Personalizacja wnętrz – jak urządzamy dom i mieszkanie

Strona główna » Wpisy » Personalizacja wnętrz – jak urządzamy dom i mieszkanie

Okres pandemii sprawił, że coraz więcej czasu spędzaliśmy w naszych domach i mieszkaniach. Długie godziny w zamknięciu z pewnością mogą być czynnikiem motywującym do upiększania swojego wnętrza. Na jakie sposoby personalizujemy swoje cztery kąty? Co jest dla nas ważne i czym kierujemy się podczas wyboru dekoracji? Portal wnętrzarski Bimago przeprowadził badanie dotyczące naszych upodobań względem wystroju miejsca do życia.

Jak oceniamy swoje domy i mieszkania?

Warto zacząć od tego, jak opisujemy swój własny dom lub mieszkanie i jakie cechy są najczęściej powtarzalne. Na początek przyjrzyjmy się stopniowi uporządkowania. Ponad połowa ankietowanych uważa, że ich mieszkanie jest uporządkowane oraz panuje w nim spójność.

Wojna nowoczesności z tradycjonalnym stylem nie ukazuje wygranych. Niewielką przewagę w badaniu osiągnął styl nowoczesny. Co ciekawe, mimo mody na minimalizm i stonowaną kolorystykę, styl minimalistyczny w niewielkim stopniu wypiera upodobanie do dużej ilości dodatków. Co więcej, okazało się, że wielu z nas woli otaczać się kolorami, niż stonowanymi barwami. Styl monochromatyczny został w tyle aż o 7% w badaniu.

Źródło: bimago.pl

Lubimy być oryginalni. Pomimo zauważalnej powtarzalności wystroju wnętrz w popularnych “sieciówkach” meblowych i katalogach, stawiamy na własny styl nie kierując się bardzo mocno propozycjami „podanymi na tacy”.
Dodatkowo, ważnym punktem dla sporej większości jest to aby dom bądź mieszkanie były jasne i przytulne. Nie jesteśmy fanami zimnych, smutnych wnętrz przypominających muzea lub sale szpitalne.

Na jakiej podstawie dobieramy dodatki i ozdoby?

Moda na strojenie wnętrz opanowała nasze sklepy. Zdarza się, że ozdoby i przedmioty dekoracyjne możemy znaleźć nawet w delikatesach spożywczych bądź drogeriach. Wybór jest nieograniczony! Czym kierujemy się podążając do kasy z kolejną ozdobą? Zdecydowana większość wybiera dodatki tak, aby pasowały do konkretnego stylu wnętrza. Nie ma co się dziwić, zwłaszcza, że aż 81% ankietowanych przywiązuje dużą wagę do tego, jak mieszka.

Źródło: bimago.pl

Nieco niżej w tabeli plasuje się chęć, by dekoracje podobały się zarówno kupującemu, jak i innym domownikom. Istotną kwestią jest także fakt, by ozdoby nie utrudniały sprzątania oraz by były trwałe i dawały nam radość na dłużej. Mniejsze ilości głosów uzyskała chęć odzwierciedlenia własnej osobowości w dodatkach. Jest to dziwne biorąc pod uwagę fakt, że ponad 60% ankietowanych twierdzi, że dom odzwierciedla charakter i mówi wiele o jego mieszkańcu.

Czym personalizujemy dom lub mieszkanie?

Jakie elementy wystroju i personalizacji najczęściej ozdabiają nasz dom? Najwyższą pozycję w ankiecie zajęły rośliny. Uwielbiamy otaczać się ulubionymi kwiatami, zarówno doniczkowymi, jak i ciętymi. Ogromną popularność w ostatnich latach zdobyły domowe dżungle, wypełnione palmami, bluszczem, wysokimi trawami czy monsterami o przepięknych liściach. Niecałe 60% odpowiedzi uzyskały zdjęcia. Fotografie rodzinne, oprawione w ramy wspomnienia z podróży, czy kompozycje martwej natury bardzo często zdobią nasze pomieszczenia, ukazując kim jesteśmy. Dalej wymienione zostały książki, albumy i obrazy o określonej tematyce. Nasz dom możemy również spersonalizować za pomocą tekstyliów w ulubionych kolorach i wzorach. Wielu z nas w sklepach poluje na konkretne barwy czy tekstury poszewek na poduszki bądź zasłon, aby nadać wnętrzu określonego stylu. Dla 36% ankietowanych ważnym elementem definiującym dom bądź mieszkanie jest panujący w nim zapach. Na dalszych pozycjach znalazły się pamiątki rodzinne, własnoręcznie wykonane ozdoby, personalizowane meble, czy napisy i cytaty.

Źródło: bimago.pl

 


Szukasz pomocy w kupnie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53, napisz – kontakt@tyszkiewicz.pl lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl Nasi specjaliści w bezpieczny sposób pomogą Ci w każdej sprawie.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *