Zagadkowy kredyt hipoteczny – zmiany 2017

Strona główna » Wpisy » Zagadkowy kredyt hipoteczny – zmiany 2017

Bardzo duża ilość osób zdecydowanych na zakup nieruchomości bierze pod uwagę wsparcie finansowe banku. Aktualna sytuacja związana z warunkami kredytów na najbliższy rok nie jest do końca jasna. Swoją opinią o tym, co mogą przynieść za sobą zmiany w systemie kredytowym oraz dlaczego warto przyspieszyć decyzję o kupnie nieruchomości podzielił się z nami Daniel Banaś, starszy specjalista ds. kredytów hipotecznych z działu finansowego biura Tyszkiewicz Nieruchomości.

banas-blogNoworoczne zmiany

Od 1 stycznia 2017 roku zmienia się wysokość wymaganego wkładu własnego dla osób starających się o kredyt hipoteczny. Obecnie, od stycznia bieżącego roku, wkład ten, narzucony rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego, wynosi minimum 15% wartości nieruchomości. Jednakże, w rzeczywistości niektóre banki, między innymi Pekao S.A., PKO BP, BZ WBK, Alior Bank, Deutsche Bank, Raiffeisen czy mBank Hipoteczny, z opóźnieniem wprowadzają w życie tę rekomendację, dodatkowo ubezpieczając brakujący wkład własny i wciąż kredytując do 90% LTV(wskaźnik relacji wysokości kredytu do wartości zabezpieczenia) wartości nieruchomości.
Warto dodać, że wymienione wyżej banki są od kilku lat liderami na rynku kredytów hipotecznych, zarówno jeżeli chodzi o wolumen udzielanych kredytów, jak również przedstawianą ofertę na ten produkt bankowy. Dział finansowy Tyszkiewicz Nieruchomości udzielając pomocy przy uzyskaniu kredytu hipotecznego, weryfikuje oferty aż 22 banków, jednak zawsze wybiera najkorzystniejszą opcję dla Klienta i negocjuje dla niego najbardziej dogodne warunki – dlatego warto skorzystać z tej pomocy. Podkreślam także, że nasza usługa doradztwa jest całkowicie bezpłatna.

Więcej na temat korzyści ze współpracy z doradcą finansowym w naszym wpisie: Kredyt zaufania – udziel go doradcy finansowemu

Doradca finansowy wytłumaczy wszystkie niejasności związane z kredytem hipotecznym

Doradca finansowy wytłumaczy wszystkie niejasności związane z kredytem hipotecznym

Styczeń 2017 roku przyniesie z pewnością pewne zmiany dla klientów chcących sfinansować zakup nieruchomości kredytem mieszkaniowym. Niestety brak jest obecnie jednoznacznych komunikatów ze strony banków. Nie jest jasne czy wymagany minimalny wkład własny będzie ustanowiony bezwzględnie na poziomie zalecanym przez KNF – czyli 20% wartości nieruchomości. Zagadką jest też czy te banki, które obecnie z rocznym opóźnieniem wymagały 10% przejdą do wymogu 15% czy też od razu do 20% – zgodnie z zaleceniami KNF.

Co z MDM?

Kolejną niewiadomą jest program MDM. Obecnie pula dofinansowań na 2016 rok została wyczerpana w całości. Pula na rok 2017 została wykorzystana w połowie, co spowodowało wstrzymanie po I kwartale 2016 roku przyjmowania wniosków kredytowych z wypłatą dofinansowania w 2017 roku. Olbrzymia grupa klientów oczekuje do 01.01.2017 roku aby złożyć wniosek o kredyt mieszkaniowy w programie MDM z wypłatą dofinansowania w 2017 roku. Kumulacja tych klientów może spowodować częściowy paraliż decyzyjności w działach analiz banków i zdecydowane wydłużenie procedowania wniosku o kredyt. Efekt może być taki, jak na początku 2016 roku, czyli bardzo szybkie wyczerpanie pozostałej puli przewidzianej na cały 2017 rok.

Program MDM cieszy się bardzo dużą popularnością, a jego pula szybko się wyczerpuje

Program MDM cieszy się bardzo dużą popularnością, a jego pula szybko się wyczerpuje

Program MDM przewiduje minimalne dofinansowanie wkładu własnego na poziomie około 10%. Zgodnie z powyższymi obawami może jednak wystąpić taka sytuacja, że mimo uzyskanego dofinansowania wkładu własnego klienci będą musieli mimo wszystko posiadać jeszcze środki własne aby łącznie uzyskać poziom LTV na poziomie 15% lub 20%

Reasumując, można śmiało stwierdzić, że nowy rok przyniesie zmiany ale na ten moment ciężko precyzyjnie określić jakie dokładnie będą i jak bardzo wpłyną na rynek nieruchomości. Trzymamy rękę na pulsie, by zapewnić naszym Klientom jak najkorzystniejsze wsparcie w tym zakresie.

Sprawami kredytowymi warto zająć się jak najszybciej, żeby zmiany nadchodzące w nowym roku nie zgasiły naszego entuzjazmu

Sprawami kredytowymi warto zająć się jak najszybciej, żeby zmiany nadchodzące w nowym roku nie zgasiły naszego entuzjazmu

Jeśli jesteśmy zdecydowani na kupno nieruchomości, warto zająć się tą sprawą jak najszybciej, póki warunki są określone w miarę jasno. W biurze Tyszkiewicz Nieruchomości zainteresowani znajdą wiele propozycji zarówno z rynku wtórnego jak i pierwotnego. Agenci zaś z pewnością postarają się jak najlepiej doprowadzić do sprawnej transakcji i objaśnią wszelkie aktualnie możliwe opcje kredytowania.

Poszukujesz pomocy w uzyskaniu kredytu hipotecznego?  Jesteśmy do Twojej dyspozycji! Skontaktuj się z naszym biurem pod numerem – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl

2 Comments

  • Bardzo dobry artykuł, który zwraca uwagę na zmiany w kredytach hipotecznych i tego jak obecnie wygląda sytuacja na rynku. Czasy 100% finansowania mieszkań dla każdego minęły ale wiele banków potrafi jeszcze pójść „na rękę” klientowi i często udaje się otrzymać kredyt hipoteczny przy niedużym wkładzie własnym.

    Tak jak napisał Pan Daniel – są banki które mają mniejsze wymagania co do wkładu własnego, dlatego też polecam sprawdzić ofertę kilku banków, zwłaszcza tych wymienionych w artykule (Pekao S.A., PKO BP, BZ WBK, Alior Bank, Deutsche Bank, Raiffeisen czy mBank Hipoteczny)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *