Ile warte jest moje mieszkanie?

Strona główna » Wpisy » Ile warte jest moje mieszkanie?

Zdecydowałeś się sprzedać swoje mieszkanie ale kompletnie nie orientujesz się, jaką cenę możesz za nie uzyskać? A może zostałeś właścicielem nieruchomości w drodze spadku i potrzebujesz informacji o jej wartości? Dziś o tym, jak wycenić nieruchomość, zarówno własnymi siłami, jak i z pomocą specjalisty.

Rzeczoznawca zna się na rzeczy

Na początek warto wspomnieć o tym, że pełnoprawną wycenę nieruchomości może wykonać wyłącznie rzeczoznawca. Tworzy on dokument zwany operatem szacunkowym. Takie urzędowe wyliczenie jest wymagane podczas niektórych sytuacji związanych na przykład ze staraniem się o kredyt hipoteczny, opłatami skarbowymi, uzyskaniem spadku czy podczas podziału majątku. Profesjonalną wycenę robi doświadczony urzędnik, co wiąże się oczywiście z koniecznością opłaty.

„Ile faktycznie chce Pan za to mieszkanie?”

Wstępną wycenę nieruchomości potrzebną nam do oszacowania tego, ile pieniędzy możemy oczekiwać za nasze mieszkanie, jesteśmy w stanie wykonać sami, bądź z pomocą biegłego w swoim fachu agenta nieruchomości. Istnieje kilka sposobów, którymi możemy się posłużyć. Zanim się za to zabierzemy, musimy wziąć pod uwagę fakt, że istnieje różnica między ceną ofertową i ceną transakcyjną. Pierwsza z nich, to kwota wyjściowa, od której sprzedający „zaczyna rozmowy”. Zwykle dochodzi do negocjacji i, koniec końców, cena transakcyjna (czyli ta, którą sprzedający uzyskuje) jest niższa. Oczywiście właściciel nieruchomości może nie być skłonny do jakichkolwiek obniżek.

Małe śledztwo na portalach

To pierwszy sposób na ustalenie orientacyjnej ceny nieruchomości. W wyszukiwarce możemy zaznaczyć kryteria, w które wpisuje się nasze mieszkanie. Są nimi między innymi lokalizacja, metraż, ilość pokoi, rodzaj budynku, piętro. Po wpisaniu wszystkich istotnych informacji wyskoczą nam oferty bardzo zbliżone do naszej. W trakcie przeglądania ogłoszeń, możemy także zwrócić uwagę i porównać stan naszej nieruchomości z innymi dostępnymi (czy wymaga remontu / czy jest umeblowana), co też znacznie wpływa na cenę. Jak było wspomniane wcześniej, ceny podane na portalach mogą być zawyżone.

Sąsiadka prawdę Ci powie

Brzmi zabawnie, jednak czasami opłaca się zasięgnąć języka u sąsiadów. Zwłaszcza, gdy nasze mieszkanie znajduje się w bloku, w którym niektórzy z nich żyją od kilkudziesięciu lat. Sąsiedzi często ze sobą rozmawiają i wymieniają się informacjami, nie tylko o życiu innych mieszkańców klatki, ale także związanymi z tym, kto i w jakiej cenie sprzedał mieszkanie w okolicy. Co więcej, na takiej rozmowie można zyskać potencjalnego klienta. Może akurat ktoś z sąsiadów szuka mieszkania w okolicy bądź zna kogoś, kto byłby zainteresowany.

Pomocna dłoń agenta

Przy całym procesie sprzedaży nieruchomości warto skorzystać z usług profesjonalnego biura, takiego jak Tyszkiewicz Nieruchomości. Pracownicy firmy działającej na konkretnym rynku od kilkunastu lat bardzo dobrze znają realia związane z transakcyjnymi cenami mieszkań, domów, działek czy lokali. Doświadczony agent opracuje całą strategię szybkiej i bezpiecznej sprzedaży nieruchomości. Z jego pomocą ustalimy cenę ofertową, która zachęci potencjalnych kupców. Agent z pomocą działu marketingu wypromuje ofertę, znajdzie klienta kupującego, będzie wspierał nas w negocjacjach, pomoże zebrać wszystkie niezbędne dokumenty do transakcji oraz poprowadzi nas za rękę aż do momentu wydania mieszkania przyszłemu właścicielowi.

Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie podczas procesu sprzedaży i zamknąć formalności w szybkim tempie odwiedź Tyszkiewicz Nieruchomości, w jednym z jego pięciu oddziałów na Pomorzu.


 

Szukasz pomocy w kupnie lub sprzedaży nieruchomości? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl . Nasi specjaliści pomogą Ci w każdej sprawie.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *