Studencie, czas zacząć szukać mieszkania

Strona główna » Wpisy » Studencie, czas zacząć szukać mieszkania

Mimo, że rok akademicki rozpoczyna się dopiero w październiku, to każdy doświadczony już student wie, że mieszkania na wynajem należy szukać odpowiednio wcześniej. Połowa lipca niech będzie zatem odpowiednim startem, by zacząć rozglądać się za wymarzonym lokum.

Sezon na mieszkania otwarty

O przyszłym roku akademickim żaden student jeszcze nie myśli. Dopiero co skończyła się sesja i nastał okres wakacji, a wraz z nimi zasłużony odpoczynek bądź po chwili wytchnienia – praca sezonowa na letnie miesiące. Jeśli ma się jednak w planach poszukiwanie nowego mieszkania na przyszły rok, warto rozpocząć je już teraz. Po znalezieniu idealnej opcji, od razu spokojniej będzie można spędzić kolejną część długich studenckich wakacji, będąc już w posiadaniu kluczy do swojego przyszłego mieszkania.

Na przełomie czerwca i lipca, baza dostępnych ofert na wynajem na rynku nieruchomości jest najbogatsza. To czas, kiedy studenci są po sesji i na okres wakacji zmieniają miejsce zamieszkania i wracają do rodziców lub poszukują innego lokum, do którego wrócą wraz z rozpoczęciem zajęć na uczelni. Zaraz po wyprowadzce zdecydowanie mają w czym wybierać, bo tak jak oni – swoje wynajmowane mieszkania opuściło tysiące studentów, otwierając tym samym drzwi i nowe możliwości innym poszukującym.

light-man-hand-pen

Minusem ofert w Internecie jest fakt, że duża część z nich widnieje w serwisach ogłoszeń, pomimo że jest już nieaktualna

Jeśli już teraz student zacznie rozglądać się za mieszkaniem na rok akademicki, ma o wiele większą szansę znaleźć lokum najbardziej odpowiadające swoim oczekiwaniom. Poza tym nie będzie prowadził jeszcze poszukiwań tak gorączkowo, jakby z pewnością robił to we wrześniu, gdzie większość ogłoszeń w Internecie może nie być już aktualna. Teraz oferta jest bogatsza, a idąc oglądać jakąś nieruchomość nie trzeba jeszcze bać się o to, że w międzyczasie ktoś na pewno sprzątnął nam je sprzed nosa.

Pokój w piwnicy bez okien – wynajmę

Serwisy ogłoszeniowe i lokalne portale z ogłoszeniami podczas wakacji pełne są ofert nieruchomości na wynajem, które w tej chwili kierowane są zwłaszcza do studentów. Wśród całej masy ogłoszeń te najatrakcyjniejsze znikają z listingu w mgnieniu oka. Inne wiszą od tygodni, a ich autorzy tylko odświeżają je co jakiś czas, by pojawiały się jako najnowsze. Często dziwi fakt, że danego pokoju nikt jeszcze nie wynajął. Na zdjęciach prezentuje się on przecież całkiem dobrze, a do tego opłaty miesięczne mieszczą się w studenckim budżecie.

Co może okazać się nie tak? I na co można trafić podczas takich poszukiwań? Historii o pokojach dla studentów bez okien bądź zlokalizowanych w piwnicy bądź z dodatkowym lokatorem, o którym wcześniej nie było mowy nie brakuje. Często posiadacze nieruchomości w pobliżu uczelni myślą, że obojętnie jak zaaranżowany kawałek przestrzeni może być przeznaczony na wynajem przez cały okres okres akademicki. Chcąc dorobić kilkaset złotych miesięcznie, zapominają jednak o komforcie i wygodzie potencjalnego najemcy.

pexels-photo-29910-large

Przy niesprawdzonych ofertach może okazać się, że nieruchomość w rzeczywistości nie wygląda tak ładnie jak na zdjęciu

Żeby uniknąć wynajęcia pokoju widmo bądź straty czasu na oglądanie mieszkania w opłakanym stanie, przed rozpoczęciem poszukiwań warto przemyśleć skorzystanie z usług biura nieruchomości. Zdając się na doświadczenie i profesjonalizm pośrednika możemy być pewni, że takiego typu rozczarowania ominą nas szerokim łukiem. Agent nieruchomości sprawdzi ofertę począwszy od jej aktualności po stan prawny, zameldowanych mieszkańców i zgodność opisu w ogłoszeniu ze stanem faktycznym. Strony internetowe biur nieruchomości w czasie wakacji również mają bogatą bazę ofert, wśród których można znaleźć coś idealnie dopasowanego do naszych potrzeb.

Studenckie wymagania i stereotypy

„Mieszkanie idealnie nadaje się dla studentów, w każdym pokoju znajduje się łóżko, szafa oraz biurko. Blisko komunikacji miejskiej i bezpośredni dojazd do uczelni”. – podobny opis zawiera przeważająca część ogłoszeń mieszkań na wynajem, które z końcem czerwca i początkiem lipca można znaleźć w Sieci. Target właścicieli nieruchomości to głównie młodzi ludzie, dla których starają się dopasować swoje mieszkanie, by najemcom korzystało się z niego najlepiej. Inni właściciele nie myślą o przyszłych mieszkańcach swojego lokum, a raczej o dodatkowym zarobku z wynajmu.

Słuchając historii studentów o wynajmowanych mieszkaniach, można było wypisać cały przekrój ich właścicieli. Jedni dają wolną rękę najemcom, wymagając tylko terminowości co do opłat, inni wolą kontrolować sytuację i odwiedzać studentów co miesiąc osobiście, skrajne przypadki wpadają bez zapowiedzi i odstraszają nieco swoim zachowaniem zamieszkujących lokal młodych ludzi. Nigdy do końca nie wiadomo, co przyniosą nam kolejne miesiące po podpisaniu umowy najmu, dlatego warto już na początkowym etapie zadbać o to, by dokument ten zawierał klauzulę o możliwości wcześniejszego wypowiedzenia. Gdy coś nie do końca spełnia nasze oczekiwania, zawsze można wtedy zgodnie z zawartym porozumieniem zrezygnować z wynajmu i poszukać sobie innego miejsca zamieszkania.

15981-a-student-on-a-laptop-pv

Niekorzystny dla młodych ludzi stereotyp studenta, często jest mocno krzywdzący dla poszukujących mieszkań

Dlaczego niektórzy właściciele tak często ingerują w życie najmujących ich mieszkanie studentów? Wszystko wskazuje na to, że to niekończące się negatywne opinie o imprezowym i beztroskim życiu młodych ludzi, którzy podczas dobrej imprezy potrafią doprowadzić mieszkanie do ruiny. Niektóre ogłoszenia dostępne w Internecie zawierają nawet w opisie odpowiednią klauzulę, zgodnie z którą w danej nieruchomości studenci nie są do końca mile widziani, a właściciel preferuje innych, spokojniejszych najemców. Nieprzychylny stereotyp niestety wciąż funkcjonuje. Na szczęście jednak tylko część wynajmujących rzeczywiście bierze sobie go do serca i wyklucza studentów jako drugą stronę zawieranej umowy najmu.

Poszukiwania od A do Z

Jeśli poszukiwania mieszkania rozpocznie się odpowiednio wcześniej, kryteria co do wymarzonego lokum można znacznie rozbudować. Wybór jest o wiele większy, a wolne mieszkania tylko czekają, by znaleźć nowego najemcę. Wtedy można zacząć przeglądać ogłoszenia nie pod kątem tego, czy jeszcze są wolne, a brać pod uwagę już takie aspekty jak metraż pokoi, dzielnica, dostęp do komunikacji czy podłączenie do Internetu. Spora część mieszkań nie ma podłączeń do Sieci w cenie, co wiąże się z dodatkowymi miesięcznymi kosztami, które musi ponieść student. Przy okazji kosztów warto przed podpisaniem umowy dowiedzieć się, ile będą wynosić comiesięczne rachunki. Co innego, gdy wszystkie opłaty wliczone są w czynsz, takie jednak oferty właściciele proponują coraz rzadziej.

Bez-nazwy-1Na początku wakacji, jeszcze przed poszukiwaniem mieszkań na wynajem, warto przyjrzeć się również ofertom nieruchomości na sprzedaż. Często rodzice wybierają wtedy mieszkania dla swoich dzieci idących na studia do innego miasta. Taka inwestycja, gdzie oprócz kupującego nieruchomość wynajmuje jeszcze inny student, ma szansę szybko się zwrócić. – o alternatywie dla studentów i ich rodziców poszukujących mieszkań mówi Karolina Sajnaga, Specjalista ds. wynajmu w Tyszkiewicz Nieruchomości. 

Bezpośrednio przed rozpoczęciem roku akademickiego nie ma już możliwości, by wśród dostępnych jeszcze mieszkań, móc przeglądać je jeszcze wielokrotnie i dopiero potem podejmować decyzję odnośnie wynajmu. Często o wyborze nie decyduje rozkład, metraż, lokalizacja czy nawet cena. Jedynym kryterium staje się powoli dostępność nieruchomości. Jeśli nie uda się nam znaleźć czegoś satysfakcjonującego to jeszcze nie koniec świata, a w międzyczasie zawsze można szukać czegoś innego. Warto sobie jednak zdawać sprawę z tego, że poszukiwania mogą być coraz trudniejsze, a nowych ofert nie będzie już przybywać tak intensywnie jak podczas wakacji. Można tego uniknąć i zacząć szukać mieszkań już teraz, co doradzamy wszystkim tym, którzy chcą zamieszkać w Trójmieście wraz z końcem letnich miesięcy.

Studencie! Poszukujesz mieszkania dla siebie i grupy przyjaciół? Zacznij od przejrzenia ofert na wynajem w naszej bazie na www.tyszkiewicz.pl lub zadzwoń – 58 558 53 53! Chętnie pomożemy znaleźć dla Was lokum idealne na najbliższy rok.

2 komentarze

  • Paweł pisze:

    Studenci co do mieszkań nie mają dużych wymagań, niestety niektórzy właściciele mają bardzo duże wymagania co do ceny. Lokalizacja to oczywiście również ważna kwestia.

  • Deweloper pisze:

    Jako student, kilka dobrych lat temu, spotkałem się z wieloma ofertami mieszkań, które znajdowały się w piwnicach budynków, albo w pomieszczeniach, w których brakowało okien. Takie ogłoszenia nie cieszyły się popularnością – przypuszczam, że niewiele się w tym temacie zmieniło – bo kto chciałby mieć ciemność 24/dobe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *