Najemca – jakie ma prawa, a czego mu nie wolno?

Strona główna » Wpisy » Najemca – jakie ma prawa, a czego mu nie wolno?

Najem długoterminowy to często wykorzystywane rozwiązanie dla osób, które nie są gotowe na zakup nieruchomości lub nie mają potrzeby posiadania mieszkania na własność. Decydując się na to rozwiązanie wiele osób zastanawia się, jakie działania i czynności w wynajmowanym mieszkaniu są dopuszczalne, a które nie. Dziś odpowiemy na pytania, które często stawiają sobie najemcy.

Czy mam prawo dostosować mieszkanie do swoich potrzeb?

Znalazłeś mieszkanie w idealnej lokalizacji i świetnym metrażu, jednak jego wystrój i styl wnętrza kompletnie odbiegają od Twoich oczekiwań? Jako najemca masz prawo do dowolnej aranżacji wnętrza i dostosowania go do swoich upodobań, pod warunkiem, że nie naruszysz substancji mieszkania. Co to znaczy? Możesz pomalować ściany, zmienić wystrój, przestawić, a nawet wymienić meble, jednak nie możesz np. burzyć ścian czy zmieniać instalacji. Warto pamiętać, że w przypadku wyprowadzki mieszkanie musi zostać wydane właścicielowi w stanie sprzed zmian – chyba, że strony ustalą między sobą inaczej. Jeśli chcesz wymienić meble, bądź sprzęty zapytaj właściciela czy zabierze obecne lub znajdź miejsce do ich przechowywania. Na koniec współpracy występują wtedy dwie opcje: strony rozliczają się z kosztów zakupu (gotówką bądź zmniejszając opłaty) lub najemca zabiera nabyte przez siebie przedmioty.

Kto ma remontować mieszkanie i dokonywać napraw?

Wszystko zależy od tego z jakiej skali naprawami mamy do czynienia. Warto zacząć od tego, że najemca ma obowiązek dbania o nieruchomość, w której mieszka. Jest także zobowiązany do dokonywania drobnych napraw wynikających z korzystania lokalu – chyba, że właściciel postanowi inaczej. Wszelkie szkody powstałe z winy najemcy, powinny zostać przez niego naprawione. Najemca powinien zwracać uwagę nie tylko na nieruchomość, w której mieszka, ale także na zewnętrze – klatkę schodową i inne części wspólne budynku.

Większe awarie, niespowodowane zachowaniem najemcy, powinien on bezzwłocznie zgłaszać do wynajmującego i oczekiwać ich naprawy. Najemca ma obowiązek udostępnić mieszkanie właścicielowi, w przeciwnym razie ma on prawo wkroczyć do nieruchomości w obecności policji. Jeśli mieszkanie okaże się być bardzo wadliwe lub nie da się naprawić powstałych awarii, najemca ma prawo wypowiedzieć umowę.

Czy mogę zaprosić do mieszkania znajomych lub przenocować mamę?

Te pytania często pojawiają się w głowach najemców. Najemca jak najbardziej ma prawo do zapraszania do siebie gości, lub udzielenia noclegu przyjaciołom bądź rodzinie. Warto jednak pamiętać, że częste „nocowanie” może zostać potraktowane przez właściciela w różny sposób. Zdarza się, że granice goszczenia kogoś i wspólnego mieszkania czasem wydają się zacierać. Z pewnością, nie można podnajmować nieruchomości osobom postronnym. Jeśli chcemy zamieszkać w więcej osób, najlepiej gdy dane wszystkich będą znajdowały się na umowie.

Czy w wynajmowanym mieszkaniu może zamieszkać ze mną pupil?

Kot, pies, chomik, czy papuga – wielu z nas kocha zwierzęta i nie wyobraża sobie życia bez nich, także w cudzym mieszkaniu. Wszystko zależy od tego, jakie podejście do sprawy ma właściciel. Nie ma na to reguły. Niektórzy wynajmujący obawiają się zniszczeń, które może dokonać nasz kudłaty przyjaciel i nie wyrażają zgody na najem w towarzystwie czworonoga. Zdarzają się tacy, którzy nie widzą przeszkód, by zaprosić psa lub kota do mieszkania. Swoje interesy związane z ewentualnymi szkodami często zabezpieczają podniesieniem kwoty kaucji. Niezależnie od zdania właściciela – poinformowanie go o chęci zamieszkania ze zwierzakiem jest obowiązkiem najemcy.

Prowadzenie działalności – czy mam prawo to robić w wynajmowanym mieszkaniu?

Bez otrzymania zgody właściciela nie mamy prawa prowadzić działalności w jego lokalu. Zwłaszcza jeśli mówimy o działalności, która mogłaby być uciążliwa dla innych mieszkańców budynku – np. głośna produkcja lub używanie mocnych zapachów. Jeśli właściciel wyrazi aprobatę na prowadzenie działalności warto, by strony zapisały ustalenia w umowie.


Szukasz pomocy w kupnie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53, napisz – kontakt@tyszkiewicz.pl lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl Nasi specjaliści w bezpieczny sposób pomogą Ci w każdej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *