Budujemy dom na kredyt – 4 kroki do sukcesu

Strona główna » Wpisy » Budujemy dom na kredyt – 4 kroki do sukcesu

Budujesz dom i potrzebujesz wsparcia finansowego? Dziś w artykule o tym, jak zbudować dom na kredyt opowiada Aleksandra Witka, specjalista ds. kredytów Tyszkiewicz Finanse


 

Aleksandra WitkaDecyzja zapadła, postanowione, budujemy dom! Oczami wyobraźni już urządzamy poszczególne pomieszczenia, marzymy o wspólnych wieczorach spędzonych w nowych wnętrzach, cieple kominka, zabawie i relaksie, które niewątpliwie w sezonie letnim dostarczy nam pięknie urządzony ogród. Jedyną przeszkodą jest brak wystarczających środków. Co zatem zrobić, aby nasze marzenia stały się rzeczywistością?

1. Zacznij od działki

Wybierz jej wielkość i lokalizację, zakup możesz sfinansować kredytem hipotecznym. Najlepiej, aby była to działka budowlana, jednak banki akceptują również jako zabezpieczenie kredytu działki rolne o powierzchni do 3000 m2. Posiadasz już działkę? Świetnie, wartość działki jest Twoim wkładem własnym. Być może masz już kredyt na działkę w danym banku i wystąpił problem przy podwyższeniu kwoty kredytu o koszt budowy domu? Nic straconego, możemy przenieść Twój kredyt do innego banku i zawnioskować o dodatkowe środki na budowę i wyposażenie domu. W rezultacie będziesz miał tylko jedną ratę dopasowaną do Twoich możliwości finansowych.

pexels-photo-164474

2. Wybierz projekt i finansowanie

Dom drewniany czy murowany, z bali czy prefabrykatów? Możesz skredytować budowę nieruchomości w każdej technologii. Ty decydujesz, jak chcesz mieszkać. Kluczową sprawą dla banku przy budowie domu będzie jego powierzchnia użytkowa i całkowita. Kluczową, ponieważ w oparciu o nią bank wyliczy minimalny koszt wybudowania. W zależności od banku waha się on pomiędzy 1800 zł a 2500 zł/za metr kwadratowy planowanej powierzchni – różnica jest więc spora. Biorąc to pod uwagę koszt wybudowania domu o powierzchni 150 m2 może wahać się od 270 000 tys. zł do 375 000 tys. Zł. W wielu wypadkach wspomniana różnica może mieć ogromne znaczenie w kontekście uzyskania kredytu na budowę. Nie każdy bowiem klient będzie posiadał zdolność kredytową na większy kredyt.

3. Przygotuj kosztorys budowy i harmonogram

Wyliczona przez bank wartość wybudowania domu nie oznacza, że dokładnie w tej wysokości musimy zaciągnąć kredyt. Od obliczonej wyżej kwoty należy odjąć wkład własny czyli środki, które chcemy przeznaczyć na budowę. Co ważne bank wypłaci nam kredyt dopiero po zaangażowaniu i rozliczeniu naszych środków zgodnie z harmonogramem budowy. Do ubiegania się o kredyt na budowę domu konieczne będzie przedstawienie kosztorysu budowy wraz z jej harmonogramem. Na etapie projektu powinniśmy uzyskać zgody na wszelkie przyłącza i ostatecznie uzyskać pozwolenie na budowę. Dokumenty te wraz z projektem są niezbędne do ubiegania się o kredyt na budowę domu. Kredyt wypłacany jest w transzach, a rozliczenie środków odbywa się na podstawie kosztorysu powykonawczego i fotoinspekcji. Kredytobiorca nie musi przedstawiać faktur ani rachunków za zakupione materiały i robociznę.

4. Skorzystaj z pomocy eksperta

Budowa domu to przedsięwzięcie wymagające zaangażowania czasowego i finansowego. W kwestii kredytu warto zaufać doświadczonemu specjaliście który jest na bieżąco z ofertami banków, ich wymogami i wypełnienie wszelkich bankowych dokumentów nie stanowi dla niego problemu.

Planujesz budowę domu, kupujesz mieszkanie, działkę? Nie wiesz od czego zacząć? Potrzebujesz kredytu? Skorzystaj z usług doświadczonego Eksperta Finansowego!

Autor: Aleksandra Witka, specjalista ds. kredytów, Tyszkiewicz Nieruchomości


 

Szukasz pomocy w kupnie lub sprzedaży nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl . Nasi specjaliści pomogą Ci w każdej sprawie.

2 komentarze

  • Alkapro pisze:

    Najlepiej jest chyba znaleźć kogoś kto sie na tym zna i wszystko za nas zrobi. Będzie to może i kosztowało troche dodatkowo, ale mamy gwarancje że bedzie dobrze, o niczym nie zapomnimy i bedzie mozna spać spokojnie. Jak ktoś lubi troche adrenaliny w życiu to może próbować wszystko samemu 🙂

  • Karol pisze:

    Bardzo ciekawy artykuł i na pewno pomocny dla osób, które myślą o budowie domu na kredyt. Warto znać poszczególne kroki i wiedzieć co należy zrobić, aby wybudować swój wymarzony domek 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *