Wystrój wnętrz – czego nie robić

Strona główna » Wystrój wnętrz – czego nie robić

Kupiłeś nowe mieszkanie i powoli zabierasz się za wystrój wnętrza. To idealny moment, aby dobrze przemyśleć swoje potrzeby oraz styl, w którym będziesz czuł się dobrze na kilka najbliższych lat. W tym wypadku nie warto kierować się nagłym impulsem, tylko rozplanować wszystko na spokojnie i z konkretnym pomysłem. Dziś kilka rad dotyczących tego, czego nie warto robić podczas urządzania mieszkania.

„Ładnie” nie zawsze oznacza „dobrze”

Przepiękne meble o niecodziennych kształtach nierzadko przykuwają uwagę osób poszukujących czegoś ciekawego do swojego mieszkania. Skupienie głównie na wyglądzie wyposażenia wnętrza to często największy błąd podczas urządzania nieruchomości. Istotną rzeczą jest przemyślenie i sprawdzenie funkcjonalności. Nie zawsze modna kanapa o fikuśnej formie będzie wygodna do codziennego odpoczynku. Zamiast stać się przyjemnym miejscem do popołudniowego relaksu, będzie zawadzającą zmorą, na której nikt nie będzie czuł przyjemności usiąść. Warto także zwrócić uwagę na ustawienie mebli. Układ, który dobrze przedstawia się w katalogu, lub nawet w naszym wnętrzu, może nie być komfortowy do użytku i na dłuższą metę utrudniać poruszanie i życie. Ładny wystrój to nie wszystko.

Przed decyzją o zakupie nietuzinkowego mebla warto sprawdzić jego funkcjonalność i wygodę

Nie kopiuj, rusz głową

Przemierzając alejki sklepów meblowych lub tonąc w stronach kolorowych katalogów zachwycamy się przygotowanymi przez projektantów propozycjami na wystrój wnętrz. Często zapominamy o tym, że nie każde rozwiązanie i wzory, które podobają się nam w gazetach będą miały zastosowanie i sprawdzą się w warunkach naszego mieszkania. Jeśli nasze wnętrze jest małe, nie wpychajmy do niego na siłę sofy z pierwszej strony miesięcznika wnętrzarskiego. Przemyślmy, na co możemy sobie pozwolić i albo zastąpmy mebel innym modelem, albo poszukajmy mniejszego odpowiednika w innych sklepach. Jeśli mieszkamy z małymi dziećmi i zwierzakami, nie kupujmy śnieżnobiałego kompletu wypoczynkowego tylko dlatego, że aktualnie jest na topie. Nie zawsze to, co aktualnie jest trendy będzie miało zastosowanie u nas. Ten punkt obejmuje także sprzęt kuchenny. Nie lubisz gotować, a kuchnia jest w Twoim mieszkaniu tylko formalnością? Nie zawalaj jej modnym sprzętem najnowszej generacji, który będzie tylko zajmował miejsce. Zaoszczędzisz przestrzeń oraz pieniądze.

Niektóre ładne elementy mogą na dłuższą metę być niepraktyczne i zajmować miejsce

Hit czy kit?

Kolejna rada łączy się z powyższym punktem. Rzeczy przedstawiane w katalogach są piękne, jednak nie zawsze funkcjonalne i trwałe. Zdarza się także, że najbardziej popularne w danym momencie modele, kosztują sporo pieniędzy. Zanim zdecydujemy się przeznaczyć dużą część zebranych oszczędności, zastanówmy się, czy za kilka lat będziemy mieć równie wielką ochotę na wymianę umeblowania. Moda przemija, a nie wszystkie rozwiązania na wystrój będą ponadczasowe. Jeśli mocno zwracamy uwagę na to, aby otaczać się przedmiotami, które aktualnie są na topie, weźmy pod uwagę konieczność nadwyrężania budżetu raz na kilka lat. Jeśli zaś cenimy wytrzymałość i oszczędność, warto skupić się na tym, co naprawdę nam się podoba i jest dobrej jakości, a nie na szybko przemijających modowych hitach.

Zanim zdecydujemy się na konkretny styl, zastanówmy się, czy nie znudzi nam się za szybko

Przesadzony misz-masz

Nie lubisz nudnych wnętrz? My też nie! Łączenie różnych koncepcji, materiałów, kolorów i tekstur może stworzyć w naszym wnętrzu niepowtarzalny klimat i efekt nie do podrobienia. Zdarza się jednak, że szaleństwo nieco nas ponosi. W takim wypadku stylowy eklektyzm może zamienić się w dziwną mieszaninę przytłaczającą cały wystrój. Jak temu zaradzić? Najlepiej skupić się na maksymalnie dwóch stylach, z czego jeden z nich będzie przeważał i wybrać sobie pewien motyw przewodni. Takim motywem może być konkretny kolor bądź powtarzający się wzór. Dzięki temu przebywanie we wnętrzu nie będzie nas męczyć. Zanim zaczniemy zabawę w łączenie przedmiotów i mebli o różnej stylistyce, zwróćmy uwagę na to, czy na pewno będą się dobrze uzupełniać i nie przesadzimy z wprowadzaniem do mieszkania zbyt wielkiej dozy kontrowersji.

W eklektycznym wnętrzu liczy się odpowiedni dobór pozornie różnych elementów


Szukasz pomocy w kupnie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53, napisz – kontakt@tyszkiewicz.pl lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl Nasi specjaliści w bezpieczny sposób pomogą Ci w każdej sprawie.