Pokój dla ucznia – jak go zaaranżować?

Strona główna » Pokój dla ucznia – jak go zaaranżować?

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Beztroski okres wakacji za chwilę będzie już tylko wspomnieniem dla każdego młodego człowieka. Niektórzy wracają do szkolnych ławek i przyjaciół, inni dopiero zaczną swoją przygodę z edukacją. Jak przygotować pokój ucznia, by zapewnić mu jak najlepsze warunki do nauki oraz relaksu po ciężkim dniu w szkole? Dziś kilka rad dla rodziców, którzy mają przed sobą tę misję.

Jeśli zależy nam na tym, by pokój naszej pociechy był komfortowy, zachęcał do nauki, ale także był przyjemnym miejscem do zabawy i odpoczynku, warto pomyśleć o podzieleniu go na odrębne strefy przystosowane do każdej z tych czynności. Odrabianie lekcji w łóżku przeznaczonym do spania, nie zawsze dobrze odbija się na edukacyjnych wynikach uczniów – a przecież większości rodziców zależy na przeciwnym efekcie. Nawet w małym pomieszczeniu można wyznaczyć strefy – za pomocą mebli czy kolorów ścian. Do dzieła!

1. Kącik naukowy

To miejsce, w którym dziecko będzie mogło skupić się na nauce. Ważne, by nie umieszczać w nim rzeczy, które będą rozpraszać ucznia, jak np. gry, zabawki czy telewizor. Tutaj powinno znaleźć się biurko oraz wygodne krzesło. Warto zainwestować w fotel z regulacją wysokości – będzie służył uczniowi przez wiele lat i będzie komfortowy nawet gdy młody człowiek sporo urośnie. Przy biurku powinny znajdować się szafki, przeznaczone do przechowywania rzeczy szkolnych – zeszytów, książek, dokumentów i innych niezbędnych do nauki materiałów. Ogromnie ważne jest miejsce, w którym zaaranżujemy kącik naukowy. Najlepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie go w okolicy okna, by uczeń miał dostęp do naturalnego światła podczas nauki. By ułatwić zapamiętywanie i pomóc w porządkowaniu ważnych spraw, na ścianie nad biurkiem, można umieścić organizer w formie tablicy korkowej lub magnetycznej. Obecnie na rynku znaleźć można wiele ciekawych i cieszących oko rozwiązań. Ściany, organizery, półki, czy kontenerki mogą być w ładnych kolorach lub w przyjemne wzory – na pewno zachęci to do nauki. Jeśli chodzi o dobór kolorów, na koncentrację i szybkość nauki najlepiej wpływa pastelowa żółć, przy zadaniach analitycznych warto otaczać się bielą, szarościami lub odcieniami niebieskiego.

2. Strefa zabaw

Nie samą nauką człowiek żyje! Każdemu z nas potrzebna jest chwila rozrywki. Pokój ucznia powinien także mieć zagwarantowaną przestrzeń na zabawę. Zdecydowanie należy oddzielić ją od kącika naukowego. W strefie zabawy nie myślimy o nauce, tu oddajemy się marzeniom, dajemy się ponieść wyobraźni, odkrywamy dalekie lądy, budujemy twierdze z klocków lub wchodzimy w magiczny świat gier. W zależności od zainteresowań naszego dziecka możemy tu umieścić gry video, klocki, lalki, czy instrumenty muzyczne. Dobrze, gdy strefa zabaw jest oddzielona nie tylko od kącika naukowego, ale także od miejsca do odpoczynku, w którym młody człowiek ładuje swoje akumulatory.

3. Oaza spokoju

W życiu i rozwoju dziecka bardzo ważny jest sen, który daje mu energię i wpływa na zdrowie oraz jasność przyswajania informacji z otaczającego świata. Wyspane dziecko jest bardziej aktywne podczas zajęć i ma lepsze wyniki w nauce. Co zrobić by pokój zapewniał nie tylko miejsce do nauki i zabawy, ale także do komfortowego wypoczynku? Na pewno miejsce do spania należy oddzielić od pozostałych stref. Zasypiając, dziecko powinno być zrelaksowane, a jego uwagi nie powinny przyciągać różnego rodzaju bodźce. Tu oczywiście trzeba postawić na wygodne łóżko. Można rozejrzeć się w łóżko, które „rośnie” z naszym dzieckiem, podobnie jak wcześniej wspomniane biurkowe krzesło. Jeśli pokój naszego ucznia jest mały, możemy wypróbować rozwiązanie z dwupoziomowym łóżkiem. W tym wypadku na wyższym poziomie montujemy materac, a niższy poziom możemy wykorzystać jako miejsce do nauki lub zabawy.

Dobrze rozplanowana przestrzeń jest bardzo ważna dla rozwoju naszego dziecka. Jeśli pokój jest chaotyczny i mieszają się w nim wszystkie strefy, istnieje możliwość, że uczeń nie będzie umiał skupić się na nauce, czy nie będzie czuł przyjemności w trakcie zabawy i odpoczynku.


 

Szukasz pomocy w kupnie lub sprzedaży nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl . Nasi specjaliści pomogą Ci w każdej sprawie.