Zamienię mieszkanie – dla kogo to opcja idealna?

pexels-photo-24467-large
Strona główna » Zamienię mieszkanie – dla kogo to opcja idealna?

Sprzedaż mieszkania, poszukiwanie nowej nieruchomości, wyprowadzka… zmiana adresu zazwyczaj kojarzy się z wieloma przygotowaniami, koniecznością zorganizowania przeniesienia wszystkich rzeczy i całą listą formalności do załatwienia. A gdyby tak powiedzieć sobie: może zamienię mieszkanie? Istnieje duża szansa, że dzięki tej formie ominiemy czasochłonne punkty z tradycyjnej „sprzedażowej” listy.

Zamienić czy sprzedać?

Wśród ogłoszeń sprzedaży nieruchomości, trafiają się czasami oferty, w których właściciele gotowi są na zamianę swojego domu lub mieszkania na inne. Dlatego w serwisach ogłoszeniowych obok zakładek “Sprzedam” i “Kupię” można znaleźć już równie bogatą “Zamienię”, a znalezienie takiej nieruchomości nie musi wcale okazać się trudniejsze od namierzenia atrakcyjnej oferty na sprzedaż. Mimo, iż takie oferty stanowią tylko nieduży procent wszystkich dostępnych w Sieci, planując w niedalekiej przyszłości przeprowadzkę, warto przejrzeć oferty opublikowane również w tej zakładce.

O00MGHPXG6

Wśród ogłoszeń w Internecie nie brakuje tych, gdzie właściciel domu czy mieszkania woli zamienić je na inną nieruchomość

Najlepiej, gdy obie nieruchomości, które mają być poddane procesowi zamiany są własnościowe. Wówczas wystarczy przenieść własność jednego lokalu w zamian za podjęcie się przeniesienia własności drugiego. Wymagany dokument to oczywiście odpis z księgi wieczystej, z którym trzeba będzie udać się do notariusza wraz z inną osobą chętną na dokonanie transakcji. Wówczas nasza transakcja to po prostu zamiana nieruchomości, a dowodem na jej przeprowadzenie będzie przygotowany przez notariusza akt notarialny. Sam proces zamiany nie jest skomplikowany i może trwać o wiele krócej niż tradycyjna sprzedaż, następnie poszukiwania i ostatecznie kupno nowego lokum. Oszczędzimy jeszcze więcej czasu, jeśli skorzystamy z pomocy biura nieruchomości. Doświadczony pośrednik pomoże załatwić niemal wszystkie formalności, a my w tym czasie ustalimy tylko termin przeprowadzki.

W większości przypadków, mimo rosnącej popularności zamiany, transakcje dotyczą sprzedaży i kupna. Dlaczego? Tę formę będą woleć na pewno ci, którzy po sprzedaży swojej nieruchomości chcieliby skierować wzrok bardziej w stronę rynku pierwotnego. Dzięki uzyskanemu po transakcji przychodowi mogą myśleć o zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Mają przecież spory wkład własny i nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by starać się o nowe mieszkanie.

Co z podatkiem od zamiany?

Zamiana mieszkania może nie spotkać się z zainteresowaniem wszystkich poszukujących dla siebie nieruchomości, zwłaszcza tych, którzy marzą o nowym lokum prosto od dewelopera. Okaże się to jednak świetną opcją dla chcących nieco zaoszczędzić – na przykład na podatku. Zamiana nieruchomości jako przykład niestandardowej transakcji, rzecz jasna przyczyni się do powstania pewnego przychodu u obu jej stron. Każdy z właścicieli musi osobno podejść do sprawy rozliczenia, gdyż po części zależy ono od samej nieruchomości. Przy zamianie mieszkań podatek do zapłacenia będzie mimo wszystko niższy. Dlaczego? Właściciele obu nieruchomości muszą tylko oszacować ich wartość, a w ostatecznym rozrachunku dopłacić tylko różnicę wartości między obydwoma lokalami, na końcu podatek od czynności cywilnoprawnych tylko od tejże różnicy.

pexels-photo-large (2)

Zamiana nieruchomości może przyczynić się do oszczędności w momencie, gdy przyjdzie nam zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek tylko od różnicy wartości, a nie całego mieszkania czy domu? Oszczędności z takiej transakcji okazują się spore. Tym bardziej, jeśli znalezione na zamianę mieszkanie jest niemal o tej samej wartości co nasze. Na rynku nieruchomości, zamiany stanowią jednak jak na razie tylko mały procent całości zawieranych transakcji. Większość poszukujących woli proces polegający najpierw na sprzedaży dotychczasowego lokum, a następnie znalezienia dla siebie idealnej nieruchomości. Czas na wszystkie formalności ostatecznie można ustalić samemu, dołączając do umowy sprzedaży odpowiednie zapisy. Mimo to transakcja kupno-sprzedaż to przecież nic innego jak dłuższy proces zamiany.

Jesteś właścicielem nieruchomości i planujesz jej sprzedaż lub rozważasz zamianę na inny lokal? Skontaktuj się z naszym biurem pod numerem – 58 558 53 53 lub wejdź na www.tyszkiewicz.pl i wypełnij formularz kontaktowy. Nasi specjaliści pomogą Ci na każdym etapie transakcji!

1 Comment

  • Michał pisze:

    No ok, zawsze to jakaś opcja, ale nie wiem czy posiadając mieszkanie nie lepiej sobie je zostawić jako samozarabiającą inwestycję. Nowe mieszkanie można kupić biorąc to stare pod zastaw (np. Financial Home to firma, które udziela tego typu pożyczek, niby są drożsi nieco od banków, ale ostatecznie to świetne rozwiązanie…). Człowiek ma potem dwa mieszkania i na tym zarabia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *