu, a będąc już właścicielem danej nieruchomości, pomysł idealny może nadejść w mgnieniu oka.

magda-renn

Dużą popularnością w przypadku nieruchomości komercyjnych w Trójmieście, cieszą się nieduże lokale z przeznaczeniem na wynajem innym firmom, na przykład bankom czy sklepom sieciowym. Klienci poszukujący dobrej inwestycji, mogą zdecydować się na działki pod duże markety, z którymi podpisują umowę, zyskując comiesięczny stały dochód z dzierżawy. – o opłacalnych inwestycjach mówi Magdalena Renn, Specjalista ds. nieruchomości komercyjnych w Tyszkiewicz Nieruchomości. 

Dużą rolę w przypadku takich lokali bez wątpienia odgrywa lokalizacja, w jakiej się znajduje. Wszystko zależy też oczywiście od planowanego przez nas jego przeznaczenia. Jeśli marzy nam się otwarcie własnej restauracji, najlepszym miejscem byłoby centrum miasta, co niestety wiąże się też z większymi kosztami wynajmu czy kupna. Otwierając zakład fryzjerski czy sklep z narzędziami, będziemy patrzeć na warunki pod zupełnie innym kątem. Często istnieją jednak przypadki, gdzie nawet niesprzyjająca lokalizacja nie wpływa negatywnie na przekształcenie danego lokalu w świetnie prosperujący biznes. Z pozoru w ogóle nieciekawej i nierokującej dobrze nieruchomości, można stworzyć coś naprawdę godnego uwagi.

Decydując się na inwestycję w lokal komercyjny, warto zasięgnąć opinii biura nieruchomości działającego w mieście, w którym chcemy otworzyć własny biznes. Specjaliści znający świetnie wszystkie dzielnice, trendy i tendencje inwestorów podpowiedzą, na co najlepiej przeznaczyć zebrane fundusze i gdzie rozglądać się za idealnym miejscem na własne biuro. Oprócz znajomości lokalizacji, ich zaangażowanie pomoże oszczędzić czas na porównywanie zwykle ogromnej liczby ofert. Plusem jest również to, że biura często są w posiadaniu kluczy do lokali, dzięki czemu nawet w jeden dzień można obejrzeć kilka propozycji, dostosowanych do preferencji, lokalizacji czy możliwości finansowych poszukującego.

469464_raw

Lokale komercyjne w postaci np. pomieszczeń na warsztaty, mogą przynieść spory dochód

Baza biur w dużych miastach, m.in również Tyszkiewicz Nieruchomości, nie zamyka się na lokalach handlowo-usługowych czy użytkowych o średniej wielkości powierzchniach. W ogromnej bazie ogłoszeń, znajdują się m.in. propozycje wielkopowierzchniowych obiektów rekreacyjno-sportowych, magazynów, hoteli czy pensjonatów, które dobrze zagospodarowane i wykorzystane, potrafią zwrócić się nowemu ich właścicielowi z dużą nawiązką.

Rodzina najlepszą inwestycją

Polacy zwykle mocno przywiązują się do posiadanych nieruchomości, a naturalną koleją rzeczy staje się przekazywanie domu czy mieszkania na dzieci i wnuki. Szczególnie część starszych osób nie wyobraża sobie sprzedaży własnej nieruchomości, w której spędzili wiele lat życia komuś obcemu. Coraz częściej obserwuje się jednak trend, zgodnie z którym babcie i dziadkowie poszukują dla siebie mieszkań o mniejszym metrażu, sprzedając poprzednie lokum. Dodatkowe fundusze z transakcji przeznaczają na zakup całkowicie nowego domu czy mieszkania dla bliskich z młodszego pokolenia.

646818_raw

Inwestycja w nieruchomości dla bliskich od lat nie traci na popularności

Na rynku często pojawiają się promocyjne oferty, które okazują się dla szukającej mieszkania rodziny strzałem w dziesiątkę. Takie okazje można znaleźć zwłaszcza na rynku pierwotnym. Deweloperzy organizują różnego rodzaju promocje, gdzie mieszkanie czy dom można kupić w bardzo atrakcyjnej cenie, korzystając z dodatkowych okazjonalnych rabatów. Przykładem takiej inwestycji jest Dom jak Marzenie w Baninie, w którym ostatnie mieszkania deweloper postanowił sprzedać z rabatem w wysokości aż 10 tysięcy złotych. Oprócz tego, nowy właściciel dostanie również dodatkowo 5 tysięcy na urządzenie nowego wnętrza. Takie obniżki cen i bony pieniężne, których nie spotyka się na co dzień, mogą przyczynić się do sporych oszczędności.

Ze wszystkich opcji przeznaczenia nabytej nieruchomości, jej kupno z myślą najbliższych, okazuje się być od lat jedną z bardziej popularnych. Inwestycja w nowe mieszkanie czy dom, zwykle wiąże się ze sporymi kosztami, na które często nie stać jeszcze młodych ludzi, dopiero od niedawna będących na rynku pracy i zdobywających cenne doświadczenie. Dlatego często rodzice czy dziadkowie okazują się być bardzo pomocni i wspierać swoje potomstwo zebranymi przez lata oszczędnościami.

Szukasz nieruchomości dla swoich najbliższych lub z przeznaczeniem na wynajem? Otwierasz własną działalność, jednak nie masz jeszcze siedziby swojej przyszłej firmy?

Wejdź na www.tyszkiewicz.pl lub zadzwoń – 58 558 53 53.