Najważniejsze kwestie przy wyborze działki

Strona główna » Wpisy » Najważniejsze kwestie przy wyborze działki

Jeśli myślicie o zakupie działki, na której ma powstać Wasz wymarzony dom, warto abyście zapoznali się z kilkoma istotnymi punktami na liście rzeczy do sprawdzenia. Zakup nieruchomości gruntowej, a następnie budowa domu, może być naprawdę ciężkim orzechem do zgryzienia dla większości laików. Na szczęście, w biurze Tyszkiewicz Nieruchomości mamy profesjonalnych doradców, którzy chętnie pomagają swoim klientom w trudnych wyborach.

Maciej-Kolberg Jednym z nich jest Maciej Kolberg, który na działkach i domach zna się najlepiej. Podpowiedział nam, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań idealnego miejsca pod budowę.

Najpierw działka potem dom

Wielu z nas przed podjęciem działań w kierunku zakupu gruntu i rozpoczęcia budowy, ma już w głowie obraz swojego przyszłego domu. Niektórzy tworzą gotowe projekty przed wyborem ziemi. I tu mogą zacząć się schody. Działki mają swoje parametry i nie każda działka będzie nadawała się pod nasz wymarzony budynek. Jeśli już jesteśmy w posiadaniu gruntu, należy dopasować budynek pod jego właściwości. W momencie, gdy dopiero poszukujemy ziemi, przemyślmy dobrze, jakiego domu oczekujemy i szukajmy miejsca, w którym będziemy w stanie zrealizować największą ilość naszych planów względem budynku.

Niestety, prawda jest taka, że znalezienie idealnej działki pod konkretny projekt może być bardzo trudne. Parametry zabudowy są ściśle określone w planie zagospodarowania przestrzennego. Jakby nie patrzeć, projektów domów możemy mieć tysiące, a dobrze dobranych działek w konkretnej okolicy… niewiele. Jeśli więc dopuszczamy możliwość naginania naszych oczekiwań, postarajmy się najpierw znaleźć dobre miejsce, a następnie stawiać na nim nasz dom.

W trakcie oględzin działek, pamiętajmy, aby zainteresować się rodzajem gruntu, na którym miałby stanąć nasz przyszły dom. Pomóc w tym może nam geolog, który profesjonalnie sprawdzi jakość terenu. Warto sprawdzić stan gruntu, gdyż dzięki temu możemy zaoszczędzić czas i pieniądze np. w przypadku chęci wykonania podpiwniczenia.

Media

Poza ziemią, kolejną ogromnie istotną rzeczą jest kwestia uzbrojenia. Chodzi tu o dostęp do mediów i ich odległość od działki. Jeśli znajdują się one daleko od działki, z pewnością podniesie to koszty naszej inwestycji. Doprowadzenie mediów nie jest tanie, niestety może być to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszty rosną wraz z odległością. Największe straty dla naszego portfela generują wodociągi i sieć kanalizacyjna. Dodatkowo, znaczna odległość mediów od działki może stwarzać problemy techniczne z ich przyłączeniem.

W sprawdzeniu istotnych informacji z pewnością pomoże doświadczony agent nieruchomości, jednak warto być zorientowanym w podstawowych kwestiach. Tu należy wspomnieć o tym, jak ważne jest poznanie planów względem okolicy interesującej nas działki. W Gdańsku wszelkie informacje dotyczące przyszłości okolicy znajdziemy w Biurze Rozwoju Gdańska. Planowane inwestycje publiczne takie jak np. powstanie nowych przejazdów, mogą znacznie wpłynąć na atrakcyjność działki. Drogi są ważnym kryterium w doborze ziemi i trzeba zwrócić na nie szczególną uwagę.

Dojazd

Po pierwsze, sprawdźmy czy nasza wymarzona działka posiada drogę dojazdową, a jeśli tak – w jakim jest stanie. Istotną kwestią jest też informacja o tym, do kogo należy droga – czy jest ona publiczna czy zostaje w posiadaniu osoby prywatnej. W drugim wypadku należy zainteresować się sformalizowaniem możliwości korzystania z niej z właścicielem. Najlepszą inwestycją będzie kupno ziemi z bezpośrednim dojazdem do drogi publicznej.

Polecam zapoznać się z księgą wieczystą gruntu oraz z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu dowiemy się, czy na wybranej ziemi nie ma żadnych obciążeń, oraz jakie plany ma najbliższy urząd względem wybranej okolicy.

Nie każdy musi znać się na wszystkich kwestiach związanych z zakupem działek. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych doradców. W naszym biurze Tyszkiewicz Nieruchomości pomagamy Klientom sprawdzić ziemię pod każdym kątem. Dlatego zapraszamy wszystkich chętnych do zakupu działki do nas, specjaliście z Gdańska, Gdyni lub Kaszub z pewnością staną na wysokości zadania aby pomóc każdemu w wyborze idealnej nieruchomości.

Szukasz działki na terenie Trójmiasta lub Kaszub? Skontaktuj się z nami pod numerem – 58 558 53 53 lub wejdź na stronę www.tyszkiewicz.pl . 

10 komentarzy

 • Maciek pisze:

  Cześć , dzięki za ten artykuł .
  ja zawsze słyszałem jedynie o tym żeby sprawdzać wszystkie Media . Nie wiem dlaczego ale w rozważaniach na temat kupna działki nigdy nie zastanawiałem się nad tematem dojazdu

 • Hmmm… ciekawy artykuł, poruszyłeś tutaj wiele tematów, o których nigdy nie myślałem.

 • Marysia pisze:

  Ciekawe spojrzenie na temat budowy domu. Przyznam, że zawsze patrzyłam na kwestię działki domu w sposób rozdzielny – nie zastanawiałam się nad tym czy mój wymarzony dom będzie miał odpowiednio dużo miejsca aby stanąć na zakupionej działce. Na pewno w przyszłości jeżeli kupię działkę pod budowę to spojrzę na tę kwestie całkiem inaczej.

 • Piotr pisze:

  Przydałaby się jeszcze informacja o typowych warunkach zabudowy dla poszczególnych dzielnic Gdańska/Trójmiasta.
  Chciałbym wybudować dom z płaskim dachem, ale po przejrzeniu setek ofert działek budowlanych na sprzedaż wydaje się to ‚mission impossible’. Przynajmniej w Gdańsku.
  Tu czuję się najlepiej.

  Oczywiście każdy potencjalny inwestor ma inne pomysły:)

 • Obecnie dojazd to chyba jedno z najważniejszych kryteriów, które biorą pod uwagę potencjalni nabywcy. Chociaż z drugiej strony teraz jest tyle nowoczesnej technologii i maszyn, że bez problemu można zrobić fajny dojazd – wiadomo, w pewnym stopniu zwiększy to koszty, ale jak trzeba, to nie ma wyboru.

 • Renia pisze:

  Niby to tylko działka…a jednak to jeden z ważniejszych wyborów przy decyzji budowania domu. Oczywiście lokalizacja jest ważna, ale diabeł tkwi w szczegółach: media, dojazd i sąsiedztwo, sklepy, przedszkole, szkoła, itp…

 • Pati pisze:

  W tym artykule nakreślone są bardzo ważne rzeczy przy wyborze działki, o których nie zawsze pamiętamy. Taka decyzja to szereg pytań i odpowiedzi, ale pamiętajmy, że nie można mieć wszystkiego i czasami trzeba pójść na kompromis…

 • Marek pisze:

  Przydatne, dzięki 🙂 trzeba sobie przygotować dobry grunt.

 • Gabrysia pisze:

  Artukuł ciekawy, porusza istotne kwestie… przed inwestorami ciężka droga.

 • Kazik pisze:

  Świetnie, że wspomniałeś o tym jak istotną rolę odgrywają badania geologiczne. Wydaje mi się, że mało kto teraz o tym pamięta. A przecież kupując działkę chcemy, aby w przyszłości dobrze się ona prezentowała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *