Kredyt hipoteczny – czy warto dokonywać nadpłat kapitału?

Strona główna » Wpisy » Kredyt hipoteczny – czy warto dokonywać nadpłat kapitału?

Kupiłeś swoją wymarzoną nieruchomość korzystając ze wsparcia finansowego, jakim jest kredyt hipoteczny? Ten temat jest dla Ciebie. Dziś uzyskamy odpowiedź na nurtujące wiele osób pytanie związane z opłacalnością dokonywania nadpłat kapitału. O tym, czy warto to robić, opowiada nasz ekspert Daniel Banaś, starszy specjalista ds. kredytów hipotecznych Tyszkiewicz Nieruchomości. 


 


Kredyty hipoteczne są to zazwyczaj zobowiązania bankowe długoterminowe opiewające na duże kwoty. Klienci bardzo często decydują się na zaciągnięcie kredytu na okres np. 20, 25 lub 30 lat, aby rozłożyć kapitał kredytu na długi okres i obniżyć maksymalnie miesięczną ratę. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, jak również wady. Niewątpliwą zaletą jest niskie miesięczne zobowiązanie wobec banku, co z pewnością sprzyja terminowości spłat zaciągniętego kredytu. Kolejną zaletą jest zabezpieczenie przed wzrostem WIBOR-u.

Oprocentowanie większości kredytów hipotecznych jest zmienne oparte na marży banku i WIBORZE 3M lub 6M (obecnie 1,72% oraz 1,79%). Warto pamiętać, że 10 lat temu WIBOR kształtował się na poziomie ponad 6%, zatem przez ostatnie lata znacząco się obniżył. Oznacza to dla kredytobiorców, którzy zaciągają nowy kredyt hipoteczny lub już są w trakcie spłaty, że część odsetkowa raty może wzrosnąć, a co za tym idzie również cała rata może zostać podwyższona w związku z ewentualnym wzrostem WIBOR-u w kolejnych latach.

background-bank-notes-bills-929285

Klienci, którzy zaciągają kredyt hipoteczny i rozkładają spłatę rat na 20-25 lub 30 lat, a nie na krótsze okresy, mają dzięki temu odpowiednio niższą ratę. W razie wzrostu WIBOR-u ponoszą także relatywnie niższe ryzyko, że rata wzrośnie do poziomu, który uniemożliwi stabilną i płynną dalszą obsługę posiadanego kredytu hipotecznego, gdyż rata zacznie rosnąć z niższego poziomu, niż gdyby kredyt został zaciągnięty przykładowo na 10 lat.

Niewątpliwie najlepszym sposobem, aby uchronić się od wzrostów stóp procentowych jest regularne oszczędzanie i dokonywanie nadpłat kapitału kredytu. Każda nadpłata jest opłacalna, gdyż obniża kapitał pozostały do spłaty, a co za tym idzie wysokość naliczanych odsetek w kolejnych miesiącach czy latach spłaty. Przed dokonaniem nadpłaty warto przypomnieć sobie treść swojej umowy kredytowej, aby sprawdzić czy nadpłata nie będzie wiązała się z naliczeniem przez bank np. prowizji od nadpłacanej kwoty. Wiele umów posiada obostrzenia przez pierwszy okres spłaty np. 3-5 lat. Zaciągając obecnie kredyt hipoteczny można liczyć w wielu bankach na taką ofertę, która umożliwia bezpłatne dokonywanie nadpłat kredytu już od pierwszego dnia spłaty. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które powoduje, że dla klientów, którzy regularnie nadpłacają kapitał swojego kredytu okres kredytowania staje się okresem jedynie umownym gdyż nawet kredyt zaciągnięty na 25-30 lat można spłacić znacznie szybciej i znacznie taniej w odniesieniu do sumy zapłaconych odsetek.

 

Pytając zatem czy warto nadpłacać kapitał kredytu odpowiadam – TAK. Z punktu widzenia ekonomicznego oraz bezpieczeństwa spłaty jest to w pełni uzasadnione. Oczywiście jest również spora grupa klientów, którzy uważają, że obecny poziom m.in inflacji, stóp procentowych, marż banków, jak również oprocentowania rocznego kredytów, często nie przekraczającego poziomu 3,60-4.00 pkt. proc., powoduje, że wolą dalej inwestować swoje oszczędności w kolejne inwestycje np. nieruchomościowe i uzyskiwać dzięki tym inwestycjom kolejne profity, niż nadpłacać obecnie posiadane kredyty mieszkaniowe w walucie PLN.

Każdy zatem musi o tym zadecydować samodzielnie, natomiast jedno jest pewne, każda nadpłata kapitału kredytu obniża dalsze koszty odsetkowe tego kredytu i przybliża nas do spłaty całkowitej posiadanego zobowiązania.


 

Szukasz pomocy w kupnie lub sprzedaży nieruchomości? Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zadzwoń do nas – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl . Nasi specjaliści pomogą Ci w każdej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *