Właściciel nieruchomości podczas prezentacji – pomocnik czy wróg?

Strona główna » Właściciel nieruchomości podczas prezentacji – pomocnik czy wróg?

Szybka i opłacalna sprzedaż nieruchomości, takiej jak mieszkanie czy dom, zależy od kilka ważnych czynników. Należą do nich, między innymi, cena, lokalizacja, dobre przygotowanie i wypromowanie oferty oraz prezentacja. Ostatni punkt może zaważyć na sukcesie, nawet jeśli poprzedzające go kwestie w całości odpowiadają potencjalnemu nabywcy. O co może chodzić? Zdarza się, że największą przeszkodą podczas prezentacji nieruchomości jest… jej właściciel. Dziś, mały poradnik dla sprzedających, wyjaśniający, dlaczego podczas oględzin warto oddać rolę „gospodarza” profesjonalnemu agentowi.

Dobre wrażenie ma znaczenie

O czym myślą osoby poszukujące nieruchomości przeglądając ogłoszenia? O tym, jak będzie wyglądało ich życie w nowym wnętrzu. Możliwości marzeń i planowania oczekują także podczas prezentacji. Może być to utrudnione z właścicielem krzątającym się po nieruchomości. Raczej nikt nie wyobraża sobie dodatkowej, obcej osoby, jako części swojego domu. Dobrze przygotowana oferta nieruchomości ukazywana na portalach nie podkreśla elementów osobistych, takich jak rodzinne zdjęcia właściciela, pamiątki, czy konkretne upodobania. Z przeświadczeniem o właśnie takiej „czystej karcie” wnętrza poszukujący udaje się na prezentację. Nawet najbardziej uprzejmy i gościnny właściciel może popsuć tę wizję u kupującego.

Na czas prezentacji opuść nieruchomość i pozwól działać swojemu agentowi

Niepotrzebna ocena

Jak wiadomo, często oceniamy ludzi podczas pierwszego spotkania. Właściciel obecny podczas prezentacji będzie, nawet nieświadomie, oceniał gości, którzy zazwyczaj to czują i dodatkowo się krępują. Przenikliwe spojrzenia, nie zawsze taktowne pytania dotyczące możliwości finansowych, analiza wyglądu potencjalnego kupującego – to wszystko może zaburzyć proces sprzedaży. Niektórzy ludzie po pozorach decydują się nie sprzedawać swojej nieruchomości osobom, które nawet z błahych powodów nie przypadły im do gustu. Tę sytuację możemy odwrócić biorąc pod uwagę także spostrzeżenia drugiej strony dotyczące sprzedających. Mając do wyboru kilka ofert, niekiedy kierujemy się emocjami związanymi z poprzednimi mieszkańcami nieruchomości, zamiast zaletami i wadami konkretnego wnętrza. Ważne jest również to, że podczas prezentacji, mając za plecami właściciela, ewentualni kupcy czasem nie mogą szczerze wymienić między sobą uwag lub zadać pośrednikowi „trudnych” pytań, gdyż po prostu się wstydzą. To też może wpłynąć negatywnie na ich decyzję.

Doświadczony agent zadba o profesjonalizm podczas prezentacji

O jedno słowo za dużo

Można zauważyć rożne typy zachowań właścicieli nieruchomości podczas prezentacji. Skupmy się jednak na dwóch, mogących mieć negatywny wpływ na odbiór przez kupującego. Pierwszy na każdym kroku zachwyca się niemal każdym elementem swojego mieszkania lub domu. W jego mniemaniu, własnoręcznie zrobiona szafka, przywieziony z zagranicy dywan, czy różowa ściana w sypialni to coś niezwykłego i zdecydowanie godnego uwagi. Nie pozwala gościowi ocenić ogółu według jego własnych standardów, przeszkadza mu się skupić i wręcz męczy swoją obecnością. Kolejny typ to chodząca „antyreklama” nieruchomości. Taka osoba, chcąca być „w porządku” wobec potencjalnego kupca, opowiada o głośnych sąsiadach, którzy doprowadzają ją do szaleństwa, szczurach w piwnicy, obdrapanych przez dziecko ścianach i innych mankamentach związanych z nieruchomością. Nawet jeśli są to sprawy błahe, które można naprawić podczas przeprowadzki, kupujący zostanie na wstępie negatywnie nastawiony. Profesjonalny pośrednik, pozostawiony sam z oglądającym, jest w stanie w rzeczowy sposób opowiedzieć nie tylko o istotnych zaletach ale także o ewentualnych wadach nieruchomości, w taki sposób, by nie wystraszyć zainteresowanego.

Właściciel nie zawsze pomaga podczas prezentacji

Negocjacje ceny

Jak wiadomo, podczas ustalania szczegółów ewentualnej transakcji, każda ze stron chce wyjść na tym jak najlepiej. Sprzedający chce uzyskać jak najwyższą cenę, a kupujący chce jak najbardziej ją zbić. Nie każdy z nas ma w sobie żyłkę negocjatora, dlatego tego typu dyskusje warto prowadzić z pomocą pośrednika. Obecność właściciela na miejscu prezentacji czasem kusi kupujących do rozpoczęcia rozmów o obniżce ceny właśnie z nim. Dla wielu sprzedających może być to na tyle niekomfortowe, że szybko zgodzą się na sporą obniżkę, lub zaczną nieprzyjemną „walkę” z zainteresowanym, co może doprowadzić do jego rezygnacji z kupna. Należy pamiętać, że agent nieruchomości wie jak prowadzić tego typu negocjacje, aby dwie strony były zadowolone. Dlatego, żeby uniknąć problematycznych kwestii na miejscu, zostawmy naszą nieruchomość w rękach pośrednika i pozwólmy mu działać.


Szukasz pomocy w kupnie lub sprzedaży nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53, napisz – kontakt@tyszkiewicz.pl lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl Nasi specjaliści w bezpieczny sposób pomogą Ci w każdej sprawie.