Mieszkanie w bloku – czego nie robić, by nie drażnić sąsiada

Strona główna » Wpisy » Mieszkanie w bloku – czego nie robić, by nie drażnić sąsiada

W końcu udało Ci się kupić własne mieszkanie i cieszysz się faktem, że nie musisz nikomu podlegać – ani rodzicom, ani właścicielowi wynajmowanego lokum. To wspaniałe uczucie! Jednak nie zapominaj o tym, że Twoja niezależność i posiadanie swojego „kawałka podłogi”, niekoniecznie oznacza możliwość kompletnej samowolki! Decydując się na mieszkanie w bloku, zdecydowałeś się także na nieuniknioną obecność sąsiadów. Jak żyć z nimi w zgodzie i zapewnić sobie spokój ducha? Warto przestrzegać kilku zasad, które dziś poruszymy.

1. Nie bój się sąsiada

Wiele osób mieszkających w bloku zna to z autopsji – ucieczka przed sąsiadem, nerwowe napięcie spowodowane jego widokiem na schodach i koniecznością przywitania się. Dlaczego tak jest? Ciężko stwierdzić. Warto jednak pamiętać, że miłe „dzień dobry” nie wyrządzi dużej krzywdy na naszej psychice, a relacje z sąsiadem znacznie się ocieplą. Może kiedyś sąsiad pomoże nam w jakiejś sprawie lub minutę po 22:00 nie będzie od razu chwytał za telefon, by wezwać policję, gdy nasi goście będą odrobinę za głośno. Bądźmy dla siebie uprzejmi, a z pewnością nam się to opłaci.

2. Zmniejsz poziom decybeli

Nawiązując do poprzedniego punktu, głośne imprezy w mieszkaniu często są kością niezgody między sąsiadami. Pamiętajmy, że w blokach mieszkańców obowiązuje cisza nocna, do której powinniśmy się dostosować. Chodzi nie tylko o muzykę wypełniającą całe osiedle, ale także o sprzątanie, które może utrudniać czyjś sen, pozostawianie w mieszkaniu wyjącego z tęsknoty psa, czy wiercenie w godzinach przeznaczonych na wypoczynek.

3. Zachowaj porządek

To co mamy w swoich mieszkaniach jest naszą sprawą, jednak musimy dbać o czystość części wspólnych. Niestety niektórzy mieszkańcy bloków nie poczuwają się do sprzątania po sobie, gdy nabrudzą na klatce schodowej, nie stosują się do obowiązkowej segregacji śmieci, a ogólnodostępny trawnik uważają za toaletę dla swojego pupila. Co więcej, poza takimi zachowaniami, problemem dla sąsiadów może być także przetrzymywanie mebli na klatce schodowej bądź trzepanie dywanów. Zachowajmy porządek, a z pewnością będzie nam milej mieszkać w czystym bloku i jego okolicy.

4. Nieprzyjemny zapach = nieprzyjemne sytuacje

Teraz wiadomość dla fanów grillowania oraz „dymka” na balkonie – za to Wasi sąsiedzi mogą patrzeć na Was krzywo, lub nawet zgłosić sprawę do straży miejskiej bądź na policję. W zależności od ustaleń wspólnoty, tego typu zachowania mogą być niedozwolone. Jeśli nie doczytaliśmy się nigdzie zakazów dotyczących grillowania czy palenia, pamiętajmy, że czasami istnieją niepisane sąsiedzkie zasady, a brzydki zapach może bardzo komuś przeszkadzać.

5. Ulubione kolory zachowaj w swoim wnętrzu

Kolejna rzecz, która w większości przypadków jest niedozwolona, to wszelkie zmiany, które mieszkańcy bloków chcą nanosić poza swoim lokalem. Chodzi tu np. o malowanie zewnętrznych ścian balkonowych na inne kolory, niż zostały ustalone przez architektów i spółdzielnię czy wspólnotę, zmiany jakiekolwiek zmiany elewacji. Pamiętajmy, że musimy stosować się do zasad, a jeśli nie mamy pewności, czy możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek „ulepszenia”, które nie dotyczą naszego mieszkania powinniśmy zasięgnąć informacji u organu zarządzającego naszym blokiem.

uhyrjkpsshk-jan-jakub-nanista

6. Nie ochładzaj sąsiedzkich relacji

Zimowe, długotrwałe wietrzenie mieszkania, czy zakręcanie kaloryferów w okresie grzewczym może powodować niezadowolenie naszych sąsiadów. Pamiętajmy, że poprzez wychładzanie naszego wnętrza narażamy na zimno inne lokale, a ludzi mieszkających obok na wyższe opłaty związane z ogrzewaniem.

Chyba każdy zna powiedzenie: „Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie”, więc jeśli chcemy żyć szczęśliwie w naszym mieszkaniu i mieć świetne relacje z naszymi sąsiadami na długie lata powinniśmy wziąć sobie do serca powyższe rady.


 

Szukasz pomocy w kupnie lub sprzedaży nieruchomości? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl . Nasi specjaliści pomogą Ci w każdej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *