Kredyt hipoteczny – nadpłata salda zadłużenia. Czy warto?

Strona główna » Wpisy » Kredyt hipoteczny – nadpłata salda zadłużenia. Czy warto?

Dziś kolejny artykuł z tematu finansowania zakupu nieruchomości. Tym razem ciekawy artykuł dotyczący tego, czy warto decydować się na nadpłatę salda zadłużenia, przygotował dla Was Daniel Banaś, koordynator działu kredytów Tyszkiewicz Finanse. 


 

Wielu kredytobiorców spłacających obecnie kredyt hipoteczny w walucie PLN przyzwyczaiła się do niskiego poziomu stóp procentowych, który utrzymuje się od około 4 lat. Dzięki niskim stopom procentowym łączne oprocentowanie kredytów hipotecznych zaciągniętych obecnie, jak i dawniej, jest stosunkowo niskie, a co za tym idzie, wysokość rat kredytów m.in. hipotecznych jest znacznie niższa niż kilka, kilkanaście lat temu. Około 10 lat temu WIBOR3M osiągał poziomy w granicach nawet ponad 6%, a obecnie utrzymuje się na poziomie średnio około 1,72%. Taki stan rzeczy powoduje, że nasze miesięczne zobowiązanie wobec banku jest znacznie niższe niż to jakiś czas temu z uwagi na niższą ilość odsetek w każdej racie.

Regularność w nadpłatach

Jak zabezpieczyć się przed wzrostem WIBOR-u? Jednym z bardzo skutecznych narzędzi jest regularne nadpłacanie kapitału kredytu. Wszystkie banki komercyjne umożliwiają dokonywanie nadpłat kapitału kredytu i często nie wiąże się to z żadną prowizją z tego tytułu.

Po dokonaniu nadpłaty kapitału kredytu, spada wysokość odsetek naliczanych w kolejnych miesiącach spłaty, gdyż odsetki naliczane są od pomniejszonej kwoty kapitału pozostałej do spłaty po nadpłacie. W związku z dokonaną nadpłatą kredytu i mniejszą ilością odsetek zawartych w kolejnych ratach kapitałowo-odsetkowych, bank na naszą dyspozycję obniży proporcjonalnie wysokość kolejnych rat lub skróci okres kredytowania, dodając zaoszczędzoną część odsetkową do części kapitałowej raty.

Obniżenie kolejnych rat

Dla przykładu, klient posiadający kredyt hipoteczny w wysokości do spłaty 300.000 zł na okres 25 lat i aktualnym poziomie raty ok. 1382 zł, po dokonaniu jednorazowej nadpłaty kapitału o 10.000 zł z przeznaczeniem tej nadpłaty na poczet obniżenia raty, uzyska efekt w postaci obniżenia wysokości kolejnych rat kredytu do poziomu ok. 1336 zł. Wysokość łącznych planowanych odsetek w pozostałym po nadpłacie okresie kredytowania, spadnie łącznie o około 6.000 zł. Oczywiście zakładamy, że poziom WIBORU nie ulegnie zmianie w analizowanym okresie.
(do przykładu przyjmujemy oprocentowanie kredytu na poziomie 3,72% w tym WIBOR3M)

Korzyści dla Ciebie

Warto zatem wykorzystać obecny poziom stóp procentowych do oszczędzania nadwyżek finansowych, które z czasem można przeznaczyć na nadpłatę salda kapitału kredytu pozostałego do spłaty. To rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści finansowych, większe bezpieczeństwo spłaty na kolejne lata, a co najważniejsze może znacznie skrócić okres kredytowania i doprowadzić do spłaty kredytu przed okresem, na który pierwotnie zaciągnęliśmy kredyt.

Postaw na specjalistę

Podczas wszelkich kredytowych spraw warto zwrócić się do specjalisty. Sprawdzi on dokładnie zdolność kredytową, pomoże dobrać idealną ofertę na kredyt oraz wesprze we wszystkich formalnościach. Biuro Tyszkiewicz Nieruchomości oferuje swoje usługi w tym zakresie. Są one prowadzone na najwyższym poziomie, przez doświadczonych specjalistów, którzy współpracują z ponad 15 różnymi bankami. Serdecznie zapraszam do działu Tyszkiewicz Finanse.

Autor artykułu:

Daniel Banaś, koordynator działu kredytów Tyszkiewicz Finanse


 

Szukasz pomocy w kupnie lub sprzedaży nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl . Nasi specjaliści pomogą Ci w każdej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *