Odśwież swój dom na wiosnę

Strona główna » Wpisy » Odśwież swój dom na wiosnę

Od kilku dni trwa kalendarzowa wiosna, a za oknami już coraz częściej czuć jej zapach i widać oznaki zmiany pory roku. To odpowiedni czas nie tylko na wymianę garderoby na lżejszą i porzucenie zimowej chandry, ale i na zadbanie o własną nieruchomość lub… rozejrzenie się za nową.

Kontrole po zimie niezbędne

Dopiero co trzeba było uważać na zimowe warunki, stanowiące nie lada test dla naszych nieruchomości. Ta pora roku to niełatwy czas dla budynków, które poddawane są trudnym warunkom atmosferycznym. Zima już jednak powoli odchodzi w niepamięć, a słońce na horyzoncie i słupek rtęci na termometrze idą w górę. Po jej zakończeniu, warto dokonać przeglądu wszystkich instalacji oraz elementów wykończenia zewnętrznego, które w ostatnich miesiącach mogły ulec uszkodzeniu.

Jeśli jesteśmy właścicielami domu wolnostojącego, jedną z obowiązkowych czynności po zakończeniu sezonu zimowego, powinno być sprawdzenie dachu. Nie ma tu nawet znaczenia wiek danego budynku, ale jakość dachówek. Czasami ich ukryte wady potrafią być widoczne już na pierwszy rzut oka. Takie usterki należy natychmiast naprawiać, gdyż mają bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Na liście rzeczy do sprawdzenia powinny być też rynny, drzwi i okna. Dokonując przeglądu rzućmy okiem na kominy, wentylację i piec, które w ostatnich miesiącach były o wiele bardziej eksploatowane. Wiosną widać też, czy elementy te zdały egzamin w intensywnym sezonie grzewczym, a jeśli nie – może trzeba pomyśleć o ociepleniu budynku?

Przełom zimowo-wiosenny to intensywny czas dla wszystkich zarządców nieruchomości w miastach, których obowiązkiem również jest sprawdzenie stanu bloku czy kamienicy, łącznie z dachami, rynnami i elewacją. Oprócz samego budynku, zarządcy zajmują się wszystkim tym co, co znajduje się wokół. Po zimie zarówno ławki, lampy czy kosze na śmieci na osiedlu wymagają odświeżenia. Zarządca dba też o roślinność, a także place zabaw, gdzie najmłodsi mieszkańcy osiedla będą mogli spokojnie zacząć zabawę z początkiem ciepłych i słonecznych dni.

Wiosenne porządki

Wiosenna aura za oknem sprzyja generalnym porządkom, kiedy to można przewietrzyć cały dom rześkim i cieplejszym już powietrzem. Łatwiej wtedy o przegląd naszych sprzętów i ubrań, które niekiedy trzymamy latami w szafach w ogóle już z nich nie korzystając. Porządki można połączyć jednocześnie z przygotowaniami do Świąt Wielkanocnych. Takie zabiegi pomogą odświeżyć dom czy mieszkanie na kolejne miesiące.

cleaning-268134_960_720

Chyba nie ma domu, w którym jego właścicielom nie zdarzyło się zachomikować jakiegoś zbędnego sprzętu, Stwierdzenie “to się jeszcze przyda” jest chyba powszechnie znane wszystkim, choć nie zawsze idzie w parze z porządkiem i dużą ilością wolnej przestrzeni. Choć czujemy, że powinniśmy zrobić przegląd wyposażenia szaf, strychu, garażu czy piwnicy, ale nigdy nie ma ku temu odpowiedniej okazji, to właśnie na wiosnę warto ją sobie stworzyć samemu. Nie zaszkodzi przygotowanie harmonogramu działań, a zaangażowanie wszystkich członków rodziny znacznie przyspieszy taki domowy remanent.

W porządkach wiosennych z prawdziwego zdarzenia prym wiodą Amerykanie, którzy organizują tzw. wyprzedaże garażowe, mające na celu pozbycie się całkowicie niepotrzebnych ubrań, mebli i innych sprzętów, które pewno nie przydadzą się już aktualnemu właścicielowi. Takie zorganizowany przydomowy handel byłby czasami świetną alternatywą dla naszych zagraconych strychów, piwnic i garaży. Nie ma wtedy poczucia marnowania czegokolwiek, gdyż nie wyrzucamy nagromadzonych przez długi czas skarbów, a przekazujemy w ręce kogoś, dla kogo będą stanowić użytek.

Doskonały czas na sezonowe remonty

Wiosna to też idealna pora na remonty, które w zimę stanowiłoby pewne utrudnienie dla mieszkańców danego domu czy mieszkania. Wiosenna pogoda sprzyja zarówno nieskomplikowanym metamorfozom w postaci malowania ścian czy zmiany podłóg, ale również od dawna planowanym bardziej czasochłonnym pracom renowacyjno-budowlanym. Dzięki wiosennemu powietrzu, nie tylko farba na ścianie szybciej wyschnie, ale i duże zmiany w postaci na przykład wymiany okien, przy wyższych temperaturach na zewnątrz będą mniej uciążliwe.

renovate-1186336_960_720

W zależności od wielkości planowanego remontu, warto wcześniej wyposażyć się w niezbędne materiały, dopóki ceny w sklepach nie wzrosną wraz z początkiem prawdziwego sezonu remontowego. W zakupach pomoże dokładny plan działania wykonywanego remontu i harmonogram prac. Na tym etapie powinna zapaść decyzja odnośnie tego, czy – pomimo dużej determinacji i zapału – sami jesteśmy gotowi przeprowadzić wszystkie istotne zmiany we własnym zakresie, a może lepiej zatrudnić do tego profesjonalistów, zwłaszcza do prac wymagających fachowej wiedzy i doświadczenia.

Ekipy remontowe również w najbliższym czasie przeżywać będą oblężenie, a ich kalendarze powoli się zapełniają. Stąd już wcześniej można rozpocząć poszukiwania odpowiednich firm, złożyć zapytania o wycenę usług, które nas interesują i porównać ich ofertę, po czym zarezerwować odpowiadającą nam datę rozpoczęcia prac. Przełom zimy i wiosny to ostatni dzwonek, by w niezapełnionych jeszcze kalendarzach ekip remontowych, przebierać w wolnych terminach. W kolejnych tygodniach może nie być już tak łatwo.

Domy rosną jak grzyby po deszczu

Na wiosnę następuje ożywienie nie tylko w przyrodzie, ale również na rynku nieruchomości. Nowe budynki zaczynają piąć się w górę, powstają plany inwestycyjne, a ekipy budowlane rozpoczynają intensywne prace.

Zarówno w miastach, jak i poza ich granicami, powstają lub rozbudowują się liczne inwestycje deweloperskie. Tak jest na przykład w przypadku Osiedla Migdałowego w Pępowie pod Gdańskiem, gdzie wraz z początkiem wiosny ruszyła budowa oraz sprzedaż nowego etapu inwestycji. Pierwszy z nich lada dzień dostępny będzie do odbioru, więc wszyscy zainteresowani mogą pojechać na miejsce i zobaczyć – nie tylko na wizualizacjach – jak będzie wyglądał ich przyszły dom.

Kameralne Banino w sąsiedztwie Pępowa również kilka tygodni temu rozpoczęło realizację trzeciego etapu, a budowa, podczas której powstanie siedem nowych budynków, postępuje z dnia na dzień. Bliźniaki zlokalizowane będą na istniejącym już bardzo ładnym i estetycznym osiedlu, jakie stworzyły dwa poprzednie etapy tejże inwestycji.

DSC_7952

Osiedle Migdałowe oraz Kameralne Banino są przykładem na to, że podmiejskie miejscowości rozrastają się w błyskawicznym tempie, tworząc nowe atrakcyjne miejsca do życia. Deweloperzy widzą w nich duży potencjał, a w najbliższych latach obecna tendencja na pewno będzie się utrzymywać. Wiosenne tygodnie pokażą, jak prężnie działają trójmiejscy deweloperzy, przyczyniając się znacznej zmiany zabudowy zarówno Gdańska, Gdyni i Sopotu, jak również sąsiednich miejscowości.

Również rynek wtórny nie może narzekać na brak zainteresowania w pierwszej połowie roku. Jako że wiosna to okres zmian, duża część osób planujących przeprowadzkę właśnie wtedy decyduje się rozpocząć poszukiwania wymarzonej nieruchomości. Dzięki ładnej pogodzie nie tylko rośnie motywacja do poszukiwań, ale i same prezentacje domów, mieszkań i działek, wydaja się bardziej interesujące i pozostawiają lepsze wrażenie. Światło słoneczne obecne od wczesnego poranka, uwydatnia wiele atutów wnętrz, które można dostrzec zwłaszcza na profesjonalnych fotografiach nieruchomości.

Kawałek ziemi na wiosnę

Oprócz inwestycji deweloperskich czy mieszkań z rynku wtórnego, zauważalny jest wzrost sprzedaży działek. Tendencja ta jest widoczna zwłaszcza na Kaszubach, gdzie znajdują się dwa z czterech oddziałów Tyszkiewicz Nieruchomości.

chororskiW sezonie wiosennym zauważamy duży wzrost zainteresowania działkami na terenie Kaszub. Klienci pytają zwłaszcza o działki rekreacyjne, duża część z nich rozgląda się również za budowlanymi czy rolno-siedliskowymi, przygotowując jednocześnie plan domu, który na nich powstanie. Coraz częściej poszukiwane są grunty o większych powierzchniach, położonych najlepiej przy lesie lub w pobliżu jeziora. Budżet, jaki trzeba przeznaczyć na taką nieruchomość terenie Kaszub jest mocno zróżnicowany i waha się od 40 do nawet 500 tys. zł. –  mówi Bartosz Chodorski z oddziału Tyszkiewicz Nieruchomości w Bytowie.

Te droższe grunty stanowią swoiste enklawy, położone z dala od gęstej zabudowy, wśród lasów i z linią brzegową. Na części z nich istnieją już domy, zlokalizowane nad samym jeziorem, z pięknym kaszubskim widokiem za oknem. Baza ofert Tyszkiewicz Nieruchomości obejmuje zarówno działki, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagającego klienta jak i takie, na które można przeznaczyć nieco niższy budżet. Jak przyznaje Bartosz Chodorski, wiosną wzrasta też liczba samych prezentacji tego typu nieruchomości, które przy słonecznej pogodzie są czystą przyjemnością.
Czas na przeprowadzkę? Chcesz rozpocząć wiosenne poszukiwania nieruchomości? Chętnie pomożemy! Sprawdź bazę naszych ofert na www.tyszkiewicz.pl lub zadzwoń – 58 558 53 53!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *