Zakup mieszkania pod wynajem na kredyt

Strona główna » Wpisy » Zakup mieszkania pod wynajem na kredyt

Nie od dziś wiadomo, że na wynajmie można sobie dorobić. Zwłaszcza jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami pięknego mieszkania w rozchwytywanej lokalizacji, o które potencjalni najemcy wręcz się biją. Niektórzy specjalnie kupują nieruchomości, aby następnie wynajmować je innym. Wiele osób myślących nad tego typu zakupem, zastanawia się nad zaciągnięciem w tym celu kredytu. Czy takie rozwiązanie się opłaca?

Aleksandra WitkaNa to pytanie odpowiedziała nam Aleksandra Witka, specjalista ds. kredytów z działu Tyszkiewicz Finanse.

Zakup mieszkania pod wynajem na kredyt zwykle się opłaca – albo zarabiamy na tym co miesiąc określoną kwotę, albo cieszymy się tym, że nasz kredyt „sam się spłaca”. Nawet jeśli nie mamy comiesięcznej górki, po przykładowych 25 latach jesteśmy właścicielami własnej nieruchomości wolnej od zadłużeń. Co więcej, taka nieruchomość może być finalnie całkiem niezłym zabezpieczeniem na naszą emeryturę. Wiele oczywiście zależy od czynników wpływających na opłacalność kredytu. Żeby wyjaśnić wszystko na przykładzie, zrobiłam wstępną symulację, zakupu mieszkania pod wynajem na kredyt.

Załóżmy, że kupujemy 40m2 mieszkanie z rynku wtórnego na popularnym Przymorzu lub Zaspie, a jego cena wynosi 300 000 zł. Wkład własny jakim dysponujemy to wymagane minimum – 10% czyli 30 000 zł. Na pozostałą część zaciągamy kredyt w wysokości 270 000 zł na 25 lat. Zaczynamy szukać najkorzystniejszej oferty kredytowej, tak aby nie wygenerować wysokich kosztów za udzielenie kredytu. W tym miejscu musimy uruchomić naszą czujność, gdyż banki działają w różny sposób. Przykładowo, jeden bank oferuje nam kredyt z prowizją 0% i oprocentowaniem 4,00%, podczas gdy przy tych samych parametrach i identycznej kwocie kredytu, z innego banku otrzymujemy symulację, w której łączny koszt prowizji i ubezpieczenia na życie wynosi 16 450 zł! To kolosalna różnica w kosztach. Pomoc i wiedza doświadczonego eksperta kredytowego zaoszczędzi dużo czasu na analizowanie ofert kilkunastu banków, a przede wszystkim sporo gotówki.

Po analizie, wybieramy oczywiście bank, w którym nie zapłacimy prowizji za udzielenie kredytu, a jedyny koszt do poniesienia w gotówce to 400 zł za wycenę nieruchomości. Ceny najmu mieszkań dwupokojowych o podobnym metrażu, w zakładanych lokalizacjach (Przymorze/Zaspa) kształtują się w okolicach 1700 – 2500 zł. Rata kredytu zaciągniętego na kwotę 270 000 zł na 25 lat przy aktualnej stopie procentowej wyniesie 1425,16 zł. Wynika z tego, że spokojnie pokryjemy ratę ze środków z wynajmu lokalu. W zależności od wysokości opłat za wynajem, możemy uzyskać większą bądź mniejszą górkę finansową.

Gotówka, jaką musimy dysponować to:
– minimum 10% wkładu własnego – 30 000 zł,
– koszt wyceny nieruchomości (wymaganej do kredytu) – 400 zł,
– podatek 2% od wartości nieruchomości – 6000 zł
– koszt ustanowienia zabezpieczeń sądowych – ok. 400 zł (wpis właściciela i hipoteki w KW)
– taksa notarialna.

Aby cały proces zakupu mieszkania pod wynajem na kredyt faktycznie nam się opłacał, warto byśmy nie robili tego na własną rękę i skorzystali z pomocy doświadczonego specjalisty. Dzięki temu będziemy mieli większą pewność, że wybierzemy najlepszą ofertę banku, dopasowaną idealnie pod nasze możliwości. Specjaliści finansowi z biura Tyszkiewicz Nieruchomości pomagają Klientom we wszystkich kwestiach kredytowych, dzięki czemu nie muszą oni tracić czasu, nerwów i swoich pieniędzy.

Więcej o mieszkaniach pod wynajem znajdziesz w naszych poprzednich wpisach:

5 ważnych kwestii przed zakupem nieruchomości pod wynajem

Przygotuj mieszkanie dla najemcy


Szukasz pomocy w kupnie lub sprzedaży nieruchomości? Potrzebujesz kredytu? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl . Nasi specjaliści pomogą Ci w każdej sprawie.

8 komentarzy

 • Ewelina pisze:

  Jeśli ktoś ma okazję na taki zakup, to bardzo dobre rozwiązanie, wystarczy tylko się odważyć. Dobrze jednak, jeśli będziemy brali pod uwagę, że nie zawsze od razu znajdziemy chętnych na mieszkanie, dlatego lepiej liczyć się z tym, że niekiedy na czas przestoju konieczne będzie spłacanie rat samemu. Oczywiście w efekcie końcowym i tak nam się to opłaci skoro mieszkanie będzie nasze.

 • Aleksandra pisze:

  Świetne porady. Bardzo przydatne wskazówki.

 • Krystyna pisze:

  Świetny artykuł. Szkoda, że nie miała szansy na taką okazję przy kupnie mieszkania pod wynajem. Sama zresztą kupiłam to mieszkanie z myślą o zabezpieczeniu na emeryturę. Trzeba myśleć za wczas w naszym kraju, prawda?

 • Dawid Mitoraj pisze:

  oo bardzo przydatne informacje! dziekuje

 • Zakup mieszkania pod wynajem jest w obecnych czasach jedną z bardziej opłacalnych inwestycji. Rata za kredyt za takie mieszkanie spłaca się praktycznie sama. Wiele osób decyduje się na taką inwestycję. Mało kto może pozwolić sobie na zakup mieszkania czy pod wynajem czy do zamieszkania za gotówkę. Większość osób korzysta z kredytów. Jest to już norma. Warto skorzystać z porównywarek kredytów w celu wybrania najbardziej optymalnej oferty oprocentowania.

 • Super porady. Niestety większość osób musi w dzisiejszych czasach odpuścić sobie takie plany i kredyty. Choć z drugiej strony mogło by być to dobrym sposobem na wyjście z kryzysu. Jednak ryzyko powodzenia spore. Ale stopy procentowe znowu spadły niemało… Sam nie wiem już co o tym myśleć 🙂

 • W 2022 przy tym co się teraz dzieje czyli wojna na Ukrainie jak i szalejąca inflacja czego skutkiem są wysokie stopy procentowe nie wiem jak to wpłynie na zakup mieszkania ale bardzo negatywnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *