Zakup działki budowlanej – na co zwrócić uwagę?

Strona główna » Zakup działki budowlanej – na co zwrócić uwagę?

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Ta pora roku uważana jest za najlepszy moment na rozpoczęcie poszukiwań działki budowlanej. W tym okresie jesteśmy w stanie dobrze przyjrzeć się naszemu potencjalnemu zakupowi, bez zalegającego śniegu, szarego krajobrazu i zniechęcającej do oględzin temperatury. Na co właściwie powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu tego typu nieruchomości poza pięknym widokiem? Poznaj kilka ważnych kroków. 

Zajrzyj do planu

Szukając działki pod zabudowę jednorodzinną warto przemyśleć to, w jakim miejscu chcielibyśmy postawić swój dom. Czy naszym marzeniem jest nieruchomość pod lasem, blisko jeziora, pod samym dużym miastem, a może jak najdalej od ludzkich skupisk. Jeśli mamy już w głowie określoną lokalizację, czas sprawdzić, czy i w jakiej formie możemy zagospodarować ziemię. W tym miejscu należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który precyzyjnie określa warunki zabudowy dla konkretnej działki. W momencie, gdy interesująca nas lokalizacja nie została jeszcze objęta planem, musimy odwiedzić Urząd Gminy i poprosić o wydanie warunków i zagospodarowania terenu. W załatwieniu wszystkich potrzebnych dokumentacji z pewnością pomoże także wykwalifikowany agent nieruchomości. Taka osoba pomoże także sprawdzić tajniki Księgi Wieczystej w celu ustalenia wszelkich kwestii prawnych i związanych z własnością.

Zbadaj charakter działki

Dlaczego wizyta w urzędzie jest jeszcze taka ważna? Dowiemy się tam, czy działka, którą mamy na oku, ma faktycznie przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Warunki zabudowy określą nam również czy na wybranej działce będziemy mogli postawić dom naszych marzeń. Mowa tu o określeniu wysokości budynku, ilości kondygnacji czy kształcie dachu. Niestety, nie zawsze możemy w każdym miejscu postawić dom, który będzie idealnie odzwierciedlał nasze oczekiwania. Dodatkowo, warto sprawdzić czy wybrana przez nas działka jest zadrzewiona lub czy nie jest aktualnie zabudowana. Jeśli nie widzieliśmy oznaczenia wielkości nieruchomości na żywo, w urzędzie potwierdzimy jej kształt oraz dokładną powierzchnię.

Sprawdź media i teren

Ogromnie istotne jest także zagłębienie się w informacje dotyczące uzbrojenia, konfiguracji terenu, położenie naszej działki pod względem ewentualnych możliwości dojazdowych, nasłonecznienia i stron świata. Równie ważny jest rodzaj gruntu, na którym mamy zamiar stawiać swój dom, a także jego charakterystyka związana z nośnością i przepuszczalnością. Wracając do uzbrojenia, sama ładna lokalizacja nie wystarczy, musimy mieć także komfort życia, czyli podłączenie do prądu, wody, gazu. Warto mocno zagłębić się w kwestie możliwości podłączenia mediów, tego, czy w pobliżu znajdują się już sieci kanalizacyjne, wodociągowe i energetyczne czy będziemy zmuszeni do kolejnej inwestycji związanej z budową i podłączeniem.

Poznaj „sąsiada”

Otoczenie ma ogromne znaczenie biorąc pod uwagę nasz przyszły komfort i przyjemność z zamieszkania. W związku z tym warto sprawdzić czy w okolicy działki, która wpadła nam w oko, nie znajdują się utrudniające życie punkty usługowe, głośne fabryki, działalność emitująca nieprzyjemne zapachy, mocno uczęszczana droga czy nawet hałaśliwy sąsiad, szkoła bądź przedszkole. Każdy z nas ma inne potrzeby, należy jednak pamiętać, by wypisać wszelkie wady i korzyści lokalizacji, którą bierzemy pod uwagę, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i rozczarowań.

Skorzystaj z pomocy profesjonalisty

Omówiliśmy kilka podstawowych kwestii wartych sprawdzenia przed zakupem działki budowlanej. Warto pamiętać, że przyciągająca i ciesząca oko lokalizacja nie zawsze może być wykorzystana do naszych planów związanych z postawieniem wymarzonego domu. Podczas poszukiwań dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług biura nieruchomości, którego doświadczeni agenci pomogą w sprawdzeniu wszelkich najważniejszych szczegółów i możliwości.


Szukasz pomocy w kupnie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53, napisz – kontakt@tyszkiewicz.pl lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl Nasi specjaliści w bezpieczny sposób pomogą Ci w każdej sprawie.