Kaszuby i ich stolice

Strona główna » Wpisy » Kaszuby i ich stolice

Istnieje wiele kontrowersji na temat rzeczywistej stolicy Kaszub, a próba jej lokalizacji to w regionie temat żywy od wielu lat.

Różnorodność kaszubskich stolic od XIX wieku

Według słownikowej definicji, stolicą nazywane jest główne miasto jakiegoś okręgu, krainy historycznej czy państwa, w którym zwykle znajdują się ich najwyższe władze. Na Kaszubach już od wielu lat toczy się dyskusja na temat tego głównego miasta, które może być uznane za jego stolicę. Nie tylko w samym regionie, ale również poza nim istnieją rozbieżne zdania, nazywające duże miasta i mniejsze miasteczka tym centralnym ośrodkiem Kaszub. Róże źródła podają, że istnieje aż siedem miast, które bywają określane tymże mianem. Każde z nich z powodzeniem mogłyby pretendować do tej roli, a ich mieszkańcy z dumą mówią o miejscu swojego zamieszkania, zasługującym na to wyróżnienie. Mowa o Wejherowie, Gdańsku, Kartuzach, Kościerzynie, Bytowie, Pucku oraz Lęborku.

Już w XIX wieku słownik geograficzny Królestwa Polskiego z XIX wieku, za stolicę ziemi kaszubskiej uznawał Wejherowo. Dziś miasto nazywane jest często ich duchową stolicą, przez wzgląd na znajdujące się w nim liczne obiekty związane z kulturą północnej Polski oraz z kultem religijnym regionu. Mieszkańcy i wielbiciele Wejherowa oraz Małego Trójmiasta Kaszubskiego, któremu oficjalnie przewodniczy, na pewno znaleźliby liczne argumenty przemawiające za tym, że to właśnie ono jest stolicą Kaszub. Nie wystarczą one jednak, by mogło być nim nazwane oficjalnie.

Kaszuby stolica 2

Czy to Gdańsk powinien nosić miano stolicy Kaszub?

W Gdańsku, swoją siedzibę ma Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, będące główną organizacją reprezentującą Kaszubów. To właśnie niektórzy podają za wystarczająco przekonujący dowód na to, że to tutaj Kaszuby maja swoją stolicę. Sama powierzchnia miasta, czyniąca Gdańsk największym w regionie, również może być dla wielu przekonującym argumentem.

Kaszubi pochodzący z Kartuz, w istniejącym sporze zwracają szczególną uwagę na lokalizację miasta, które leży w samym centrum regionu. Oprócz tego, nazywane jest ono nieraz stolicą z racji na szczególną dbałość mieszkańców Kartuz o promowanie i zachowywanie kaszubskiej kultury. Za miastem przemawia również znana literatura z początku XX wieku.

Kościerzyna została stolicą Kaszub według sondy, podczas której Internauci okrzyknęli ją tym mianem. Miasto o ponad 600-letniej tradycji niejednokrotnie pozostawało w sporze z sąsiednimi m.in. Kartuzami i Bytowem o ten zaszczytny tytuł. Nie tylko mieszkańcy, ale również turyści utrzymują, że Kościerzyna w ostatnich latach bardzo mocno się rozwija, a miasto tętni życiem bez względu na porę roku.

Bytów to po Gdańsku i Kościerzynie, jedna z siedzib oddziałów biura Tyszkiewicz Nieruchomości. Pracujący w nim doradcy wiedzą, że w Bytowie nie maleje zainteresowanie na mieszkania czy domy na sprzedaż, co jest najlepszym dowodem na to, że miasto jest na Kaszubach bardzo popularne, co może być zasadnym argumentem dla utworzenia stolicy regionu właśnie tutaj.

Kaszuby piękne nawet bez stolicy

Kaszuby to region kulturowy, znajdujący się w północnej Polsce i będący częścią Pomorza. Jego mieszkańcy są co do kwestii stolicy mocno podzieleni, a każda z miejscowości jest przekonana o słuszności powołania na centrum regionu właśnie jej. Wszystkie miasta Kaszub starają się promować kulturę oraz tradycję swojego regionu i ciężko zdecydować, które z nich naprawdę zasługuje na bycie stolicą.

Czy to Kościerzyna, Kartuzy, Bytów, Wejherowo, Gdańsk, Lębork czy Puck – w każdej z potencjalnych stolic jest wiele do obejrzenia, a walory miejscowości przyciągają co roku całe rzesze turystów. Dla znacznej części z nich zapewne nie ma znaczenia fakt, gdzie położone jest centralny ośrodek tej pięknej części Polski. Wiedza turystów w dużej mierze zależy od opowieści przewodnika po Kaszubach, na jakiego trafią oraz informacji znalezionych na lokalnych portalach odwiedzonych przed podróżą.
kaszuby-999862_960_720

Kaszuby są jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów w Polsce

Mieszkańcy regionu na wszelkie sposoby próbują rozwiązać istniejący od lat spór. Tworzone były już liczne sondy w Internecie czy organizowane Zjazdy Kaszubów w kilku z powyższych miast. Popularnym stał się także przeprowadzany cyklicznie od 2013 roku plebiscyt pt. „Cztery stolice Kaszub”, organizowany przez dwa portale – Piękne Kaszuby i Puls Kaszub. Plebiscyt związany jest z porami roku, a Internauci sami wybierają, które ze wszystkich zgłoszonych indywidualnie miast ma być wiosenną, letnią, jesienną lub zimową stolicą Kaszub. Wygrane miasto nie zostaje oczywiście stolicą urzędową, a umowną. Wśród dotychczasowych laureatów jest m.in. Kościerzyna czy nawet Gdynia. Jak do tej pory sposoby te nie przyniosły jednak ostatecznego rozstrzygnięcia, zgodnie z którym cała Polska mogłaby nazywać stolicę regionu tak samo.

Bez względu na to, które z wymienionych miast jest prawdziwą stolicą Kaszub, każde z nich oferuje bardzo atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż i wynajem. Sprawdź je wszystkie na www.tyszkiewicz.pl lub zadzwoń – 58 558 53 53!
* Kolejność wymienionych wyżej miast, pretendujących do miana stolicy Kaszub, jest zupełnie przypadkowa. 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *