Eko dom – bądź trendy!

Strona główna » Wpisy » Eko dom – bądź trendy!

Moda na bycie eko weszła w nasze serca i chyba (oby) zostanie tam na dłużej. Ekologia okazała się nie być wyłącznie trendem jednego sezonu. Dbanie o środowisko powoli wchodzi nam wszystkim w krew i nie wzbudza wielkiego zdziwienia. Oczywiście, wciąż zdarzają się jednostki, których życie w czystym i zdrowym środowisku za bardzo nie interesuje. Na szczęście od jakiegoś czasu można zaobserwować duży nacisk na edukację w tym kierunku. Niektórzy myślą, że przerzucenie się na styl eko wiąże się z dużymi kosztami lub wyrzeczeniami. Nie jest to prawda. Pomóc środowisku można już nawet poprzez delikatną zmianę swoich nawyków. Jak żyć pro-ekologicznie we własnym domu? Sprawdźmy!

Nie przyczyniaj się do smogu

W porównaniu do innych miast, takich jak Kraków czy Warszawa, w Trójmieście nie mamy dużego problemu smogowego. Nie oznacza to jednak, że nie musimy stosować się do zasad. Posiadacze domów lub działek pewnie często obserwują dziwnego koloru i zapachu dym, wydobywający się z komina sąsiada, bądź z ogniska działkowicza zza płotu. Niestety niektórzy ludzie dorzucają do swoich pieców sztuczne odpady albo palą śmieci zamiast zapłacić za ich wywóz. Pamiętajmy, że nawet niewielka ilość toksyn wpływa na ogólny stan środowiska, w którym żyjemy. Chyba każdy z nas woli oddychać pełną piersią wychodząc na spacer, zamiast ukrywać twarz za specjalną maską.

Woman wearing a real anti-pollution, anti-smog and viruses face mask; dense smog in air.

Nie bierz „na raz”

Czy już zauważyliście dodatkowe opłaty za siatki w sklepach i opakowania do dań na wynos, bądź brak plastikowych słomek w pubach? Wszystko to ma na celu zmianę naszego myślenia na lepsze. Zdarza się, że każdego dnia przynosimy do naszych domów kilka plastikowych torebek, które następnie lądują albo w śmietniku, albo są składowane „do kolejnego wykorzystania”, po czym zaczynają tworzyć wielką siatkową górę w naszych mieszkaniach. Można to zmienić w bardzo prosty sposób. Zamiast kupować kolejną folię, kupmy jedną materiałową torbę zakupową i nośmy ją zawsze przy sobie. Jedzenie pakujmy w pudełka wielokrotnego użytku lub kupujmy żywność w ekologicznych opakowaniach. A jeśli lubimy napić się drinka ze słomki, zainwestujmy w wersję metalową bądź bambusową – napój będzie smakował tak samo, a nie przyczynimy się do zatruwania środowiska.

 

Używane nie znaczy gorsze

Uwielbiacie zmiany w swoim domu i nie możecie oprzeć się kolejnym zakupom w sklepach meblowych? Zamiast wyrzucać stare meble, które już się nam znudziły, spróbujmy je odnowić! W Internecie można znaleźć ogromną ilość filmów z serii „zrób to sam” (DIY), które są prawdziwą kopalnią inspiracji. Meble możemy także wystawiać na specjalnych grupach na portalach społecznościowych i wymieniać je na inne, czy sprzedawać. To z pewnością lepsze rozwiązanie niż zapewnienie im „śmierci” na śmietniku – w zamian podarujmy im drugie życie! Dla wielbicieli ręcznych robótek świetną opcją może być tworzenie dekoracji do domu wykorzystując papierowe rolki, materiały ze starych ubrań, czy szklane butelki. Jeśli ktoś ma głowę pełną pomysłów, będzie mógł zaprojektować do swojego wnętrza prawdziwe, wyjątkowe cuda, których nie da się kupić w żadnym sklepie.

Eko łazienka

Łazienka to część domu, w której możemy się zrelaksować, odpocząć i nabrać sił. Dlaczego więc otaczać się w niej wyłącznie szkodliwą chemią i ogromną ilością plastikowych butelek? Do pielęgnacji ciała mamy do wyboru wiele kosmetyków, robionych na bazie naturalnych składników. Nie dość, że mniej zatruwają środowisko, to świetnie wpływają na kondycję naszej skóry. Tego typu preparaty zwykle występują w ekologicznych opakowaniach, takich jak szklane butelki, lub są zawinięte w papier, co daje nam kolejny plus. Przy zachowywaniu czystości w łazience też możemy popisać się ekologicznym podejściem. Produkty do sprzątaniu to sama chemia. Często są na tyle mocne, że strach czyścić cokolwiek bez rękawiczek. Zamiast sklepowych specyfików spróbujmy wykorzystać naturalne mieszanki. Do czyszczenia różnych powierzchni świetnie sprawdza się ocet, sok z cytryny czy soda oczyszczona. Spróbujcie sami. Oczywiście, nikt nie zmusi nikogo do prania ubrań wykorzystując kasztany zamiast proszku, jednak warto zwracać uwagę na skład chemiczny rzeczy, z których korzystamy.

To tylko kilka sposobów na ekologię w domu. Warto zainteresować się tematem. Każdemu z nas powinno zależeć na tym, by żyć w zdrowym i czystym świecie.


 

Szukasz pomocy w kupnie lub sprzedaży nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl . Nasi specjaliści pomogą Ci w każdej sprawie.

2 komentarze

  • Afterweb pisze:

    W tych czasach bycie eko na pewno jest opłacalne. Jedna ludzie trochę za późno się obejrzeli ze styl życia jaki był przez ostatnie 20 lat kierował w zgubne przyzwyczajenia. Ludzie przyzwyczaili sie do wygody ze wszystko w sklepach jest, ze jest tanie a jakościowo gorsze i nie patrzą na przód jakie ma to skutki.

  • Marcin pisze:

    Cóż mocno przyczyniają się do tego wypłaty. Gdyby zarobki były większe, ludzie mogli by myśleć spokojnie o konsekwencjach 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *