6 domowych sposobów na upał w mieszkaniu

Strona główna » 6 domowych sposobów na upał w mieszkaniu

W końcu doczekaliśmy się wymarzonego lata. Wysokie temperatury i pełne słońce zachęcają do wypadów nad morze lub jeziora. Ma to swoje plusy, jednak wielu z nas upalne dni i noce mogą doskwierać, męczyć i spędzać sen z powiek. Jak przygotować mieszkanie na gorące dni, bez konieczności dużych inwestycji w klimatyzację? Poznajmy kilka domowych, sprawdzonych sposobów na zapewnienie sobie wytchnienia.

1. Zasłoń okna

To bardzo ważna wskazówka, zwłaszcza dla osób żyjących w mocno nasłonecznionym mieszkaniu. Najlepszym rozwiązaniem będą w tym wypadku zewnętrzne rolety bądź żaluzje, które zapobiegają się przedostaniu promieni słonecznych jeszcze przed szybą. Niestety nie zawsze mamy możliwość montażu tego typu rozwiązań ze względu na zasady panujące w spółdzielniach czy wspólnotach. Tego typu rozwiązań zakazać może również konserwator budynku. Nie ma co się smucić, równie dobrym krokiem będzie montaż rolet i żaluzji wewnętrznych w mieszkaniu. W sklepach mamy do dyspozycji wiele opcji kolorystycznych w różnych stylach. Ważne, aby nie wybierać ciemnych kolorów które będą przyciągać promienie słoneczne i dodatkowo nagrzewać wnętrze.

Używaj zasłon, rolet i żaluzji, aby uchronić wnętrze przed upałem

2. Wietrz mieszkanie

Mimo, iż skwar na zewnątrz może odstraszać, warto wietrzyć wnętrze. Zapewni to cyrkulację powietrza w mieszkaniu. Dzięki temu nie będzie w nim duszno i nie będziemy czuli się jak w gorącej puszce. Zabieg wietrzenia dobrze wykonać z samego rana, zaraz po przebudzeniu, gdy w mieszkaniu nie zdąży jeszcze urosnąć temperatura. Kolejny raz wpuśćmy nieco powietrza wieczorem, kiedy na zewnątrz jest już chłodniej. Zachęca się do pozostawienia otwartych okien na całą noc, dzięki czemu nasz sen będzie zdecydowanie przyjemniejszy.

3. Wykorzystaj zimną wodę

Jeśli w naszym mieszkaniu mamy do dyspozycji wannę, dobrze jest napełnić ją zimną wodą, co zapewni spadek temperatury. Warto również napełnić butelki i miski zimną wodą i ustawić je w okolicach wentylatorów, jeśli jesteśmy ich posiadaczami. Co więcej, parująca woda z wywieszonego we wnętrzu prania może również zapewnić nam nieco wytchnienia.

Schładzaj siebie i wnętrze mieszkania zimnymi kąpielami

4. Wyłącz niepotrzebne sprzęty

Elektryczne urządzenia takie jak komputer, telewizor, czy żarówki starego typu, wytwarzają dodatkowe ciepło. Jeśli nie mamy potrzeby korzystania ze wszystkich sprzętów, wyłączmy je na czas upału. Zwłaszcza jeśli lubimy użytkować wiele z nich w tym samym momencie. Tropikalne temperatury mogą sprawić, że zaoszczędzimy nieco pieniędzy na użytkowaniu energii elektrycznej. Zamiast oglądać telewizor z włączonym komputerem, nalejmy sobie szklankę zimnego napoju i poczytajmy ulubioną książkę. To dobre rozwiązanie dla naszego samopoczucia, portfela i natury.

5. Ogranicz szaleństwa w kuchni

Zwolennicy gotowania, w trakcie upałów powinni nieco ostudzić swoje zapędy do pieczenia czy smażenia. Gotowanie uwalnia ogromne pokłady ciepła, które roznoszą się w mieszkaniu. W gorące dni lepiej skupić się na lekkich potrawach, soczystych sałatkach, chłodnikach czy innych rozwiązaniach „na zimno”. Jeśli nie wyobrażamy sobie dnia bez ciepłego obiadu, można zrobić sobie „wolne” od kuchni i zamówić posiłek z restauracji lub wyjść i wspierać lokalną gastronomię jedząc na mieście.

Ogranicz smażenie, gotowanie i pieczenie

6. Ochładzaj się

Same zabezpieczenia naszego mieszkania przed upałem mogą nie wystarczyć. Warto raz na jakiś czas schładzać swój organizm biorąc zimne prysznice lub kąpiele. Bardzo dobrze sprawdzą się także zimne kompresy na głowę oraz schładzanie stóp w wodzie z lodem. Jeśli jest nam zbyt gorąco w nocy, możemy spróbować zamiast kołdry okryć się wilgotnym prześcieradłem. Zapewni to ulgę i przyjemniejszy wypoczynek.


Szukasz pomocy w kupnie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53, napisz – kontakt@tyszkiewicz.pl lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl Nasi specjaliści w bezpieczny sposób pomogą Ci w każdej sprawie.