Dom bliźniak – poznaj plusy zabudowy bliźniaczej

Strona główna » Dom bliźniak – poznaj plusy zabudowy bliźniaczej

Domy w zabudowie bliźniaczej to sprytne połączenie obejmujące cechy szeregów oraz domów wolnostojących. Bliźniaki są coraz częściej wybierane przez osoby poszukujące domu. Dzieje się tak ze względu na ich wiele zalet, wśród których znajdziemy możliwość zaoszczędzenia na rachunkach lub większe poczucie bezpieczeństwa. Czemu jeszcze warto kupić dom w zabudowie bliźniaczej? Poznajmy wszystkie plusy.

Dom bliźniak – czym właściwie jest?

Zanim zaczniemy opis korzyści domów w zabudowie bliźniaczej, warto poruszyć kwestię, czym właściwie są tego rodzaju budynki. Jak sama nazwa wskazuje, dom w zabudowie bliźniaczej łączy w jedno dwie nieruchomości. Są to dwa segmenty, które łączy jedna ściana. Na ogół połówki są spójne stylistycznie i często są swoim lustrzanym odbiciem. Zdarza się, że ich wnętrze różnią się układem pomieszczeń, jednak z zewnątrz tworzą całość. Budynki są zbliżone do domów wolnostojących ale również szeregów, dzięki czemu oferują wiele korzyści dla swoich mieszkańców.

1. Mniejsze koszty

Pierwszy plus to opłaty, które w przypadku domu w zabudowie bliźniaczej są niższe niż te związane z utrzymaniem domu wolnostojącego. Oszczędności pojawiają się już na początkowym etapie, obejmującym budowę. Przy czym niższy koszt budowy domu łączy się z jego późniejszą niższą ceną zakupu.

Drugim elementem związanym z kosztami jest korzystniejsza cenowo eksploatacja. Poprzez połączenie budynków wspólną ścianą możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu, gdyż lokale grzeją się wzajemnie i utrzymują ciepło.
Jeśli chodzi o koszty, w niektórych z nich możemy partycypować z sąsiadem. Możemy wspólnie postawić płot, czy wyremontować dach, co tworzy także dodatkowe oszczędności.

2. Razem lecz osobno

Bliźniak to wspaniałe rozwiązanie dla osób, które z jednej strony potrzebują własnej przestrzeni, a z drugiej nie chcą całkowicie odciąć się od innych ludzi. Zabudowa bliźniacza łączy cechy domu wolnostojącego i mieszkania w bloku bądź szeregowcu. Właściciele domu w zabudowie bliźniaczej mogą korzystać z udogodnień takich jak własny ogród (zazwyczaj większy niż w opcji domu szeregowego), taras, garaż, miejsce parkingowe oraz, co dla niektórych jest niezwykle ważne, z osobnego wejścia do nieruchomości.

Bardzo często części bliźniaka są zaprojektowane tak, że mieszkańcy obu z nich praktycznie nie mają ze sobą kontaktu i mogą korzystać z prywatności. Z drugiej strony, plusem obecności sąsiada obok, jest możliwość wspólnego dbania o nieruchomość, poczucie większego bezpieczeństwa oraz zwyczajna sąsiedzka relacja koleżeńska. To ostatnie świetnie sprawdzi się w momencie wakacyjnych wyjazdów.

3. Lepsza lokalizacja

Dzięki temu, że dom w zabudowie bliźniaczej łatwiej jest postawić w różnorodnych warunkach, tego typu opcje możemy znaleźć zarówno w mieście, na obrzeżach oraz przedmieściach. Dużą zaletą jest fakt, że bliźniaki bardzo dobrze sprawdzają się na działkach wąskich. Istnieje możliwość postawienia tego typu budynków na działkach o szerokości nawet 16 metrów. To sprawia, że istnieje duże prawdopodobieństwo zakupu bliźniaka w korzystniejszej lokalizacji, która zadowoli jego przyszłych mieszkańców.

Każda z możliwości mieszkaniowych ma swoje plusy i minusy. Dom wolnostojący, bliźniak, szereg czy mieszkanie w bloku – wszystkie z opcji z pewnością znajdą swoich zwolenników. Jeśli szukasz pośredniego rozwiązania między domem wolnostojącym a mieszkaniem, czy szeregiem, dom w zabudowie bliźniaczej powinien zaspokoić Twoje potrzeby.


Szukasz pomocy w kupnie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53, napisz – kontakt@tyszkiewicz.pl lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl Nasi specjaliści w bezpieczny sposób pomogą Ci w każdej sprawie.