Pokój dla ucznia – wnętrze sprzyjające nauce

Strona główna » Pokój dla ucznia – wnętrze sprzyjające nauce

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. To bardzo ważne wydarzenie, zwłaszcza dla pierwszoklasistów zaczynających swoją przygodę z edukacją. Dobre warunki do nauki są kluczem do sukcesu. Jak przygotować sprzyjający przyswajaniu wiedzy pokój dla ucznia? Poznajcie kilka ważnych elementów.

Oddzielne miejsce do nauki

Dziecięce pokoje to często mieszanka wybuchowa i chaos. Maluchy tworzą w nich swój magiczny świat, w którym rozwijają wyobraźnię i oddają się szalonym zabawom. Zaczynając naukę w szkole należy nieco zapanować nad tym rozgardiaszem i zaadaptować część dziecięcego pokoju na naukowy kącik. Wydzielenie strefy przeznaczonej do odrabiania lekcji oraz przyswajania wiedzy pomoże dziecku się skupić. Nic nie będzie go rozpraszać, ani odciągać jego uwagi. Co powinno znaleźć się w takiej strefie? Przede wszystkim należy ustawić w niej wygodne biurko i krzesło, a także półki na najpotrzebniejsze przybory i książki, aby wszystko było pod ręką.

Przyjemne światło

Nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić tego typu warunki, jednak dobrze jeśli strefa naukowa ustawiona jest jak najbliżej naturalnego światła, czyli przy oknie. Naturalne światło nie męczy oczu, i jest najzdrowsze. Jeśli jednak pokój ucznia jest mały i ciemny oraz nie zapewnia dobrego dostępu do okna, warto zwrócić uwagę na dobre oświetlenie. Świetnie sprawdzi się główna lampa oraz kilka punktów świetlnych w różnych miejscach, które uczeń będzie mógł dostosowywać do swoich potrzeb. Lampki nie powinno zabraknąć na biurku oraz przy łóżku, gdyż niektóre dzieci lubią czytać do snu. Zapewnienie dobrego oświetlenia sprawi, że uczeń nie będzie męczył oczu i chętniej będzie zaglądał do książek.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Tuliroom.pl (@tuliroom.pl)

Porządek sprzyja przyswajaniu wiedzy

Jak wiadomo, nieład rozprasza. Pokój ucznia powinien być uporządkowany. Przygotowując wnętrze na rozpoczęcie nauki, warto zwrócić uwagę na meble pomagające utrzymać wszystko pod kontrolą. Poza szafą i komodami na ubrania, świetnie sprawdzą się specjalnie wydzielone szafeczki, pudła czy kosze na przechowywanie szkolnych przyborów. W sklepach meblowych znaleźć można wiele kompletów biurek z dodatkami takimi jak wygodne kontenery na kołkach, które można łatwo przestawiać wedle swoich potrzeb. Ważne żeby pamiętać o tym, że im mniej rzeczy wokół, tym lepiej jest skupić się na nauce. Pokój ucznia powinien być czysty i pozbawiony niepotrzebnych bibelotów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez PasjeAgaty (@pasje_agaty)

Kolorystyka ma znaczenie

Pokój dziecka kojarzy się nam z szaloną kolorystyką i zwariowanymi wzorami. Oczywiście jest to dobra opcja dla zwolenników feerii barw, jednak czy dobrze wpływa to na naukę i skupienie? Wszystko oczywiście zależy od upodobań, chociaż istnieją kolory, które uznawane są za sprzyjające koncentracji i przyswajaniu informacji. Odcienie niebieskiego, granatu i szarego pobudzają do kreatywnego myślenia, a zarazem relaksują. Uważa się, że najlepszy kolor do pokoju dziecka, które zaczyna naukę to żółty lub pomarańczowy. Te barwy ożywiają, wspomagają koncentrację oraz pomagają w zapamiętywaniu. Biel, czysta lub przełamana delikatną szarością, zapewni poczucie spokoju. Jeśli nasz uczeń ma artystyczne zapędy w jego pokoju świetnie sprawdzi się fiolet.

Nie samą nauką człowiek żyje

Pokój ucznia powinien zapewniać świetne warunki do nauki, ale również zabawy i wypoczynku. Ważne jest, aby dziecko miało wygodne łóżko, w którym będzie ładować akumulatory na kolejny dzień pełen szkolnych wrażeń. Na rozwój ma wpływ także zabawa, więc nie należy pierwszego dnia szkoły usunąć z pokoju dziecka zabawki. Warto za to dołożyć kilka wygodnych miejsc do siedzenia dla nowych, poznanych w szkole gości. Świetnie sprawdzą się małe pufy lub składane krzesełka.

 


Szukasz pomocy w kupnie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53, napisz – kontakt@tyszkiewicz.pl lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl Nasi specjaliści w bezpieczny sposób pomogą Ci w każdej sprawie.