Obrót ziemią rolną mocno ograniczony

soil-918006_960_720
Strona główna » Obrót ziemią rolną mocno ograniczony

Już za trzy tygodnie rynek nieruchomości czekają dość znaczące zmiany. 30 kwietnia 2016 r. ma wejść w życie ustawa o obrocie gruntami rolnymi. Jej tekst jest wciąż płynny i ostateczny kształt dokumentu, będzie znany prawdopodobnie dopiero z ostatnim dniem bieżącego miesiąca. Kogo nowa ustawa powinna zainteresować w szczególności?

Nowa ustawa – nowe postanowienia

Nowa ustawa, która ma wejść w życie już 30 kwietnia oznacza przede wszystkim, że ziemia rolna nie zostanie jak do tej pory przekazana w ręce dowolnej osoby, która będzie chciała ją nabyć. Ma to zapobiec spekulacyjnym obrotem ziemią po 1 maja 2016 roku, kiedy to kończy się trwający 12 lat okres ochronny na zakup ziemi przez cudzoziemców. Podstawową formą zagospodarowania ziemi w Polsce ma być teraz nie sprzedaż, a jej wieloletnie dzierżawy.

Ustawa zakłada, że przyszłym nabywcą ziemi rolnej może być tylko osoba fizyczna, która posiada kwalifikacje rolnicze oraz osobiście gospodaruje  na maksymalnie 300 hektarach gruntów. Oprócz tego musi zamieszkiwać minimum 5 lat dokładnie w granicach tej gminy, w której zlokalizowana jest co najmniej jedna działka jego gospodarstwa. Jeśli nie są spełnione takie warunki, nawet osoba z wykształceniem kierunkowym i udokumentowanym doświadczeniem, nie będzie mogła zakupić działki rolnej. Sprzedaż jednak nie dotyczy tych nieruchomości, których ostateczna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w dniu wejścia w życie ustawy, będzie mówić o innych niż rolne celach jej przeznaczenia.

guy-691615_960_720

Do treści ustawy wprowadzano już liczne poprawki, a do czasu jej wejścia w życie będzie ich prawdopodobnie jeszcze więcej

Ustawa nie ingeruje w transakcje obrotu ziemią między osobami bliskimi, ale pozostającymi przy tym w związkach sformalizowanych. Zgodę na zakup gruntu może wydać też Agencja Nieruchomości Rolnych, jednak pod warunkiem spełniania określonych przez urząd warunków. Wątpliwości wśród osób zainteresowanych zmianami na rynku nieruchomości wynikającymi z ustawy, wzbudza wyłączenie z powyższych restrykcji kościoła i związków wyznaniowych.

Zbyt sztywne regulacje są przyczyną żywych dyskusji, na temat wchodzącego z końcem miesiąca w życie dokumentu. Dla specjalistów z dziedziny prawa wydaje się ona zbyt sztywno regulować niektóre kwestie, a przeciwnicy zarzucają jej nawet niezgodność z Konstytucją. Największy sprzeciw budzą podstawowe zapisy o ograniczeniu sprzedaży ziemi osobom niespełniającym warunków ustawy oraz kwestie związane z utrudnioną sprzedaży ziemi rolnikom z gmin położonych nawet w bliskim sąsiedztwie.

Ziemia rolna dla rolników

Biorąc pod uwagę liczbę obywateli naszego kraju, którzy nie prowadzą działalności rolniczej, z handlu ziemią rolną zostanie wykluczonych aż ponad 30 milionów osób. Stąd ustawa ta spotyka się z dużą krytyką, a wokół niej mnożą się liczne kontrowersje związane z planowanymi zmianami.

Co to oznacza dla rynku nieruchomości? Tereny, która wliczają się do gruntów rolnych, nie będą już tak łatwo dostępne dla wszystkich chcących nabyć działkę o takim właśnie charakterze. Posiadanie ziemi poza granicami wielkiego miasta stało się coraz bardziej modne, a własny grunt do dowolnej aranżacji, dotychczas pozwalał na weekendowy odpoczynek w spokojnym i zacisznym miejscu, zwykłe na obszarach charakteryzujących się zróżnicowanymi walorami środowiska przyrodniczego. Od 30 kwietnia zakup ziemi nie będzie już taki prosty dla tych, którzy nie mają nic wspólnego z rolnictwem.

nature-213364_960_720

Do terenów przeznaczonych na uprawę, pierwszeństwo mają mieć teraz rolnicy

Ustawa uchwalona przez Sejm w marcu, od momentu wejścia jej w życie, całkowicie hamuje sprzedaż ziemi w Polsce na okres 5 lat. Wyjątkiem mają być nieruchomości o powierzchni poniżej 2 hektarów oraz te, które docelowo przeznaczone są na cele inne niż rolne, do których zalicza się przeznaczenie ziemi m.in. pod budownictwo mieszkaniowe.

Do tej pory tego typu nieruchomości – oprócz rolników – mogły nabyć osoby fizyczne, spółki czy inwestorzy, poszukujący terenów o charakterze np. rekreacyjnym. Atrakcyjne oferty działek rolnych skierowane były również do osób chcących ulokować pieniądze w nieruchomość, która mogła służyć jako dodatkowe źródło dochodów z unijnych dopłat rolniczych lub dzierżawy.

Ustawa być może nie taka straszna

Mimo iż ustawa nie weszła jeszcze w życie, mówi się, że jej zapisy nie będą miały szansy na stałe wpisać się w polskie prawo. Prace nad nią trwają już od długich miesięcy i wciąż pojawiają się nowe poprawki. Jej wejście w życie jeszcze w zeszłym roku odroczono właśnie na maj 2016 r.

Pod koniec pierwszego miesiąca jej obowiązywania, mają pojawić się jednak zupełnie nowe propozycje kolejnych zmian. Jako ze obecny rząd nie zdążył opracować planu zastępczego, a tym bardziej nowej, docelowej ustawy dotyczącej polskich ziem, postanowił na 5 lat dla bezpieczeństwa wstrzymać jej sprzedaż. Obecnie projekt jest jeszcze na etapie konsultacji, jednak wszystko wskazuje na to, że 30 kwietnia wielu potencjalnych posiadaczy ziemi rolnej, pożegna się z taką wizją.

Działka rolna do nabycia od zaraz

Wśród ofert trójmiejskich biur zajmujących się m.in. sprzedażą gruntów, w tym Tyszkiewicz Nieruchomości, znajduje się ogromna baza działek rolnych na sprzedaż. Jeśli ktokolwiek nosi się z zamiarem nabycia takiej ziemi, powinien już teraz rozejrzeć się za odpowiednią ofertą, a nawet rozważyć kupno takiego gruntu w ciągu najbliższych trzech tygodni. Od 30 kwietnia będzie to dla większości potencjalnych kupców niestety bardzo mocno ograniczone. Jako że nowe postanowienia i plany rządu co do polskich ziem nie są jeszcze znane, istnieje prawdopodobieństwo, że po aktualnie wchodzącej w życie ustawie, powstanie nowa – jeszcze bardziej restrykcyjna.

nature-sunny-field-summer

Własny kawałek ziemi w otoczeniu natury, to marzenie niejednego mieszkańca dużego miasta

Na Kaszubach nie trzeba długo szukać, by znaleźć wymarzoną działkę do własnej aranżacji. W bazie ofert naszego biura znajdują się oferty godne uwagi nawet najbardziej wymagającego klienta. Do jednej z nich należy malownicza działka w Niesiołowicach na Pojezierzu Kaszubskim. Usytuowane niedaleko Bytowa Niezabyszewo także oferuje otoczoną lasami działkę, o powierzchni aż ponad 22 tysięcy m2. Większość gruntów na terenie Kaszub, przyciąga wszystkich chcących wypocząć od miejskiego zgiełku. Bliskość lasów oraz jezior to dodatkowy atut, który jeszcze bardziej podnosi atrakcyjność tego regionu. Przykładem niech będzie kolejna, tym razem działka w Bytowie, zaraz obok Jeziora Mądrzechowskiego.

Marta-Gnacińska-blogWedług zapisów nowej ustawy, sprzedaż działek na Kaszubach będzie już niemożliwa dla większości naszych klientów, którzy do tej pory wykazywali nimi spore zainteresowanie. Żeby nabyć grunty rolne na dotychczasowych zasadach, trzeba się  mocno pospieszyć. To pewne, że od nowego miesiąca nastąpią zmiany, jednak o ich szczegółach nic na razie nie wiadomo. – mówi Marta Gnacińska, Specjalista ds. obrotu nieruchomościami z Oddziału Tyszkiewicz Nieruchomości w Kościerzynie. 

Reasumując, nowe mechanizmy maja być gwarancją, że obcokrajowcy nie będą mogli wykupić polskiej ziemi, a inwestorzy w kraju nie wykorzystają jej niezgodnie z przeznaczeniem. Takie zapisy w ustawie o obrocie gruntami rolnymi, wywołują wokół niej wiele kontrowersji i wątpliwości, zwłaszcza u tych, którzy zaplanowali sobie kupno takiej działki. Na niczym niezakłócony zakup ziemi rolnej pozostał już tylko czas do końca bieżącego miesiąca.

Jeżeli chcesz zainwestować w grunty rolne, skontaktuj się z biurem Tyszkiewicz Nieruchomości – 58 558 53 53 lub wejdź w poszukiwaniu odpowiednich ofert na naszą stronę www.tyszkiewicz.pl

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *