Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Strona główna » Wpisy » Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Masz w planach zakup nieruchomości, jednak wciąż nie potrafisz zdecydować, czy Twoim marzeniem jest dom czy mieszkanie. To bardzo trudna i odpowiedzialna decyzja. W końcu ze swoim zakupem będziesz związany na długie lata. Porady rodziny i przyjaciół nie są zbyt pomocne? To nic dziwnego, zawsze znajdą się zwolennicy którejś z opcji. Dziś chcemy w pewnym stopniu pomóc Ci w podjęciu decyzji, poprzez przedstawienie plusów związanych z każdym z rozwiązań. Do dzieła!

MIESZKANIE

1. Lokalizacja

Mieszkanie to opcja dla wszystkich, dla których ważna jest bliskość punktów handlowych i usługowych. Nawet jeśli osiedle nie jest położone w samym centrum wielkiego miasta, zwykle w jego pobliżu znajdują się najpotrzebniejsze sklepy. Dodatkowo, tuż obok mamy szkoły, przedszkola czy place zabaw dla najmłodszych. Przemieszczanie się w różne rejony miasta jest ułatwione, dzięki szerokiemu wyborowi środków komunikacji. Jednak jednym z najbardziej zauważalnych plusów lokalizacyjnych jest niedaleka odległość do pracy. Zwłaszcza jeśli uda nam się zamieszkać w tej samej dzielnicy, w której znajduje się nasze biuro.

2. Dostępność

Zakup idealnego mieszkania znacznie ułatwia ich szeroki wybór. Różne metraże, ilości pokoi, rozkłady, piętra, dzielnice, rynek wtórny czy pierwotny, blok lub klimatyczna kamienica – wachlarz jest bardzo duży, zwłaszcza w większych miastach. Prawdopodobieństwo trafienia w dziesiątkę względem założonych kryteriów jest o wiele wyższe niż w przypadku poszukiwania domu. W dużym mieście, przy „dobrych wiatrach”, pasujące do Ciebie mieszkanie jesteś w stanie znaleźć nawet w jeden dzień.

3. Wygoda

Zakup mieszkania wiąże się także z wygodą. Poza tym, że wszystko masz praktycznie pod nosem, nie musisz martwić się o remonty budynku, koszenie trawników, sprzątanie części wspólnych czy odśnieżanie. Wszystkim tym zajmują się odpowiedzialni za to ludzie. Dodatkowy komfort to zdecydowanie mniejsza powierzchnia wnętrza do sprzątania – tu mieszkanie zdecydowanie wygrywa z domem, w którym trzeba dbać nie tylko o wielkie wnętrze ale także o ewentualny ogród, bądź chodnik przed posesją.

4. Bezpieczeństwo

Mieszkanie na zamkniętym, chronionym osiedlu, wśród innych lokatorów wzmaga poczucie bezpieczeństwa. Nawet jeśli okolicy nie dogląda ochroniarz, sąsiedzi zwykle czuwają nad wspólnym dobrem i zgłaszają niepokojące sytuacje.

5. Niewygórowane opłaty

Życie w mieszkaniu wiąże się z niższymi opłatami. Każdy mieszkaniec musi liczyć się oczywiście z narzuconymi przez spółdzielnię lub wspólnotę kosztami obejmującymi ogrzewanie, zużycie ciepłej i zimnej wody, wywozem śmieci, oczyszczaniem ścieków czy funduszem remontowym na najpotrzebniejsze naprawy budynku. Wysokość tych opłat jest zróżnicowana w zależności od miejsca zamieszkania, jednak zwykle są to kwoty wahające się między 400 a 700 zł. W domu same opłaty na ogrzewanie są bardzo duże, a do nich dochodzą wszelkie kwestie związane z dbałością o czystość i porządek.

DOM

1. Niezależność

Osobom wybierającym życie w domu zazwyczaj bardzo zależy na niezależności. W tym wypadku nikt im niczego nie zakazuje, są w stu procentach u siebie, zwłaszcza gdy mieszkają w domu wolnostojącym. Tu bez krępacji można udać się do własnego ogrodu w samej bieliźnie, organizacja „domówek” też zwykle nie jest dla nikogo żadnym problemem. W bloku należy liczyć się z sąsiadami, którym nie zawsze podoba się głośne zachowanie czy dudniąca muzyka. W domu możesz w ogródku rozpalić ognisko bądź urządzić grilla, co niestety w blokach jest zabronione.

2. Przestrzeń

Jeśli zależy Ci na dużej przestrzeni zarówno wnętrz, jak i ogrodu, wybierz dom. Ogródki osiedlowe nigdy nie zastąpią własnej trawy, kwiatów czy małej uprawy warzyw. Przestrzenie wewnątrz domu są o wiele większe. W domu możemy zorganizować sobie dużą spiżarnię, garderobę, saunę a w ogrodzie zbudować basen. Takich wygód raczej nie ma co szukać w mieszkaniach.

3. Spokój, cisza, bliskość natury

Lubisz kontakt z naturą, śpiew ptaków o poranku, czyste powietrze i ciszę? Zamieszkaj w domu. Najlepiej takim, który jest usytuowany na wsi, w okolicy lasu lub jeziora. Tam na pewno odnajdziesz spokój, będziesz mógł oddawać się zdrowej rekreacji na dworze, odpoczniesz od zgiełku i pędu miasta. Mieszkańcy miejskich blokowisk często są narażeni na stres, hałas i zanieczyszczenia. Jednak wszystko zależy od indywidualnych upodobań.

4. Cena

To bardzo ciekawy punkt, który może być dużym zaskoczeniem dla ludzi mniej zorientowanych na rynku nieruchomości. Bardzo częstym zjawiskiem jest to, że domy na obrzeżach miasta, zwłaszcza te z rynku pierwotnego, są tańsze niż niektóre, o wiele mniejsze mieszkania w centrum miasta. Wszystko zależy od lokalizacji, ale jeśli zależy Ci na spokoju i korzystnej cenie warto abyś nie zamykał się na dodatkowe możliwości i zastanowił się także nad ofertami domów za miastem.

Wybór jest ciężki, dlatego zanim kupisz nieruchomość dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby i wymagania. W końcu masz spędzić tam kilka najbliższych lat, które powinny być dla Ciebie jak najbardziej szczęśliwe.


 

Szukasz pomocy w kupnie lub sprzedaży nieruchomości? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl . Nasi specjaliści pomogą Ci w każdej sprawie.

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *