Rynek nieruchomości w 2019 roku

Strona główna » Wpisy » Rynek nieruchomości w 2019 roku

Początek nowego roku to okres, w którym podsumowujemy minione 12 miesięcy i przygotowujemy się mentalnie na kolejne. Niektórzy z nas tworzą noworoczne postanowienia mieszkaniowe. Jedni przymierzają się do zakupu nieruchomości, inni zastanawiają się, czy to dobry czas, aby ją sprzedać. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku nieruchomości w 2019 roku? Sprawdziliśmy, jak przedstawiają się prognozy.

Rok 2017 był rekordowy biorąc pod uwagę rozpoczynające się inwestycje deweloperskie oraz sprzedaż. Aktualnie obserwuje się pewnego stopnia zwolnienie. Koszty materiałów budowlanych poszły w górę, fachowcy i pracownicy budowlani mają coraz wyższe wynagrodzenia, a ogólne ceny nieruchomości mocno wzrosły, co nieco ostudziło zapędy potencjalnych kupujących. Niektórzy deweloperzy mieli także duże trudności z otrzymaniem pozwoleń na budowę.

aerial-architecture-autumn-681368

Podwyżki, koszty, braki

Bardzo duży wpływ ma tutaj Rada Polityki Pieniężnej oraz jej decyzje w sprawie wysokości stóp procentowych. Od kilku lat możemy zaobserwować fakt, że są one utrzymywane na niskim poziomie. W związku z tym koszty kredytów hipotecznych idą w dół, jednak lokaty bankowe są mniej atrakcyjne niż np. zakup nieruchomości na wynajem, jako formy inwestycji. Deweloperzy oddają do użytku wiele mieszkań, jednak liczba rozpoczynanych przez nich inwestycji spada. Wszystko to wiąże się z wysokimi kosztami budowy, cenami ziemi oraz brakiem dostępnych gruntów – dwa ostatnie mocno na siebie oddziałują. Kupujący rozglądają się w dużej mierze za mieszkaniami w popularnych lokalizacjach, a ilość możliwości budowlanych w atrakcyjnych rejonach, z roku na rok jest coraz mniejsza.

alone-architecture-buildings-220444

Warto zainteresować się obecnie dostępnymi propozycjami deweloperów, które dostępne są np. w Gdyni. W bardzo popularnej dzielnicy Orłowo, można znaleźć prawdziwe perełki inwestycyjne, których zakup z pewnością będzie trafiony zarówno jeśli myślimy o atrakcyjnym apartamencie dla siebie, jak i pod wynajem. Jedną z takich perełek są apartamenty Inżynierska16. Warto się pospieszyć, ilość apartamentów jest ograniczona.

3

Gdańsk na szczycie z cenami nieruchomości

Wracając do wzrostu cen mieszkań, nie mamy na myśli tylko rynku pierwotnego, ale także wtórny. Gdańsk znów jest w czołówce pod względem podwyżek. W porównaniu do poprzedniego roku, metr kwadratowy w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach kosztuje nawet o 12% więcej. Ponadto, Gdańsk jest prawdziwym rekordzistą jeśli chodzi o wzrost cen kawalerek. Według badań portalu Otodom, cena ofertowa jednopokojowego mieszkania wzrosła aż o 31%! Wynika z tego, że niedługo może dojść do sytuacji, gdzie kawalerki w Gdańsku będą wystawiane na sprzedaż w cenach nawet dobijających do 400 000 zł. Wzrost cen mieszkań na rynku wtórnym także zniechęca osoby myślące o zakupie nieruchomości pod inwestycję.

house-money-capitalism-fortune-12619

Bez niespodzianek

Jeśli ktoś liczył na spadek cen nieruchomości, niestety taki scenariusz nie spełni się w 2019 roku. Jedynym, czego ewentualnie możemy się spodziewać, jest spowolnienie tempa wzrostu cen. Mniej więcej tak przedstawia się sytuacja na obecny rok. Okres boomu mieszkaniowego w Polsce minął. Rok 2018 bardzo dobrze to ukazał. Ceny nieruchomości poszły w górę, ludzie zaczęli sceptycznie podchodzić do kwestii zakupu, a deweloperzy z dużą dozą ostrożności zabierali się za nowe inwestycje. Wygląda na to, że za wiele nie zmieni się w obecnym roku i wszystko będzie szło w podobnym kierunku.


 

Szukasz pomocy w kupnie lub sprzedaży nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl . Nasi specjaliści pomogą Ci w każdej sprawie.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *