Sprzedający i kupujący – relacja doskonała

Startup Stock Photos
Strona główna » Wpisy » Sprzedający i kupujący – relacja doskonała

Na rynku nieruchomości działa i współpracuje ze sobą bardzo duża liczba podmiotów. Najważniejszymi jej ogniwami są jednak ci, bez których każdego dnia dziesiątki i tysiące transakcji nie miałyby szansy na realizację. Sprzedający i kupujący nieruchomość to główni gracze, do których dostosowuje się cały rynek.

Spotkanie sprzedającego z kupującym

Najważniejszym momentem w funkcjonowaniu rynku nieruchomości jest z powodzeniem zrealizowana transakcja. Wszystkie działania związane z promocją nieruchomości, homestaging czy prezentacje przynoszą oczekiwany efekt, gdy zostanie podpisana umowa. Nie doszłaby ona jednak do skutku, gdyby nie dwie strony ją zawierające, tj. sprzedający oraz kupujący nieruchomości.

Sprzedający i kupujący mają z góry określone oczekiwania co do sprzedawanej bądź nabywanej nieruchomości, a także do pośrednika, na współpracę z którym się decydują. Oprócz tego, na pewno każde z nich wyobraża sobie, z kim przyjdzie mu zawrzeć transakcję sprzedaży mieszkania czy domu. Nieruchomości to przecież dobro nie do nabycia w supermarkecie, a do tego o dużej wartości – nie tylko finansowej. Stąd przekazanie go w ręce kogoś innego lub nabycie go od obcej osoby musi wiązać się z niemałymi oczekiwaniami oraz emocjami.

Sprzedający – dostarczyciel produktu

W zależności od motywów sprzedaży, do najbardziej powszechnych oczekiwań właścicieli należy możliwie jak najszybciej przeprowadzona transakcja, uzyskanie zakładanej ceny oraz odciążenie z załatwiania wszystkich niezbędnych formalności. Dlatego wszystkim, którzy chcieliby spełnić swoje oczekiwania, poleca się sprzedaż nieruchomości z pomocą profesjonalnego biura, które wszystkie niezbędne czynności wykona za sprzedającego, łącznie ze znalezieniem odpowiedniego klienta, który tę nieruchomość kupi.

Każdy sprzedający wie, że poszukiwania nowego właściciela dla swojego domu czy mieszkania nie należy do najłatwiejszych. Nieruchomość wybiera się na długie lata i nie każdemu potencjalnemu kupcowi akurat nasze lokum spodoba się na tyle, że zdecyduje się na zakup już po prezentacji. Poza samym procesem sprzedaży ze strony właściciela i związanymi z nim sprawami organizacyjnymi, w grę wchodzi również przywiązanie do własnych czterech ścian, wspomnienia wspólnych z przyjaciółmi i rodziną chwil, jakie spędziło się w wystawianym teraz na sprzedaż domu czy mieszkaniu.

o_1ac4odb2l87j9iiqfc7311opl7_new

Sprzedaż mieszkania, w którym spędziło się długie lata z bliskimi, często nie należy do najłatwiejszych decyzji

Sprzedającemu działającemu na własną rękę i poszukującemu kupca na swój dom i mieszkanie, mogą zdarzyć się małe niedociągnięcia, które potrafią niestety skutecznie utrudnić sprzedaż. Do jednych z nich należy brak przyjętego planu, który wskazywałby w kolejności realizowane działania prowadzące do transakcji. Niezbyt duża znajomość rynku może przyczynić się do błędnej wyceny, przez co kwota w ofercie będzie nie do osiągnięcia. Ciężko będzie również sprzedać dom czy mieszkanie, które jest kompletnie nieprzygotowane na  wizytę potencjalnego nowego właściciela podczas prezentacji. Nieruchomość jest dobrem, które tak jak w każdym inny sektorze gdzie istotna jest sprzedaż, ma trafić w gusta klienta. Lokum powinno być zaaranżowane w taki sposób, by oglądająca je osoba mogła poczuć się już niemal jak u siebie. Stąd poszukującego nie przekonają na przykład nieposprzątane wnętrza, pełne zdjęć obecnych domowników i z witającym je w progu zwierzakiem.

Nieruchomość jest na tyle cennym towarem, że osoba zajmująca się jej sprzedażą powinna być szczera, solidna i godna zaufania. Podobnie ma się sprawa z samym kupcem, który dla pierwotnego właściciela jest przecież jego następcą w zamieszkałym do tej pory lokum. Teoretycznie nie powinno mieć to większego znaczenia, jednak osoby bardziej wrażliwe emocjonalnie i przywiązujące się – tutaj do własnego mieszkania – nie chcą oddawać go obojętnie komu.

Kupujący poszukujący ideału

Kupując dom czy mieszkanie, liczymy przede wszystkim na najatrakcyjniejszą dla nas cenę i satysfakcjonujący metraż. Nie bez znaczenia pozostaje lokalizacja, umożliwiająca dogodną komunikację z resztą miasta, z pełną infrastrukturą handlowo-usługową w zasięgu ręki i ładnym otoczeniem, najlepiej umożliwiającym aktywne spędzanie czasu na łonie natur. O oczekiwaniach kupującego względem poszukiwanej nieruchomości w Trójmieście pisaliśmy na naszym blogu na początku miesiąca.

pexels-photo-90317-large

Kupujący mają czasami spore wymagania względem poszukiwanej nieruchomości

Również dla osoby poszukującej domu czy mieszkania, niezwykle ważnym jest kwestia zaufania do partnera w transakcji czy – jeśli współpracujemy z biurem nieruchomości – do pośrednika, który walczy o jak najszybsze znalezienie nieruchomości odpowiadającej oczekiwaniom. Kupujący na rynku nieruchomości stoi po drugiej stronie barykady, mając w większości założenia przeciwne niż opisywany wyżej jego partner w ewentualnej transakcji sprzedaży. Często oczekiwania wobec wymarzonego lokum potrafią jednak być zbyt wygórowane, a perfekcyjny metraż w atrakcyjnej cenie nie będą szły ze sobą w parze.

Biuro nieruchomości mediatorem

W procesie prowadzących do transakcji, w którym uczestnikami są sprzedający oraz kupujący dom czy mieszkanie, bardzo pomocna może okazać się współpraca z agentami nieruchomości, którzy jak nikt znają potrzeby i oczekiwania obu stron. Klient będzie wyręczony z całego procesu pozyskiwania potencjalnych kupców na swoje mieszkanie lub idealnej nieruchomości dla siebie i bliskich. Zarówno sprzedający jak i kupujący inaczej podchodzą do współpracy z biurem nieruchomości, a idealny dla każdego z nich pośrednik na pewno wyróżniają nieco inne cechy czy umiejętności.

Magda-Cebula-blogZadaniem biura nieruchomości jest dbanie o klienta, zarówno sprzedającego jak i poszukującego, którzy mają zupełnie inne oczekiwania wobec współpracy z pośrednikiem. Dobry agent nieruchomości doskonale zna potrzeby obu stron i potrafi wykorzystać tę wiedzę w codziennej pracy. Jest nie tylko mediatorem, ale zdarza się również, że pełni rolę prawnika czy psychologa. – o ogromnej roli znajomości potrzeb klienta przez dobrego pośrednika mówi Magdalena Cebula, Dyrektor Sprzedaży w Tyszkiewicz Nieruchomości.

Dla obu stron współpraca z agentem jest nie lada ułatwieniem. Klientowi sprzedającemu pośrednik pomoże nie tylko w wypromowaniu oferty w odpowiedni sposób, mając przy tym cały czas na uwadze uwarunkowania rynku. Już przy pierwszym spotkaniu pozna ją na tyle dobrze, że będzie w stanie odpowiedzieć na każde pytanie, jakie będą kierować pod jego adresem klienci poszukujący. Swoim dobrym przygotowaniem i znajomością zasad sprzedaży, poprowadzi transakcję krok po kroku z gwarancją bezpieczeństwa zarówno dla obecnego jak i przyszłego właściciela nieruchomości.

Klient poszukujący jest w o tyle komfortowej sytuacji, że w danym biurze nieruchomości ma gotową bazę ofert, które dostępne są praktycznie od zaraz. Jeśli ma się do tego konkretne oczekiwania co do domu czy mieszkania, już wyszukiwarka ofert pomoże mu znaleźć idealne lokum. Jeśli na szukanie nieruchomości samemu nie ma czasu, wystarczy porozmawiać z pośrednikiem z biura i określić wszystkie swoje oczekiwania i potrzeby, a nieruchomość znajdzie się szybciej niż możemy się spodziewać. Często zdarza się tak, że w bazie ofert biura nieruchomości znajduje się oferta na sprzedaż, która idealnie odpowiada gustom konkretnego poszukującego.

Jesteś aktualnie sprzedającym lub kupującym nieruchomość? Nasi specjaliści czekają, by pomóc Ci w skutecznej realizacji transakcji! Wyślij do nas wiadomość przez formularz kontaktowy na www.tyszkiewicz.pl lub zadzwoń – 58 558 53 53.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *