Świąteczne tradycje w zagranicznych domach

Strona główna » Wpisy » Świąteczne tradycje w zagranicznych domach

Każdy dom ma swoje własne tradycje świąteczne. W Polsce przyjęło się, że rodzina bądź przyjaciele zasiadają razem do wigilijnej kolacji, składającej się z dwunastu pysznych, zwykle bezmięsnych potraw, śpiewają kolędy i wymieniają się prezentami – oczywiście dopiero po jedzeniu! Dzieci wyczekują pierwszej gwiazdki, zwierzęta zaczynają mówić ludzkim głosem, a późnym wieczorem wszyscy chętni udają się na pasterkę. Kolejny dzień to dalsze świętowanie, które łączy się ze słodkim „obżarstwem”, odwiedzinami krewnych i leniuchowaniem na kanapach. Każdy spędza ten zimowy czas tak, jak lubi najbardziej. Tradycje świąteczne w Polsce nieco różnią się od tych pochodzących z innych miejsc na ziemi. Jak Boże Narodzenie spędzają mieszkańcy zagranicznych krajów? Okazuje się, że „inne”, wcale nie oznacza – „mniej ciekawe”. Przed Wami kilka przykładów, zarówno tych przyjemnych, jak i nieco szokujących.

Japonia

Czy ktokolwiek z Was skusiłby się na odwiedzenie baru fast food podczas świąt? Niektórzy pewnie tak, jednak większość z nas woli napełnić swe brzuchy tradycyjnymi potrawami, bądź po prostu boi się… gniewu swojej mamy lub innego „domowego kucharza”. Japończycy jednak za nic sobie mają wystawne kolacje. Jest to spowodowane głównie tym, że z racji wiary, święta Bożego Narodzenia są traktowane, jako pewnego rodzaju zabawa znana z zachodnich filmów. Można to porównać do Halloween, które dopiero od niedawna jest popularnym wydarzeniem w Polsce, przybyłym z Zachodu. Okazuje się, że dla Japończyka idealną „świąteczną” potrawą jest… kurczak z popularnej sieci KFC. Gdy my zasiadamy do obficie zastawionych stołów w naszych domach, oni potrafią godzinami czekać w kolejce po swój „tradycyjny” bożonarodzeniowy kubełek.

Girl Eating delicious tasty fried chicken wing

Czechy

Mimo, że Czechy są naszym bliskim sąsiadem, panujące tam tradycje świąteczne nieco różnią się od polskich. Chodzi tu między innymi o wróżby, które stawia się podczas Bożego Narodzenia. Jest to temat, który z pewnością bardziej zainteresuje kobiety, gdyż przepowiednie dotyczą ich zamążpójścia. Panny na początku grudnia ścinają gałązki roślin – zazwyczaj czereśni bądź jabłoni. Gdy gałązka zakwitnie w trakcie świąt, kobieta powinna zacząć rozglądać się za sukienką. Jeśli nastąpi to przed świętami, istnieje duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przed ślubem. W przypadku, gdy roślinka nie współpracuje… zostaje trzymać kciuki za szczęście w kolejnym roku.

Christmas and New Year holiday background with decorations and engagement ring with diamond in gift heart box.

Katalonia

Zwyczaj pochodzący z tej części Hiszpanii może być nieco szokujący dla polskich tradycjonalistów. Jednak, jak mówią: „co kraj, to obyczaj”. Otóż, Katalończycy do swoich bożonarodzeniowych szopek, poza osiołkami, żłobem i świętymi postaciami, wstawiają figurki pasterzy bądź znanych osób, siedzących na… muszlach klozetowych. El caganer, czyli wspomniana figurka, stała się symbolem Katalonii. Bycie przedstawionym w ten sposób to rodzaj dużego wyróżnienia dla sław. W sklepach z pamiątkami napotkać można polityków, aktorów czy piosenkarzy oddających się zaspokajaniu fizjologicznych potrzeb. A Wy co wstawiacie do szopek w Waszych domach?

Caganers assortment. Christmas catalan ornamental tradition. Christmas store

Islandia

Islandia to kraj o wielu ciekawych tradycjach. Okres trwający od świąt do pierwszych dni stycznia nosi nazwę „Jól” i związany jest z obchodami przesilenia zimowego. To czas przepełniony magią. Same świąteczne dni są nieco podobne do tych w polskich domach. Dzieci zostają obdarowywane prezentami, a rodzina spotyka się podczas posiłków, w trakcie których daniem głównym jest pieczony udziec jagnięcy. Prawdziwe czary zaczynają się bliżej Nowego Roku. W Sylwestra krowy zaczynają mówić, foki przybierają ludzki kształt, martwi wstają z grobów, a elfy szaleją po domach. Ważnym zwyczajem związanym z okresem „Jól” jest oczekiwanie na przyjście „Jólasveinarnir” – 13 magicznych postaci pochodzących z gór, będących potomkami pary pożerających dzieci ogrów. Stwory zostawiają grzecznym maluchom prezenty w butach. Te niegrzeczne mogą liczyć wyłącznie na reprymendę lub ziemniaka. W Islandii ważne jest także, aby w trakcie przesilenia zimowego zaopatrzyć się w nową część garderoby lub książkę – w przeciwnym razie zostanie się zjedzonym przez świątecznego kota…

Playful cat in a Christmas hat looks up and lies near the candy.

Jak widzicie, niezależnie od kraju, święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok to czas przepełniony bardzo ciekawymi tradycjami. Może którąś z nich przemycicie do swojego domu?

Z okazji świąt, chcemy życzyć Wam całym zespołem Tyszkiewicz Nieruchomości wielu radosnych chwil spędzonych w rodzinnym domu, w towarzystwie bliskich osób oraz samych sukcesów w nadchodzącym roku.


 

Szukasz pomocy w kupnie lub sprzedaży nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl . Nasi specjaliści pomogą Ci w każdej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *