Jak poskromić upał w mieszkaniu

Strona główna » Jak poskromić upał w mieszkaniu

Tropikalne upały nawiedziły nasz kraj. Gdy żar leje się z nieba, marzymy wyłącznie o zaznaniu chociaż odrobiny cienia i chłodu. Często podczas gorących dni szukamy odpowiedniego schronienia przed słonecznymi promieniami. Właśnie takim miejscem może być dla nas nasze własne mieszkanie lub dom. Co jednak zrobić, gdy i tam wysoka temperatura daje nam się we znaki? Dziś przedstawiamy kilka przydatnych patentów na to, by nasz dom stał się dla nas prawdziwym ukojeniem w trakcie upalnego lata.

Klimatyzacja nie dla wszystkich

Świetnym sposobem na zapewnienie sobie chłodu w mieszkaniu jest oczywiście klimatyzacja. Używając jej już w kilka chwil możemy odetchnąć z ulgą i odpocząć od upalnego powietrza. Jednak czy faktycznie to takie proste? Niestety zamontowanie klimatyzacji wiąże się z dość wysokimi kosztami. Jeśli mimo to zdecydujemy się na taki ruch, musimy pamiętać, że możliwy on będzie dopiero po uzyskaniu zezwolenia ze spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Dodatkowo, gdy jesteśmy mieszkańcami zabytkowej kamienicy, zgodę na montaż musi wyrazić także konserwator zabytków. Klimatyzacja, choć wspaniale redukuje wysoką temperaturę w mieszkaniu, może powodować u nas przeziębienia. Może więc warto skorzystać z innych opcji na ochłodę?

child-369980_1920

Delikatny powiew wiatru

Dobrym zamiennikiem dla klimatyzacji będzie wiatrak. Do wyboru mamy ich naprawdę dużo. Są to zarówno mini wiatraczki na biurka, większe wiatraki umieszczane na podłodze, czy mające zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników wiatraki sufitowe. Musimy pamiętać, że sam wiatrak nie wystarczy. Ważne jest, aby w pomieszczeniu w którym go używamy występował dostęp do świeżego powietrza, które będzie cyrkulowało po pokoju. Kolejna podpowiedź – jeśli chcemy uzyskać chłodniejsze powiew z wiatraka, ustawmy na strumieniu powietrza butelkę ze zmrożoną wodą.

Nie zamykaj się na powietrze

Może się wydawać, że otwieranie okien w najgorszy upał jest najgłupszym pomysłem. Warto jednak pamiętać o tym, co zostało wspomniane wcześniej. Żebyśmy dobrze czuli się w pomieszczeniu musimy zapewnić sobie cyrkulację świeżego powietrza. Jeśli wpadające do środka powietrze jest faktycznie za gorące, porządnie wietrzmy mieszkanie rankami i wieczorami. Ściany naszego mieszkania będą wtedy chłodniejsze i będą wolniej się nagrzewać. Tak jak nie warto zamykać się na powietrze, tak dobrze jest osłonić się przed gorącymi promieniami słońca. Do tego służą oczywiście wszelkiego rodzaju rolety, żaluzje czy zasłony. Dobrze jeśli będą jasnego koloru – takie barwy odbijają od siebie światło. Zasłonięte ale otwarte okna powinny zapewnić nam optymalną ochronę przed upałem.

pexels-photo-210604

Jedzenie tym razem zamów na dowóz

Podczas upału unikajmy wszelkich źródeł dodatkowego ogrzewania. Czyli, krótko – gotowanie odpada. Chyba, że chcemy zaserwować sobie chłodnik. Buchający piekarnik, para unosząca się z gorącej zupy, to wszystko zdecydowanie nie gra dobrze z tropikalnym klimatem na zewnątrz. Wysoka temperatura może być w tym momencie bardzo dobrą wymówką dla tych, którym do mistrzów kuchni daleko 😉 Pamiętajmy także o innych urządzeniach generujących ciepło. Czajniki elektryczne, żarówki, telewizory – jeśli nie musimy ich używać w danym momencie, wyłączmy je i w zamian idźmy na lody.

Liczymy na to, że tych kilka prostych rozwiązań przyniesie Wam wszystkim odrobinę ulgi w te gorące dni. Oby lato zostało z nami jak najdłużej!

mineral-water-lime-ice-mint-158821


 

Szukasz nowego mieszkania lub domu? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl . Mamy dla Ciebie wiele ciekawych propozycji.