Komfort jesieni życia

Strona główna » Komfort jesieni życia

Wygoda i komfort to wymagania, którymi kieruje się większość osób zdecydowanych na zakup nowej nieruchomości. To cechy ważne dla nas niezależnie od wieku. W poradnikach znaleźć możemy wiele informacji przydatnych dla osób młodych, rozpoczynających nowy etap w życiu, lub dla rodzin powiększających liczbę domowników. Co jednak z osobami starszymi? Jakie udogodnienia są ważne dla nich i o czym pamiętać, aby zapewnić sobie bądź bliskim przyjemną jesień życia w nowym domu lub mieszkaniu?

hands-walking-stick-elderly-old-person

Sypialnia

To ważne pomieszczenie. W nim regenerujemy siły i odpoczywamy. Sypialnia seniora powinna być urządzona tak, by zapewnić mu jak największy komfort. Istotną kwestią jest dobranie wygodnego łóżka z regulowanym stelażem i wygodnego materaca. Rama łóżka powinna być również dobrze dobrana pod względem wysokości. Dobrze, jeśli weźmiemy pod uwagę także możliwość doczepienia do łóżka dodatków ułatwiających położenie się i wstanie, jak np. poręcz. Pamiętajmy też o podłodze. Nie może być śliska i nierówna. Najlepiej sprawdzi się gładki dywan bądź wykładzina. Będziemy mieli wtedy pewność, że bliska nam osoba nie potknie się, nie poślizgnie, a jeśli korzysta z pomocy wózka lub chodzika, nic nie będzie przeszkadzało jej w poruszaniu się.

love-old-people-the-heart-of-pension-160936

Salon

W salonie tak jak w sypialni powinniśmy zwrócić uwagę na bezpieczną podłogę. Poza nią, istotną kwestią jest przestrzeń. Salon osób starszych nie powinien być „zawalony” meblami utrudniającymi poruszanie się. Stoły i stoliki z ostrymi kantami warto zamienić na okrągłe – będą zdecydowanie bezpieczniejsze. Fotele i kanapy nie powinny być zbyt miękkie i bardzo głębokie, gdyż mogą wtedy sprawiać problem ze wstawaniem i siadaniem na nich. Senior powinien mieć jak najmniej trudności z użytkowaniem sprzętów znajdujących się w salonie takich jak telewizor czy radio dlatego nie powinny być zbyt skomplikowane pod względem obsługi i nie powinny stać zbyt daleko i wysoko. Dodatkowo, wybierając mieszkanie lub dom, starajmy się unikać dużej ilości schodów prowadzących do konkretnych pomieszczeń.

pexels-photo-264073

Łazienka

Nawet jeśli jesteśmy osobami starszymi ale bardzo sprawnymi czas niestety leci nieubłagalnie i często nas nie oszczędza. Dlatego istotne jest aby wybrać mieszkanie lub dom, w którym łazienka daje nam możliwości zamontowania prysznica, który jest znacznie wygodniejszy dla seniorów niż wanna. Świetnym rozwiązaniem jest także wybór kabiny bez brodzika, do której wchodzi się prosto z podłogi. Antypoślizgowe maty podłogowe, w pewnym momencie życia, powinny również zagościć w łazience osoby starszej. Muszla klozetowa, zlew – sprzęty te powinny być zamontowane na dogodnej wysokości. Ponoć dla muszli klozetowej najlepszą wysokością jest nie więcej niż 50 cm. Żeby ułatwić seniorowi codzienną toaletę, warto pomyśleć o wygodnych szafkach bez ostrych kantów.

pexels-photo-167300

Kuchnia

Kto powiedział, że osoby starsze nie mają siły na gotowanie pysznych potraw dla swoich dzieci lub wnuków? Wręcz przeciwnie, zwykle sprawia im to wielką radość. Jednak czasami praca w kuchni może sprawiać im trochę trudności. W tym pomieszczeniu również ważna jest wygoda i komfort oraz bezpieczeństwo. Poza wspomnianymi wcześniej wygodnymi szafkami, warto zainwestować w sprzęty które będą proste w obsłudze i nie stwarzające zagrożenia. Chodzi tu między innymi o kuchenki z przypominaczami o zakończeniu gotowania czy timerami. Dla zwiększenia bezpieczeństwa zamiast popularnej kuchenki gazowej, możemy kupić np. kuchenkę z płytami grzewczymi.

pexels-photo-302083

Dodatkowe przyjemności

Życie osoby starszej nie musi być nudne. Większość ma swoje pasje i hobby. Żeby seniorom mieszkało się milej, zapewnijmy im wygodne miejsce do wypoczynku i rozwoju, jak np. wygodny fotel i lampkę do szydełkowania, miejsce dla majsterkowicza czy mini oazę w ogrodzie bądź na balkonie na relaks z książką. Pamiętajmy, że wszyscy się starzejemy i każdy z nas będzie kiedyś potrzebował domu lub mieszkania, które zapewnią nam godne i przyjemne życie.


 

Szukasz domu lub mieszkania dla siebie, rodziców bądź dziadków? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl . Mamy dla Ciebie wiele ciekawych propozycji z Trójmiasta i Kaszub.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *