Rynek wtórny czy pierwotny? Aktualności

Strona główna » Wpisy » Rynek wtórny czy pierwotny? Aktualności

Wśród osób poszukujących dla siebie nieruchomości nie ma jednej tendencji, zgodnie z którą sprzedaż byłaby zdecydowanie wyższa na rynku pierwotnym bądź wtórnym. Część poszukujących od razu zdecydowana jest na nieruchomość prosto od dewelopera, kolejna na nowe inwestycje nawet nie spogląda, bo jest przekonana, że swoje wymarzone mieszkanie znajdzie wśród ofert rynku wtórnego. Co aktualnie może przyczynić się do szybszej odpowiedzi na to odwieczne pytanie – wtórny czy pierwotny?

MdM a wybór wymarzonej nieruchomości

W tej chwili najważniejsza różnica między zakupem mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego ma związek z programem Mieszkanie dla Młodych, wokół którego pojawiły się niedawno liczne kontrowersje. Już w połowie marca media zaczęły podawać informacje, wedle których MdM się zakończył. Jak wiadomo, wypłaty z programu nie będą już realizowane, ale tylko w bieżącym 2016 roku. Bank Gospodarstwa Krajowego nie przyjmuje już wniosków o dofinansowanie na ten rok, wnioski można składać jedynie na dotacje wypłacane w 2017 i 2018 roku. To właśnie ograniczenie ma teraz zasadniczy wpływ na różnicę między rynkiem pierwotnym a wtórnym.

wkład własny 1

Środki z programu MdM są jeszcze dostępne, choć z pewnym ograniczeniem

Mimo że możliwość dofinansowania we wrześniu 2015 roku poszerzono o rynek wtórny, wyczerpanie środków z programu oznacza, że kupno takiej nieruchomości z drugiej ręki może okazać się nadal trudniejsze niż nieruchomość z rynku pierwotnego. Deweloperzy będą w stanie poczekać do przyszłego roku na wypłacenie środków i zapłatę za dom czy mieszkanie, tym bardziej, że często termin odbioru będzie w takich sytuacjach pokrywał się z realnym już otrzymaniem pieniędzy z MdM. Deweloperzy są po tym względem bardziej elastyczni i chętniej zmieniają harmonogramy płatności tak, by na mieszkanie można było uzyskać dofinansowanie. Właściciele nieruchomości na sprzedaż “z drugiej ręki”, raczej nie będą tak skłonni do minimum kilkumiesięcznych opóźnień. Nie jest niemożliwym znaleźć taką osobę, tym bardziej gdy komuś zależy na samej sprzedaży, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że niektórym sprzedającym szybko potrzebne są środki finansowe.

Wprowadzamy się od razu czy urządzamy od zera?

Oprócz aktualnych zawirowań i wątpliwości wokół przyszłości wypłat z programu Mieszkanie dla Młodych, różnice między zakupem nieruchomości z rynku wtórnego i pierwotnego, wynikają z czasu oczekiwania na własny dom czy mieszkanie. Jak wiadomo, na gotową inwestycję od dewelopera zwykle trzeba nieco poczekać. Na niektóre z trójmiejskich nieruchomości będących aktualnie w budowie, trzeba poczekać około dwóch lat.  W kwestii dopłat w programie MdM może to być jednak sporym plusem. Mieszkania Osiedla Pogodno w Rokitnicy będą przeznaczone do odbioru na początku 2017 roku. To czas, który pozwoli nowym właścicielom na dopełnienie wszelkich formalności, łącznie z uzyskaniem kredytu hipotecznego oraz dopłaty z programu MdM i przygotowaniem się do przeprowadzki.

pexels-photo-90319-large

Urządzenie mieszkania od podstaw wiąże się ze sporym wydatkiem

Wciąż wielu jest tych, którzy przy zakupie mieszkania pod uwagę biorą tylko mieszkania nowe. Takie budownictwo jest chętnie wybierane przede wszystkim ze względu na fakt, że mieszkania i domy są nowe i świeże, zlokalizowane w ładnych budynkach na nowoczesnych, zadbanych i estetycznych osiedlach. Dodatkowo mieszkania od dewelopera budowane są przy użyciu nowoczesnych materiałów, przy zastosowaniu najnowszych rozwiązań z zakresu budownictwa, z uwzględnieniem panujących trendów projektowych w zakresie rozkładu pomieszczeń. Stąd częsta obecność pomieszczenia na garderobę, modnego aneksu kuchennego czy tarasu z przynależącym ogrodem. Przykładem tak dużej powierzchni jest inwestycja w Baninie przy ulicy Bajecznej. Kameralne Banino to świetnie zaaranżowana przestrzeń, gwarantowane miłe sąsiedztwo i jakość wykonania w jednym.

Mieszkania deweloperskie, jak wiadomo, nabywa się zwykle w stanie surowym. Na zagospodarowanie i urządzenie wnętrza według własnego gustu właściciela trzeba wydać pewną sumę pieniędzy. Zasadniczo można przyjąć, że koszt wykończenia na własną rękę 1 metra kwadratowego mieszkania w stanie deweloperskim kształtuje się na bardzo zróżnicowanym poziomie, w przybliżeniu od 600 zł do 1000 zł. Oczywiście można kupić mieszkanie już gotowe do wprowadzenia, korzystając z usługi wykończenia mieszkania “pod klucz”, za którą trzeba zapłacić od około 500 zł za metr. Używane mieszkanie kupujemy zwykle w stanie pozwalającym na wprowadzenie się od razu, ewentualnie wymagającego odświeżenia, czyli niewielkiego, niskonakładowego remontu. Wśród mieszkań z rynku wtórnego możemy znaleźć jeszcze takie tylko do remontu, na które chętnych również nie brakuje.

art-wall-brush-painting-large

Niektórzy wśród ofert nieruchomości, szukają tylko tych przeznaczonych do remontu

Rynkowi wtórnemu pomimo stopniowego wzrostu cen, na razie na pewno nie grozi recesja. Jedynie trudniejszy dostęp do środków z dopłat MdM może wpływać na skupienie większej uwagi poszukujących na rynku pierwotnym, którego zakup na pewno będzie sporo łatwiejszy. Trójmiasto i jego okolice w minionym roku wzbogaciły się o wiele nowych nieruchomości prosto od deweloperów, którzy z powodzeniem inwestują w działki w sąsiedztwie Gdańska, Gdyni i Sopotu, a na nowe mieszkania i domy wciąż nie brakuje klientów.

Chcesz kupić nieruchomość? Przejrzyj bogatą bazę oferty mieszkań i domów na www.tyszkiewicz.pl lub zadzwoń – 58 558 53 53.  Prowadzimy sprzedaż zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Możemy znaleźć tę wymarzoną!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *