Kupujemy mieszkanie – rynek wtórny czy pierwotny?

Strona główna » Kupujemy mieszkanie – rynek wtórny czy pierwotny?

Podejmując decyzję o zakupie mieszkania musimy wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest to, czy zależy nam na nowej nieruchomości, prosto od dewelopera, czy może bardziej przemawia do nas opcja z drugiej ręki. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety pod różnymi względami. Dziś kilka argumentów za i przeciw, dla tych, którzy mają problem z ostatecznym wyborem.

Cena zakupu

Dla wielu poszukujących jest to najważniejszy punkt zaczepienia podczas wyboru nieruchomości. Ważne, by zdawać sobie sprawę z tego, że należy wziąć pod uwagę kilka elementów, które się na nią składają. Zaczynamy oczywiście od ceny zakupu samej nieruchomości, następnie, powinniśmy dodać koszty związane z ewentualnym remontem, urządzeniem i wyposażeniem wnętrza. Uwzględniamy również koszty transakcji. Dodatkowym elementem, o którym niektórzy z nas zapominają, jest także wysokość opłat za utrzymanie naszej nieruchomości przez następne lata.

adult-banking-blur-1288483 (1)

Różnice w cenach mieszkań z rynku wtórnego i pierwotnego różnią się w zależności od lokalizacji. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, w jakim stanie znajduje się obecnie mieszkanie używane – czy wymaga dużego remontu, zakupu mebli i wyposażenia, czy jest gotowe do wprowadzenia bez dodatkowych nakładów. Tak jak pisaliśmy wcześniej, sama cena transakcyjna to punkt wyjściowy. Kolejne koszty przychodzą później. Podczas zakupu nieruchomości z rynku wtórnego musimy liczyć się np. z podatkiem PCC (2%). Z drugiej strony, mieszkanie w stanie deweloperskim wymaga sporej kwoty na urządzenie i wyposażenie, która może wynosić mniej więcej 1000 zł za 1m2. Na rynku wtórnym jesteśmy w stanie trafić na lokum, do którego nie będziemy musieli dopłacać, by mieć zapewnione wnętrze przygotowane do codziennego życia.

Biorąc pod uwagę koszty utrzymania nieruchomości, rynek wtórny może być droższy. Wiąże się to z opłatami takimi jak np. fundusz remontowy, który jest przeznaczany na utrzymanie w dobrym stanie starszych budynków. Kwoty na fundusz wahają się w zależności od potrzeb, a wysokości opłat mogą być czasem niezłym zaskoczeniem. Nowe budynki są zwykle lepiej ocieplone, z nowoczesnymi oknami, dzięki czemu spadają nam koszty ogrzewania. A z racji tego, że inwestycje są świeżo budowane, nie musimy płacić bardzo wysokich składek za fundusz remontowy – są to zwykle kwestie kilku/ kilkunastu złotych.

accounting-aerial-businesswoman-1043506

Lokalizacja

Decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego nie mamy dużego pola do popisu pod względem wyboru idealnej dla nas lokalizacji. Wszystkie miejsca, uważane za najbardziej atrakcyjne są już pozajmowane przez starsze budynki, więc nie zawsze uda nam się trafić na perełkę lokalizacyjną. Deweloperzy stawiają swoje inwestycje najczęściej na oddalonych od centrum działkach lub na terenach podmiejskich. Atrakcyjnie położone mieszkania z rynku pierwotnego to ogromna rzadkość, a jeśli trafimy na taką opcję, musimy liczyć się z wysokimi cenami.

W związku z tym, że najczęściej nowe inwestycje powstają w oddalonych od centralnych dzielnic miasta lokalizacjach, musimy liczyć się z ograniczoną infrastrukturą i zapleczem handlowo-usługowym w najbliższej okolicy. Wokół starszych osiedli, mamy całą gamę różnego rodzaju sklepów, punktów usługowych, placówek medycznych i edukacyjnych oraz atrakcji takich jak kino, hale sportowe, siłownie itp. Bloki mieszkalne kiedyś stawiane były w rozsądnych odległościach, dzięki czemu sąsiedzi nie zaglądają sobie aktualnie w okna, a między budynkami jest dużo zieleni, którą możemy cieszyć oko. Niestety z racji na ograniczoną ilość przestrzeni, w inwestycjach z rynku pierwotnego nie zawsze możemy napotkać taki stan rzeczy.

New apartment blocks in a residential area

Czas odbioru

Jeśli kiedykolwiek rozglądaliśmy się za mieszkaniami z rynku pierwotnego wiemy, że czasem na wymarzone lokum musimy poczekać dłuższy czas. Często bywa, że kupujemy tzw. „dziurę w ziemi” , a klucze do naszego gotowego mieszkania dostajemy po roku, albo i dłużej. Na idealne mieszkanie z rynku wtórnego musimy co prawda polować przez jakiś czas (chyba, że trafi nam się strzał w dziesiątkę), jednak kwestia zakupu i przeprowadzki zazwyczaj trwa krócej niż w kwestii mieszkań deweloperskich.

Nowoczesne rozwiązania

Plusem rynku pierwotnego z pewnością są innowacyjne rozwiązania budowlane, czy architektoniczne. Większość budynków wyposażona jest w udogodnienia, takie jak podziemny garaż, cichobieżne windy czy systemy zabezpieczeń. Dodatkowo, osiedla zwykle są zamknięte i strzeżone. Same projekty budynków są o wiele bardziej ciekawe, atrakcyjne dla oka, a do budowy wykorzystywane są materiały najwyższej jakości. Wnętrza mieszkań są rozplanowywane z dużym naciskiem na wygodę mieszkańców i funkcjonalność. Tu rynek wtórny zostaje w tyle. Wciąż spotykamy się tam z kiepsko rozplanowanymi wnętrzami, budynkami bez udogodnień dla osób starszych czy niepełnosprawnych, czy brakiem wolnych miejsc parkingowych w pobliżu osiedli.

two girls near   elevator

 


 

Szukasz pomocy w kupnie lub sprzedaży nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl . Nasi specjaliści pomogą Ci w każdej sprawie.