Timeshare, czyli własny dom na wakacje

Strona główna » Wpisy » Timeshare, czyli własny dom na wakacje

Wakacje niemal dobiegają końca, jednak nie oznacza to, że wraz z nim kończy się również sezon urlopowy. Polacy jeszcze na przełomie sierpnia i września, a nawet później, wybierają na wakacje zagraniczne kierunki, licząc na gwarancję doskonałej pogody.

Co to jest timeshare?

System timeshare nie jest w Polsce jeszcze zbyt popularny, mimo iż instytucja ta została uregulowana ustawą w polskim prawie już w 2011 roku. Według artykułu drugiego tegoż dokumentu, na podstawie umowy timeshare konsument za pewna opłatą, nabywa prawo do korzystania w wyznaczonych w roku okresach z pewnego – co najmniej jednego – miejsca zakwaterowania. Umowa z założenia zawierana jest zwykle na dłużej niż rok.

15981-a-student-on-a-laptop-pv

Umowa timeshare to wciąż mało znane wakacyjne rozwiązanie wśród Polaków, którzy wolą szukać ofert bezpośrednio przed wyjazdem w Internecie

Nabywany przez jedną ze stron umowy apartament czy też stricte dom wakacyjny, generuje zwykle tylko ułamek kosztu posiadania nieruchomości na własność. Istnieje tu jednak jeden bardzo istotny warunek. Nabywca w czasie trwania umowy może korzystać z niej tylko przez jakiś czas. Zwykle zamyka się on w jednym, dwóch lub trzech tygodniach w ciągu roku. Taki czas pozwala już na zasłużony wypoczynek w komfortowych warunkach i idealnie wpasuje się w widełki czasowe średniej długości urlopu.

Timeshare to odpowiedź dla tych, którzy mają już swoje ulubione wczasowe miejscowości i chętnie mogliby spędzać w niej każde wakacje. Zakup nieruchomości byłby z pewnością bardziej kosztowny niż jego nabycie tylko i aż na czas urlopu, czyli średnio na dwa tygodnie. Wszyscy zainteresowani systemem mają wybór wśród nieruchomości aż w 89 krajach na całym świecie.

Sieć wymiany wakacyjnej

Komfortowa nieruchomość na wakacje w wysokim standardzie i zasłużony wypoczynek “u siebie” to elementy, które z pewnością stanowią największe atuty systemu timeshare. Do tego dochodzi brak konieczności poszukiwań w Sieci hoteli i lotów na kilka tygodni i miesięcy przed planowanym wjazdem. Po podpisaniu umowy wszystko jest gotowe na nasz przyjazd. 

house-car-vintage-old-large

System timeshare pozwala też wymieniać się swoimi wakacyjnymi posiadłościami

Szczęśliwi czasowi posiadacze nieruchomości mogą co jakiś czas zmienić swoje preferencje i skorzystać również z opcji wymiany nabytego prawa do wakacyjnego domu czy mieszkania. Posiadanie nieruchomości w trybie timeshare stwarza też dodatkowe możliwości, zwłaszcza w intensywnym okresie wakacyjnym. Podczas letnich miesięcy wszyscy spragnieni odpoczynku mogą urozmaicić sobie wakacje i wymienić się między sobą nabytymi nieruchomościami.

Sieć wymiany wakacyjnej umożliwa spędzenie wakacji nie tylko w swoim ulubionym i upatrzonym już miejscu, ale i wymienić się z innym urlopowiczem i w ramach następnego urlopu udostępnić mu swoją nieruchomość, a samemu spędzić wolne dni u niego. Wynikająca potocznie z nazwy “własność wakacyjna” będzie wtedy w użytkowaniu innej zaufanej osoby, która również podpisała umowę timeshare. 

Domowa alternatywa dla timeshare

System timeshare nie jest w Polsce wciąż mocno popularny. Mimo iż ma sporo zalet i pozwala komfortowo zaplanować wolne dni podczas wakacji, system może nie wzbudzać zaufania tak jak doświadczone już biuro podróży, z którego usług korzystał już ktoś z naszej rodziny czy znajomych. Poza tym nie każdemu odpowiada opcja wyboru jednej nieruchomości na określony czas. Wygodniej jest zorganizować sobie podróż każdego roku w zupełnie inne miejsce na świecie i zwiedzić zupełnie nowe terytoria. Dom w systemie timeshare, mimo iż jest „własnością wakacyjną”, staje się nią ostatecznie tylko na kilka dni.

the-pier-752170_1280 (1)

W Polsce zamiast systemu timeshare, popularnością cieszy się najem krótkoterminowy

Zamiast miejscowości wczasowej zawsze można zaoszczędzić dzięki najmowi krótkotrwałemu. Mając dom czy mieszkanie w nadmorskiej, popularnej miejscowości, nie powinno być trudno znaleźć chętnych na wynajęcie naszej nieruchomości na co najmniej kilka dni. Opłaty od naszych wczasowiczów mogą pokryć przynajmniej część kosztów wakacyjnego wyjazdu właścicieli wynajmowanej nieruchomości.

Wśród ofert “z drugiej ręki” można znaleźć nieruchomości w świetnej cenie, lokalizacji i co ważne – takie, które nie wymagają dodatkowych, drogich remontów i przygotowania wszystkiego od podstaw. Jeśli nie zależy nam na mieszkaniu w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie, warto skierować wzrok na oferty z miast sąsiedzkich. Domy wolnostojące w Pruszczu czy Małym Trójmieście Kaszubskim, tj. Redzie, Rumi i Wejherowie będą znacznie tańsze i jednocześnie we wciąż świetnej lokalizacji.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Według badań przeprowadzonych przez instytut badania opinii Homo Homini, na zlecenie firmy Work Service, coraz więcej Polaków bierze urlop w czasie długich weekendów, a najchętniej wybieranym miejscem na kilkudniowy wypoczynek jest właśnie nasz kraj. Wszystko wskazuje na to, że zagraniczne kierunki owszem cieszą się popularnością, jednak zaczynamy również doceniać to, co mamy przecież w zasięgu ręki.

nature-213364_960_720

Mimo niesłabnącej popularności kierunków zagranicznych, zaczynamy również doceniać, to co najpiękniejsze w Polsce 🙂

Pomorze – a w tym Kaszuby – jest do tego jednym z tych regionów, który może szczycić się bardzo dużą atrakcyjnością, wśród wszystkich tych, którzy szukają odpowiedniego miejsca na wypoczynek. Morze, plaża, a – spoglądając na mapę – nieco niżej liczne jeziora, lasy i piękne kaszubskie widoki, sprzyjają odprężeniu i mogą być świetnym kierunkiem np. weekendowych wypraw. Tereny te, nie skażone przemysłem, idealne są dla osób szukających ciszy i spokoju w otoczeniu przyrody, a przy pięknej pogodzie, relaksu zażywać można na pięknie położonych nieruchomościach rekreacyjnych.

Poszukujesz domu, który będzie służył Ci nie tylko podczas okresu wakacyjnego? Masz taką nieruchomość na sprzedaż? Pomożemy w obu sytuacjach! Skontaktuj się z naszym biurem pod numerem – 58 558 53 53 lub wejdź na naszą stronę www.tyszkiewicz.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *