Mieszkanie już nie dla Młodych? Co dalej z MdM?

Strona główna » Wpisy » Mieszkanie już nie dla Młodych? Co dalej z MdM?

Wokół programu dofinansowującego zakup nieruchomości przez singli i młode małżeństwa, zrobiło się w ostatnim czasie nieco głośniej. Wszystko za sprawą mediów, które zaczęły podawać informacje, jakoby program już się zakończył. Ile ta wiadomość ma wspólnego z prawdą?

Co się zmienia w MdM?

Już w połowie marca media zaczęły podawać informacje, wedle których program Mieszkanie dla Młodych się zakończył, a składanie wniosków o dofinansowanie nie miało już najmniejszego sensu. Okazuje się to nie do końca sprawdzoną wiadomością, ponieważ MdM nadal trwa, zmiany dotyczą tylko czasu realizacji dopłaty.

Prawdą jest, że wypłaty z programu MdM nie będą już realizowane, ale tylko w bieżącym 2016 roku. Wnioski o dodatkowe fundusze na zakup mieszkania lub domy można jeszcze składać, licząc się jednak z dłuższym czasem oczekiwania na ich wypłacenie. Co jest tego przyczyną? Ogromna ilość na chętnych na skorzystanie z programu, która wpłynęła na wyczerpanie środków przeznaczonych na 2016 rok. Wykorzystanie aktualnych zasobów pieniężnychi nie jest jednak tożsame z całkowitym zakończeniem programu MdM.

5374200948_aae6df98f9_o

Oficjalna data zakończenia wniosków o dofinansowanie w programie MdM, to 30 września 2018 r.

W pulach przeznaczonych na 2017 i 2018 rok jest łącznie ponad miliard złotych, nie oznacza to jednak że dofinansowanie zostanie przyznane każdemu. Z przeznaczonych na następne lata środków, przed czasem może być zarezerwowanych tylko połowa. Oznacza to, że z początkiem 2017 roku, 50% puli na prawdopodobnie będzie już wykorzystanych. Jeśli zainteresowanie programem nie zmaleje, połowę pieniędzy na 2018 rok dostaną już młodzi starający się o zakup mieszkania w roku 2017.

Z powyższych kalkulacji wynika, że aby mieć pewność o otrzymaniu dopłaty na kupno nieruchomości, wniosek trzeba złożyć jak najszybciej. Na dodatek, oprócz rozchodzących się w błyskawicznym tempie pieniędzy z MdM, z początkiem 2017 roku wzrośnie wymagany wkład własny i będzie wynosił aż 20%. Wtedy kupno własnego domu czy mieszkania stanie się nieco bardziej utrudnione. Warto więc zapewnić sobie przynajmniej dopłatę z programu, póki wciąż jest to możliwe.

Młodzi kupują mieszkania od 2013 roku

Projekt programu Mieszkanie dla Młodych trafił do Sejmu w 2013 roku i już po kilku miesiącach większość jego założeń weszło w życie. Wnioski o dofinansowanie można było składać z początkiem roku 2014, ostatni dzień na ich przyjmowanie przewidziano na 30 września 2018 r. Daty te były określone już dużo wcześniej i program z założenia miał się skończyć właśnie w roku 2018. Jego pomysłodawcy być może nie przewidzieli tak ogromnego zainteresowania i sytuacji, z jaką mamy do czynienia obecnie, kiedy to fundusze na bieżący rok zostały wykorzystane już w marcu.

Początkowo dopłaty dotyczyły tylko nieruchomości z rynku pierwotnego. W zeszłym roku w programie MdM zaszły jednak bardzo pozytywne zmiany dla osób poszukujących nieruchomości. Możliwość dofinansowania poszerzono o rynek wtórny. Od września 2015 roku, młodzi mogą zatem znacznie rozszerzyć spectrum poszukiwań, o mieszkania i domy nie tylko prosto od dewelopera.

_DSC5867

Mimo że MdM jest wciąż dostępne zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, zakup nieruchomości od dewelopera będzie nieco łatwiejsze

Wyczerpanie środków z programu oznacza jednak, że kupno nieruchomości z rynku wtórnego może okazać się trudniejsze niż wcześniej. Deweloperzy będą w stanie poczekać do przyszłego roku na wypłacenie środków i zapłatę za dom czy mieszkanie, tym bardziej, że często termin odbioru będzie w takich sytuacjach pokrywał się z realnym już otrzymaniem pieniędzy z MdM. Właściciele nieruchomości na sprzedaż, raczej nie będą tak skłonni do minimum kilkumiesięcznych opóźnień. Nie jest niemożliwym znaleźć taką osobę, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że niektórym sprzedającym bardzo zależy na czasie. Podczas negocjacji można jeszcze wspomnieć o możliwości wypłacenia pieniędzy w dwóch ratach – pierwszej pochodzącej z uzyskanego jeszcze w tym roku kredytu, drugiej z MdM, gdzie na dopłatę trzeba trochę poczekać.

Oferty z MdM nadal aktualne

Na rynku nieruchomości nie brakuje dostępnych ofert mieszkań i domów, które wciąż można kupić, korzystając z rządowego programu. Takich ofert nie brakuje również w bazie biura Tyszkiewicz Nieruchomości. Wśród nich znajdują się liczne oferty nieruchomości prosto od dewelopera. Przykładem będzie drugi etap inwestycji Osiedle Migdałowe w Pępowie, którego budowa niedawno ruszyła. Odbiór domów szeregowych planowany jest na drugi kwartał 2017 roku, a zatem dopłata z programu MdM otrzymana przez kupującego nieco później, nie będzie dla dewelopera ogromną przeszkodą uniemożliwiającą transakcję.

sobieralskaZatrzymanie środków z programu Mieszkanie dla Młodych na ten rok, na pewno nie ułatwia poszukiwań nieruchomości. Mimo to, na rynku pierwotnym nie da się jeszcze zauważyć zmian z powodu wykorzystania bieżących środków, gdyż transakcje z dopłatami są w naszym biurze wciąż zawierane. Deweloperzy często idą na rękę młodym ludziom, dla których zakupowana nieruchomość to nierzadko pierwszy, wymarzony dom. – opowiada Agnieszka Sobieralska, Specjalista ds. sprzedaży rynku pierwotnego w Tyszkiewicz Nieruchomości. 

Kto może skorzystać z MdM?

Przypomnijmy, kto może ubiegać o dofinansowanie z programu. Mieszkanie dla Młodych skierowane jest do osób w wieku do 35 lat – jeśli o dopłatę stara się małżeństwo, decydującym jest wiek osoby młodszej. Oprócz tego, żadna z nich nie może oraz nie mogła w przeszłości posiadać innej nieruchomości. Limity te nie obowiązują w przypadku, gdy małżonkowie wychowują trójkę dzieci. Wtedy składając wniosek o z MdM, otrzymają oni aż 30% dopłaty do wkładu własnego.

Należy również wiedzieć, że obowiązują dodatkowe kryteria dotyczące samej nieruchomości, które muszą zostać bezwzględnie spełnione. Zaciągany kredyt hipoteczny powinien mieć wartość minimum 50 procent ceny danego mieszkania czy domu i trwać co najmniej 15 lat. Cena i metraż nie pozostają bez znaczenia. Obie wartości muszą zmieścić się w specjalnie określonych limitach. Przykładowo, warunki MdM zostają spełnione przy mieszkaniu do 75 m2 lub domu jednorodzinnym do 100 m2. Inne metraże obowiązują przy trójce dzieci – kolejno 85 i 110 m2.

Poszukujesz nieruchomości spełniającej warunki programu Mieszkanie dla Młodych? Pamiętaj, że wnioski można składać jeszcze przez dwa lata, a nieruchomości spełniające odpowiednie kryteria wciąż są dostępne na rynku, zarówno na pierwotnym jak i wtórnym.
Sprawdź bazę naszych ofert na www.tyszkiewicz.pl lub zadzwoń – 58 558 53 53!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *