Flipping nieruchomości w 5 krokach

Strona główna » Flipping nieruchomości w 5 krokach

Jak zarobić na nieruchomościach? Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest house flipping. Kupujesz tanio, sprzedajesz drogo – czy to jednak takie proste? Podsumowaliśmy ten proces w kilku krokach. Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę, by nie stracić na tym interesie. 

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest house flipping/ flipping nieruchomości. Ten sposób na zarobek przywędrował do nas zza oceanu. Polega on na szybkim zakupie w okazyjnej cenie nieruchomości będącej w złym stanie technicznym, wyremontowaniu jej, a następnie sprzedaży z zyskiem. Ważnym punktem na start jest posiadanie zaplecza finansowego w formie gotówki, którym możemy wesprzeć się na początku i w trakcie biznesu. Posiadając wystarczające środki na szybkie inwestowanie, możemy zacząć „zabawę”.

1. Znajdź okazję

Tekst piosenki „Najtrudniejszy pierwszy krok” idealnie wpisuje się w początkowy etap, czyli wyszukanie odpowiedniej nieruchomości, będącej w niskim standardzie, wymagającej generalnego remontu i najważniejsze – w niskiej cenie. To najbardziej problematyczny z kroków, gdyż opiera się na nim opłacalność naszej inwestycji. W tym momencie musimy zamienić się w prawdziwego łowcę. Poza ceną i standardem nieruchomości liczy się także jej lokalizacja i metraż, które wpływają na ogólny potencjał. Flippowi „wyjadacze” zwykle polują na kamienice położone w centrum. Mieszkania w tego typu budynkach są bardzo przestronne, często spotkać można w nich niestandardowe formy wykończenia, które po odpowiedniej renowacji mogą stanowić ogromny plus dla przyszłego kupującego. Innym celem są mieszkania, które w obecnych czasach są najbardziej pożądane przez kupujących, myślących o dalszym wynajmie, bądź własnym życiu – dwupokojowe, o metrażu około 50m2. W poszukiwaniach może wesprzeć nas biuro nieruchomości, które ma duże doświadczenie i dobre rozeznanie na rynku.

2. Wynegocjuj cenę i kup nieruchomość

Wchodząc we flipping dobrze, gdy mamy smykałkę do biznesu i umiejętności negocjacji. W końcu chcemy uzyskać jak najlepszą cenę. Warto pamiętać, że cena ofertowa zazwyczaj jest wyższa niż końcowa cena transakcyjna, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z właścicielem, któremu zależy na czasie. Sprzedający często nie mają możliwości finansowych, bądź czasowych na to by zająć się renowacją mieszkania, które odziedziczyli w spadku lub, z którego nie korzystają i nie mają takiego zamiaru. Nie uśmiecha im się regulować opłat czynszowych i opiekować nieruchomością – z takiej okazji trzeba skorzystać. Zwykle tego typu osoby są bardziej skore do obniżki cenowej.

3. Wyremontuj mieszkanie

Po udanej transakcji, czas doprowadzić nieruchomość do dobrego stanu. Wielkość przedsięwzięcia i jego koszt, związany jest oczywiście z obecną kondycją wnętrza. Jakich prac zazwyczaj wymaga mieszkanie? Najczęściej jest to wymiana instalacji elektrycznej, gazowej, położenie tynku, odmalowanie ścian oraz wymiana podłóg, okien i drzwi. Potencjalni nabywcy przywiązują także dużą wagę do wyglądu łazienki oraz kuchni, dlatego warto zainwestować w ich wykończenie, by mieszkanie zyskało na wartości. Przyszli właściciele zwykle wymagają stanu mieszkania „do wprowadzenia” bez dodatkowych kosztów.

4. Nie szalej z wnętrzem

Zabierając się za urządzanie mieszkania, warto ograniczyć swoje zapędy i nie podążać za modą. Najlepiej sprzedają się nieruchomości urządzone w sposób neutralny, bez narzuconego z góry nietypowego stylu, który nie zawsze może spodobać się kupującym. Każdy z nas ma inny gust, dlatego nie ograniczajmy sobie grupy docelowej, poprzez wchodzenie na szczyty naszej kreatywności. Im prościej, bardziej neutralnie i uniwersalnie, tym lepiej, biorąc pod uwagę zarówno kolorystykę, meble, oraz wyposażenie kuchni i łazienki.

5. Sprzedaj z zyskiem

Po dokonaniu wszystkich powyższych kroków, czas zarobić pieniądze! Wysokość zarobku wiąże się z naszymi umiejętnościami negocjacyjnymi przy zakupie, kosztami remontu (czy będziemy wykonywać go własnymi siłami, czy z pomocą ekipy), czasem jego trwania oraz czasem sprzedaży wyremontowanej nieruchomości. To, czy flipping okaże się dla nas dobrą opcją na biznes zależy przede wszystkich od naszych zdolności i możliwości.


 

Szukasz pomocy w kupnie lub sprzedaży nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl . Nasi specjaliści pomogą Ci w każdej sprawie.