Kuchnia otwarta czy zamknięta – plusy i minusy

Strona główna » Wpisy » Kuchnia otwarta czy zamknięta – plusy i minusy

Aranżacja kuchni to bardzo poważna sprawa. Wielu z nas spędza w niej sporą ilość czasu. Dla niektórych jest to wręcz najważniejsze pomieszczenie w domu. Nie zawsze mamy możliwość wyboru pomiędzy aneksem a osobną kuchnią. Zdarza się, że kwestią rozstrzygającą jest niemożliwy do zmiany układ nieruchomości. Jeśli jednak jesteśmy na etapie przeglądania ofert mieszkań na sprzedaż lub dopiero projektujemy nowy dom, warto byśmy zastanowili się na jakich funkcjach kuchni nam zależy oraz jakie są nasze potrzeby. W decyzji pomóc może opisanie plusów i minusów kuchni otwartych i zamkniętych.

Kuchnia otwarta

Plusy

Kuchnia otwarta na salon jest najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem w nowym budownictwie mieszkaniowym. Aneks kuchenny to opcja, dzięki której deweloperzy są w stanie nadać mieszkaniu wrażenia większej przestrzeni lub zapewnić dodatkowe pomieszczenie na tym samym metrażu. Jest to pierwszy plus tego układu. Kuchnia otwarta świetnie sprawdzi się w nieruchomościach zamieszkałych przez osoby lubiące ciągły kontakt z innymi domownikami w trakcie przygotowywania posiłków. Mowa tu na przykład o rodzicach, którzy w trakcie gotowania mogą mieć kontrolę nad swoimi pociechami lub o osobach towarzyskich, dla których frajdą jest wspólne gotowanie i świętowanie ze znajomymi. Aneks kuchenny może zbliżać zamieszkujące nieruchomość osoby. Dodatkowo, jeśli uda nam się dobrze dopasować kuchnię do reszty pomieszczenia, może ona nadać mu charakteru i być kropką nad „i” naszej całościowej aranżacji.

Minusy

Tego typu rozwiązanie ma też swoje minusy. Zanim naszą ostateczną decyzją stanie się kuchnia otwarta, przemyślmy fakt unoszenia się wszelkich zapachów gotowania po całym pomieszczeniu. Nie wszystkie okapy są w stanie zapewnić nam idealny efekt, a ciągłe wietrzenie nie zawsze się sprawdza. Poza unoszącym się zapachem, otwarta na salon kuchnia wiąże się także z potrzebą zachowania ciągłego porządku. Żegnajcie wystawione na wierzch talerze i czekające na umycie garnki! To rozwiązanie lepiej sprawdzi się u osób przyzwyczajonych do sprzątania na bieżąco, inaczej nawet najpiękniej zaaranżowany aneks, straci swój urok. Aneks kuchenny wymaga także dodatkowych zabezpieczeń jeśli w domu mieszkają małe dzieci. W tym wypadku należy zorganizować miejsce na ostre przedmioty oraz zainwestować w blokady.

Kuchnia zamknięta

Plusy

Zamknięte pomieszczenie kuchenne to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą łączyć gotowania z odpoczynkiem „na salonach”. Dzięki temu unikamy uczucia ciągłego przebywania w kuchni, co dla niektórych osób, które całe dnie poświęcają na ogarnięcie domowego szaleństwa, jest sprawą ogromnie istotną. Dodatkowo, oddzielną kuchnię można zaaranżować bez konieczności dopasowania jej do stylu salonu. Możemy bardziej poszaleć z kolorystyką frontów i dać się ponieść wyobraźni. W zależności od rozmiaru pomieszczenia, możemy pozwolić sobie na większą ilość półek, szafek czy sprzętów, niż byłoby to możliwe w aneksie kuchennym. To samo tyczy się salonu – bez aneksu mamy większą przestrzeń do wykorzystania. Kolejny plus to oddzielenie stref zapachowych i dźwiękowych. Jeśli zamontujemy w kuchni drzwi mamy pewność, że woń smażenia czy gotowania nie dostanie się w tak wielkim stopniu do reszty pomieszczeń i nie przeniknie w nasze sofy, koce, poduszki, czy ubrania, a dźwięki gotowania nie będą zaburzać odpoczynku innych osób. Zamykana, oddzielna kuchnia to również większe bezpieczeństwo dla naszych małych domowników.

Minusy

Oddzielna kuchnia to z pewnością kiepski pomysł dla osób, które lubią mieć cały dom na oku w momencie przygotowywania posiłków lub po prostu nie lubią być sami. Maleńkie kuchnie w blokach nie zawsze zapewniają dostateczną ilość miejsca dla kilku osób, dlatego radość ze wspólnego gotowania może być ograniczona. Zdarza się, że zamknięte kuchnie maja ograniczoną ilość światła. Nie doświetlają ich dodatkowe duże okna z salonu, dlatego konieczne może być dodatkowe inwestowanie i używanie sztucznego oświetlenia. Ostatnią kwestią wartą poruszenia jest także konieczność przenoszenia posiłków do innego pomieszczenia, jeśli w naszej zamkniętej kuchni nie zmieści się stół jadalniany.

Przed zakupem nieruchomości lub budową od zera nowej, warto rozważyć wszystkie korzyści i kłopoty mogące wynikać z obu rozwiązań. Dzięki temu nasze życie będzie przyjemniejsze i bardziej wygodne. 


Szukasz pomocy w kupnie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53, napisz – kontakt@tyszkiewicz.pl lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl Nasi specjaliści w bezpieczny sposób pomogą Ci w każdej sprawie.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *