To po ile to mieszkanie?

Strona główna » Wpisy » To po ile to mieszkanie?

Jednym z pierwszych kroków, jakie trzeba wykonać pod kątem sprzedaży nieruchomości, jest ustalenie jej ceny. Rzecz oczywista, jednak trudniejsza do wykonania niż się wydaje. Cena warunkuje w dużej mierze ilość zapytań, jaka wpłynie pod naszym adresem od klientów zainteresowanych kupnem.

Cena, wartość, szacowanie

Ustalenie ceny, gdy chodzi o własny dom czy mieszkanie, może być bardzo ciężkim zadaniem. Tym bardziej, jeśli właściciel nie miał wcześniej do czynienia ze sprzedażą na własną rękę, a rynek nieruchomości jest dla niego jedną wielką niewiadomą.

Zanim wystawi się ofertę na sprzedaż do Sieci, warto poświęcić sporo czasu na szacowanie wartości swojego lokum. Od czego zacząć? Najlepiej od wirtualnej wycieczki po serwisach ogłoszeniowych, gdzie znajduje się skarbnica ogłoszeń podobnych do tego, które również lada dzień chcemy opublikować. Taki portal może znacznie pomóc w określaniu ceny, nie można się jednak zamykać tylko na to źródło, bo podobna lokalizacja czy metraż nie warunkują jeszcze przybliżonych cen. Wyposażenie wnętrz i układ mieszkania również ma znaczenie.

hand-laptop-notebook-typing-large

Pierwszym krokiem do szacowania ceny nieruchomości, może być przegląd serwisów ogłoszeniowych

Oprócz serwisów ogłoszeniowych, w Internecie można znaleźć już serwisy specjalnie poświęcone wycenie nieruchomości. Dzięki poszczególnym kryteriom, które trzeba wypełnić, szacowanie ceny będzie z pewnością bardziej szczegółowe niż kalkulacje na podstawie zdjęć innych mieszkań w na sprzedaż w okolicy.

Mieszkanie do wyceny specjalisty

Jeśli nie chcemy szacowań ceny naszego domu czy mieszkania na podstawie dostępnych narzędzi, a z pomocą specjalisty, warto zasięgnąć opinii agenta nieruchomości. Pośrednik z doświadczeniem będzie potrafił bardziej precyzyjnie określić wartość naszych czterech ścian, a dodatkowo pomóc w promocji i skierowaniu oferty do klientów, których rzeczywiście może ona zainteresować.

Łukasz Kruszewski w książce poświęconej tematyce marketingu nieruchomości, pisze o czterech sposobach ustalania cen, jakie można spotkać powszechnie na rynku. Wielu sprzedających decyduje się na cenę sprawdzającą rynek. Jest ona zwykle zbyt wysoka, jednak ma przy okazji sprawdzić, czy być może uda się jednak znaleźć kupca na mieszkanie, a dodatkowo uda się trochę więcej zarobić. Kolejną jest cena rynkowa, czyli idealnie dopasowana do rynku. Tak ustalona wartość pozostawia możliwości zarówno do negocjacji dla kupującego jak i zarobku dla właściciela nieruchomości.

954278_raw

W wartości mieszkania oprócz parametrów związanych z lokalizacją i metrażem, spore znaczenie ma również jego wyposażenie

Najbardziej popularne są jeszcze dwa rodzaje ustalania cen, do których należą cena nęcąca oraz pikująca. Nęcąca jest zwykle bardzo atrakcyjna dla osób poszukujących mieszkań i domów, wręcz przeciwnie dla sprzedającego nieruchomość. Transakcja ma wtedy dużą szansę realizacji, jednak dodatkowy zarobek ze sprzedaży nie będzie zbyt wysoki. Cena pikująca z kolei, mimo iż bardzo niska, nie przekona kupującego. Zbyt tanie mieszkanie może wydać się po prostu podejrzane, a klient będzie wolał zapłacić za inne jednak nieco więcej, nie obawiając się o bezpieczeństwo swoich oszczędności.

Wycena nieruchomości nie należy do najłatwiejszych zadań w procesie sprzedaży. Bardzo łatwo albo ją przeszacowań czy zaniżyć. W obu tych przypadkach trudno będzie o klienta, więc planując sprzedaż warto zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. Często stanowi on przecież główne kryterium poszukiwań dla kupujących.

Chcesz sprzedać mieszkanie, ale nie wiesz jaką może mieć wartość? Skontaktuj się z biurem Tyszkiewicz Nieruchomości, a jeden z naszych specjalistów do spraw sprzedaży Ci w tym pomoże! Wypełnij formularz kontaktowy na www.tyszkiewicz.pl lub zadzwoń – 58 558 58 58!

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *