Nieruchomości pod lupą

Strona główna » Wpisy » Nieruchomości pod lupą

Przed zakupem nieruchomości z rynku wtórnego na własną rękę, niezbędnym elementem w przygotowaniach do transakcji powinno być dokładne sprawdzenie jej stanu prawnego, bu uniknąć późniejszych rozczarowań i strat.

Stan prawny nieruchomości

Poszukiwanie mieszkania za pośrednictwem biura nieruchomości, zwalnia z obowiązku zagłębiania się w kwestie prawne, gdyż zajmie się nimi doświadczony fachowca. Co innego, gdy planujemy samodzielną transakcję. Ta będzie wymagać od nas o wiele większego zaangażowania i wiedzy. Sprawa nadrzędna przed podjęciem jakichkolwiek działań, to zdecydowanie sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, którą chcemy kupić.

8UE

Każda nieruchomość przed zakupem, powinna być dokładnie sprawdzona pod kątem prawnym

Pierwszym krokiem ku sprawdzeniu, czy nabywana przez nas nieruchomość nie jest w żaden sposób obciążona, należy kierować w stronę Sądu Rejonowego, właściwego z miejscem jej lokalizacji. Tam otrzymamy dostęp do księgi wieczystej, czyli podstawowego dokumentu zawierającego całą charakterystykę i wszystkie dane konkretnej, interesującej nas nieruchomości. Księga odpowie na pytania o powierzchnię i dokładną lokalizację, dotyczące właściciela i sposobu nabycia przez niego danego lokalu, także czy osoba trzecia nie ma do niego żadnych praw oraz czy nie jest ono obciążone kredytem.

Jeśli Sąd Rejonowy takiej księgi nie posiada, powyższe informacje można uzyskać sądownie w przypadku nabycia spadku, ze spółdzielni mieszkaniowej czy potwierdzając prawa do własności obecnego właściciela na akcie notarialnym.

Chcesz zbudować dom? Sprawdź dobrze działkę

Jeśli przedmiotem sprzedaży nie jest gotowy już dom czy mieszkanie, a dopiero nieruchomość gruntowa pod zabudowę, najpierw należy znać przeznaczenie działki oraz terenów położonych po sąsiedzku. W tym przypadku zagadnieniem, które powinno interesować nas najbardziej, jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Informacje na ten temat posiada zwykle gmina, do której przynależy działka. Gdy takiego Planu nie ma, potrzebne jest uzyskanie warunków zabudowy, które odpowiedzą na pytania o to, w jaki sposób będziemy mogli zaaranżować naszą nieruchomość.

x470879_raw

Decydując się na kupno samej działki pod zabudowę domu, należy zbadać jej przeznaczenie

Nabywając działkę, potrzebujemy również wypisu z rejestru gruntów i budynków, z którego zaczerpniemy informacje m.in. o klasie nabywanego gruntu. Przy planowaniu własnego domu od fundamentów, nie można zapomnieć o pozwoleniu na budowę, a także o tym, że musi się ona rozpocząć nie później niż w okresie trzech lat od momentu wydania decyzji.

Nieproszeni lokatorzy

Zdarzają się sytuacje, w których osoby nabywające nieruchomość z rynku wtórnego nie wiedzą o tym, że ktoś jest w niej już zameldowany. Takie przypadki to zwykle niedopatrzenie ze strony kupującego, który bez sprawdzenia zaufał poprzedniemu właścicielowi mieszkania. Gdzie można sprawdzić, czy w naszym lokum nie pojawi się nikt zarówno na pobyt stały jak i czasowy? Może tu pomóc telefon do wydziału ewidencji ludności w danym urzędzie miasta czy gminy, do których przynależy nieruchomość.

Nabycie mieszkania z lokatorami zdarza się głównie w przypadku nieruchomości z licytacji. W związku z tym, że najczęściej odbywa się ona wbrew woli jego właścicieli, późniejsza przeprowadzka do nowego lokum może ulec znacznemu przesunięciu. Trzeba liczyć się również z koniecznością wniesienia do sądu powództwa o eksmisję, które jeszcze bardziej może opóźnić wprowadzenie się nowego właściciela do zakupionego lokalu. Postępowanie w przypadku takich sytuacji reguluje Kodeks postępowania cywilnego. Gdy kupujemy nieruchomość za pośrednictwem biura, taka sytuacja nie ma prawa się przydarzyć.

PNF27F144F

Zakup mieszkania z lokatorem niestety może zdarzyć się każdemu, kto decyduje się na zakup nieruchomości na własną rękę

Zakup mieszkania czy domu to proces wymagający nie tylko czasu i zaangażowania, ale i znajomości prawa. Bez niej poważne niedopatrzenia mogą stać się rzeczywistością, a koszty transakcji staną się o wiele wyższe niż zakładane na początku. By uniknąć takich niebezpiecznych sytuacji, warto zaufać osobie pośredniczącej, która zajmie się formalnościami i pomoże nam szybko uporać się z zakupem.

Przymierzasz się do poszukiwań nieruchomości, jednak nie masz czasu na sprawdzanie ich stanu prawnego? Nasi specjaliści wyręczą Cię w tym zadaniu i ustalą wszystkie szczegóły przed planowanym zakupem. Czekamy na Ciebie w oddziałach w Gdańsku, Gdyni, Bytowie i Kościerzynie. Zadzwoń – 58 558 53 53!

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *