Tajemnicza księga wieczysta

metal-vintage-old-bokeh
Strona główna » Tajemnicza księga wieczysta

Podchodząc do kupna nieruchomości musimy być bardzo czujni. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do umowy przedwstępnej lub, tym bardziej, aktu notarialnego, sprawdzić jaki jest stan prawny przedmiotu zakupu. Wszystko to znajduje się w księdze wieczystej nieruchomości.

Księga wieczysta – niektórych przeraża już sama nazwa. Dla laików brzmi zagadkowo, przez co wydaje się zawierać trudne do zrozumienia informacje. Zdarza się, że nie mamy pojęcia, po pierwsze, gdzie znaleźć księgę i, po drugie, jak się nią posługiwać. Jakie tajemnice skrywają księgi? Sprawdźmy, jak mogą pomóc nam w uniknięciu niemiłych niespodzianek związanych z zakupem nieruchomości i czy faktycznie są takie straszne.

W poszukiwaniu informacji

Zacznijmy od tego, jak najszybciej dostać się do księgi wieczystej nieruchomości. Sprawa jest niezmiernie prosta. Nie musimy udawać się do sądu. Wystarczy wejść na jedną z wielu stron internetowych, które przekierują nas do celu. Jedną z nich jest strona Ministerstwa Sprawiedliwości: ekw.ms.gov.pl. Następnie wpisujemy numer księgi, który powinien przekazać nam obecny właściciel mieszkania bądź agent nieruchomości zajmujący się transakcją. Agenci biura Tyszkiewicz Nieruchomości zawsze bardzo dobrze zapoznają się z treścią ksiąg, żeby mieć pewność, że oferują sprawdzoną nieruchomość. Możemy także skorzystać z portali wyszukujących numery KW na podstawie adresu bądź numeru działki, jednak zwykle musimy za to zapłacić. Jeśli właściciel nieruchomości z jakiegoś powodu nie chce podać nam numeru, musimy mieć się na baczności.

Kup dobrze sprawdzoną nieruchomość, która sprawi Ci radość

Kup dobrze sprawdzoną nieruchomość, która sprawi Ci radość

Co w księdze piszczy?

Weźmy się za rozpracowanie księgi wieczystej. Ma ona cztery działy, z czego pierwszy jest podwójny, oraz okładkę. Znajdują się w nich rubryki i pola uzupełnione o rozmaite informacje. Każda księga wieczysta ma taka sama budowę, niezależnie od typu nieruchomości.

Pierwszy dział składa się z dwóch: I-O i I-Sp. I-O przedstawia opis danych adresowych i geodezyjnych nieruchomości. Znajdziemy tam, między innymi, adres nieruchomości, jej przeznaczenie, powierzchnię, opis pomieszczeń, bądź numery poszczególnych lokali w budynku. Z kolejnego działu dowiemy się jakie prawa przysługują właścicielom nieruchomości. Są tam również dostępne informacje dotyczące np. udziału w nieruchomościach wspólnych czy czasu ustanowienia użytkowania wieczystego.

Księga wieczysta opisuje wszystkie kwestie prawne związane z nieruchomością

Księga wieczysta opisuje wszystkie kwestie prawne związane z nieruchomością

Dział drugi przedstawia nam właściciela nieruchomości bądź użytkownika wieczystego. W przypadku większej ilości właścicieli, widnieje tam wielkość udziałów każdego z nich. Niestety czasami właściciele nieruchomości, którą wystawiają na sprzedaż, zatajają fakt obecności innej osoby mającej do niej prawa. Zapoznajmy się wcześniej z KW, żeby uniknąć przykrych niespodzianek, gdy drugi, nieznany nam właściciel, nie wyrazi zgody na sprzedaż.

Uważajmy na niemiłe niespodzianki

Najwięcej informacji znajdziemy w dziale trzecim. Związany jest on przede wszystkim z obciążeniami leżącymi na nieruchomości. Mogą być to, między innymi, wpisy o egzekucji z nieruchomości. Takie pojawią się w momencie gdy np. nieruchomość będzie poddana licytacji komorniczej. Dodatkowo opisane są tam wszelkie służebności obciążające nieruchomość i roszczenia. Zwracajmy szczególną uwagę na dział trzeci. Może okazać się, że w mieszkaniu, które mamy zamiar kupić, ustanowiona jest służebność osobista dla dodatkowej osoby, niebędącej właścicielem nieruchomości. Nawet jeśli dojdzie do transakcji, nasze wymarzone lokum kupimy z dodatkowym lokatorem.

Natalia-Paszko-blog

Natalia Paszko, specjalista ds. sprzedaży rynku wtórnego z biura Tyszkiewicz Nieruchomości, mówi o tym, jak ważne jest porządne sprawdzenie wpisów w księgach Można powiedzieć, że księga wieczysta jest swojego rodzaju dowodem osobistym nieruchomości. Znajduje się w niej wszystko co jej dotyczy. Poza podstawowymi informacjami związanymi na przykład z adresem, czy metrażem, możemy znaleźć w niej także o wiele bardziej problematyczne wpisy. Niestety, zdarza się, że właściciele nieruchomości zatajają niektóre kwestie, nawet przed agentem, który pomaga przy sprzedaży. Żeby nie dochodziło do niejasnych sytuacji i straty czasu każdej ze stron, należy bardzo dokładnie zapoznać się z każdym działem księgi wieczystej. Dzięki temu będziemy mogli zareagować na czas, w odpowiedni sposób. Każda transakcja może zakończyć się sukcesem. Wymaga to oczywiście dużego zaangażowania ze strony agenta i skompletowania odpowiednich dokumentów. Czasami, pomimo licznych wpisów w księdze, które na początku nas przerażają, możemy mimo wszystko, kupić świetną nieruchomość w bardzo korzystnej cenie. Dlatego nie warto się zniechęcać.

Hipoteka nie taka straszna

Wszelkie hipoteki znajdują się w dziale czwartym. Uzyskamy stamtąd informację o tym, jaki jest rodzaj hipoteki bądź innego zadłużenia. Możemy zapoznać się z kwotą zadłużenia, walutą, w której zostało zaciągnięte oraz informacjami o wierzycielu. Nie ma potrzeby obawiać się zakupu nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym. Przy transakcji, kwota obejmująca kredyt wpłacana jest przez kupującego na konto techniczne banku, w którym został on zaciągnięty. Pieniądze na poczet kredytu nie wpadają do rąk zadłużonego. Dzięki temu mamy pewność, że zadłużenie zostanie spłacone. Reszta kwoty oczywiście wędruje do właściciela nieruchomości. Agenci biura Tyszkiewicz Nieruchomości są obecni cały czas, zaczynając od wyboru nieruchomości, po akt notarialny. W razie potrzeby późniejszego kontaktu, także służą pomocą swoim Klientom.

Agenci Tyszkiewicz Nieruchomości dbają o bezpieczną transakcję od początku do końca

Agenci Tyszkiewicz Nieruchomości dbają o bezpieczną transakcję od początku do końca

Jak widać, księgi wieczyste nie są trudne do rozszyfrowania. Wszystkie informacje są rozdzielone do konkretnych działów. Pamiętajmy, że zapoznanie się z księgą wieczystą przed podejściem do kupna nieruchomości może nas ustrzec przed różnego rodzaju nieprzyjemnościami. Jeśli nie rozumiemy wpisów zawartych w księdze i nie wiemy z czym się wiążą, poprośmy o pomoc naszego agenta nieruchomości bądź zaufanego notariusza. W biurze Tyszkiewicz Nieruchomości z pewnością znajdziemy specjalistów, którzy udzielą nam informacji i porady.

Chcesz mieć pewność, że Twoja transakcja będzie bezpieczna? Potrzebujesz wsparcia profesjonalisty? U nas na pewno znajdziesz pomoc. Skontaktuj się z naszym biurem pod numerem – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *