Wabi Sabi – japoński styl wystroju wnętrz

Strona główna » Wabi Sabi – japoński styl wystroju wnętrz

Czy prawdziwym wyznacznikiem piękna zawsze musi być perfekcja i nieskazitelna forma? Okazuje się, że można je odnaleźć w przedmiotach odbiegających od ideału, nadgryzionych zębem czasu, czy zużytych. Poznajcie Wabi Sabi – aktualną królową „na salonach”, a nawet w całych mieszkaniach.

Kim jest tajemnicza królowa? Wabi Sabi to nazwa japońskiej filozofii wykorzystywanej w wystroju wnętrz. Opiera się ona na docenieniu prostoty, naturalności, grubo ciosanych przedmiotów. W tym stylu najpiękniejszą cechą elementów wypełniających daną przestrzeń jest ich niedoskonałość. Główną inspiracją tego trendu jest minimalizm oraz koncentracja na samych domownikach, a nie tym, co ich otacza.

Autentyczność

Wnętrze w stylu Wabi Sabi jest pozbawione przepychu, splendoru, nie ocieka złotem ani ekskluzywnymi materiałami. Jak sama nazwa wskazuje, wnętrza są nieskomplikowane w formie, wykorzystujące bezpretensjonalne i skromne wzory. W języku japońskim „wabi” oznacza prostotę, a „sabi” piękno, którego doszukać się możemy w nieuniknionym upływie czasu. W tym trendzie chodzi o wierność sobie, a nie o ozdobniki przytłaczające nas z każdej strony i przykrywające nasze prawdziwe „ja”.

Stonowana kolorystyka

Naturalność odgrywa bardzo dużą rolę w filozofii Wabi Sabi. W związku z tym we wnętrzach wykorzystuje się stonowane kolory, przywołujące w myślach barwy ziemi. Przygaszone, delikatne zielenie, odcienie brązu, beżu czy złamanej bieli oraz wszelkie wariacje na temat szarości, to główna kolorystyka wykorzystywana w omawianym przez nas stylu. Tego typu połączenia kojarzą się z naturą przy jednoczesnym zachowaniu ciepłego, przytulnego klimatu.

NIEdoskonałość

Wabi Sabi to trend wprowadzony na przekór nieustannej pogoni za ideałem, popularności filtrów upiększających i ukazywaniu szczegółowo dopracowanej perfekcji. Japońska filozofia to miłość do rzeczy starych, po których widać upływ czasu. Najpiękniejsze jest to, co na pierwszy rzut oka może wydawać się brzydkie, nieproporcjonalne, czy niepasujące do nowoczesnego świata. Filiżanka z ukruszoną rączką, pęknięta gliniana misa, odbity na stole ślad po kubku – to wszystko tworzy pewnego rodzaju historię i jest potwierdzeniem oraz akceptacją starzenia się. Niech króluje naturalność, brak wstydu i swoboda.

Surowa, naturalna przestrzeń

Styl, który dziś prezentujemy jest idealną opcją dla miłośników naturalnych dodatków lub materiałów. Tutaj świetnie sprawdzi się użycie popękanego drewna, którego słoje wskazują na dość podeszły wiek. Beton na ścianach, kamienne lub gliniane naczynia – tego typu wystrój to kwintesencja Wabi Sabi. Spełnieniem marzeń posiadacza wnętrza w stylu Wabi Sabi będzie idealna harmonia stworzona poprzez przeplatanie się drewna z kamieniem. Wisienka na torcie to tekstylia, do których najlepiej wykorzystać materiały, takie jak len czy bawełna. Świetnie wyglądać będą powyciągane dywaniki, miękkie poduszki i ręcznie wykonane koce w neutralnej kolorystyce.

Nowe życie starych rzeczy

Tak jak było wspomniane wcześniej, Wabi Sabi składa hołd starociom i autentyczności. Dlatego idąc w ślad tej filozofii, nie pozbywamy się rzeczy dotkniętych upływem czasu. Ciekawą opcją, którą można wykorzystać, aby dopełnić we wnętrzu charakter Wabi Sabi jest Kintsukuroi, czyli tradycyjna sztuka japońska, polegająca na naprawie starej ceramiki za pomocą proszku z metali szlachetnych.

Jak widzicie, w świecie projektowania wnętrz istnieją różne nurty, z których możemy czerpać inspiracje. Nie warto zamykać się na skandynawskie hygge czy lagom. Najważniejsze, abyśmy w naszym wnętrzu czuli się swobodnie i w pełni zrelaksowani.


 

Szukasz pomocy w kupnie lub sprzedaży nieruchomości? Potrzebujesz kredytu? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl . Nasi specjaliści pomogą Ci w każdej sprawie.